Lubię demaskować fałszywe alarmy. To super uczucie, kiedy możesz komuś z całkowitą pewnością powiedzieć: to nic, nie przejmuj się! W królestwie palm i ich szczęśliwych gospodarzy zdarza się tak wcale nierzadko. Dlatego dziś dowiesz się o 3 rzeczach u palm, którymi na pewno nie musisz się martwić.

Zaczynamy!

 

Karłatka biały nalot na liściach

 

To znaczy prawie zaczynamy, bo jest jedna ważna uwaga. Jak zauważysz, piszę o konkretnych gatunkach. To, co normalne w przypadku jednych, może, ale nie musi być normalne dla innych gatunków palm 🙂

 

FAŁSZYWY ALARM #1

Ciemne kropeczki / ciapki / kępki / plamki na kłodzinie areki. Są zupełnie normalne! Jak mawiają czasem lekarze ‘taki urok’. Nie potrzeba z nimi nic robić, a nawet może to być cecha, która pomoże Ci ten gatunek zidentyfikować, jeśli nie wiesz, jaką masz palmę u siebie.

 

Areka - kropki na pniu

Plamki na pniu palmy areki są zupełnie naturalne! Nie masz się czym martwić 🙂

FAŁSZYWY ALARM #2

Włókna odrywające się od krawędzi liści, na przykład u daktylowców czy waszyngtonii. To też całkowicie naturalne! Zauważysz je u młodych liści, a pojawiają się, gdy te wyrastając ze środka palmy w postaci ściśle zbitego, wąskiego ‘szpikulca’ zaczynają się powoli otwierać i nabierać pierzastego kształtu. Przy tym otwieraniu się, liście poczne odrywają się od siebie i na ich bokach liści zauważysz pozostałości – kremowe czy rudawe włókna. To żadna choroba, sama natura 🙂

 

Szorstkowiec Fortunego - włókna

Jasne włókna i resztki komórek roślinnych na młodym liściu szorstkowca. Z tym tez nic nie musisz robić.

Waszyngtonia

U waszyngtonii zwisające z krawędzi liści nitki są wyjątkowo dekoracyjne.

FAŁSZYWY ALARM #3

Mój ulubiony! Biały meszek / puszek na spodniej stronie liści karłatki. Odmiana ‘Vulcano’ ma go szczególnie wiele – daje to świetny efekt, który docenimy, kiedy przestaniemy podejrzewać, że to szkodnik czy choroba  🙂 Biały nalot, tak zwany kutner, ma zadanie chłodzące, bo karłatki w naturze rosną na bardzo słonecznych miejscach.

 

karłatka biały nalot liście

karłatka - biały nalot na liściach

Jasny, niemal biały, czy srebrzysty nalot na spodzie liści palmy karłatki, to jej sposób na ochronienie się przed silnym słońcem.

 

Jestem bardzo ciekawa, czy o nich wszystkich wiedziałeś! A może jest coś, co Cię u Twojej palmy zastanawia – i istnieje szansa, że to fałszywy alarm? Jeśli tak, dołącz do naszej grupy na Facebooku i wstaw tam zdjęcie – zobaczymy, czy to fałszywy alarm!

 

 

Recepty na szkodniki palm

 

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.