Bezpłatny mini-kurs mailowy 👉🏻 Jak kupić zdrową palmę do ogrodu, na balkon lub taras 🌴 (klik)

Jak uzyskać grube pędy bambusów? | Egzotyczna Pogawędka #19

Egzotyczna Pogawędka to cotygodniowe spotkania na żywo, na których poruszam różne tematy związane z egzotycznymi roślinami: bambusami, palmami, agawami, bananami i nie tylko. Opowiadam jak je wybrać, jak sadzić i uprawiać, co robić a czego niekoniecznie. Staram się pokazać, że rośliny egzotyczne wcale nie muszą być tak trudne w uprawie, jak nam się wydaje. Nagrania z tych spotkań wrzucam także na bloga.

#Egzotycznapogawędka odbywa się co niedziela na fanpage’u mojego sklepu Oaza-Palmy i na Instagramie. Zapraszam, jeśli masz ochotę być na żywo!
 
Tym razem:

  • co to są “grube pędy bambusów” w polskich warunkach, czyli ile cm średnicy mogą mieć?
  • jakie gatunki bambusów mają taki potencjał?
  • od czego jeszcze zależy, jak grube pędy wyda bambus

Poniżej znajdziesz nagranie, a zaraz później transkrypt, jeśli wolisz czytać 🙂


 
Dzisiaj opowiem Wam o tym, jak osiągnąć grube pędy bambusów w ogrodzie. Po kolei dowiecie się:

  • Co to znaczy, że bambus ma grube tyczki, czyli  ile centymetrów średnicy się za tym kryje.
  • Jakie gatunki bambusów mogą osiągnąć taką grubość.
  • Od czego oprócz odpowiedniego gatunki zależy to, jak grube tyczki bambus wykształci.

 
____

Jaką grubość mają tyczki bambusa, które nazywamy już naprawdę grubymi?

W Polsce gruby bambus to taki, który ma tyczki o średnicy 4 cm +. Te 4 cm to już jest naprawdę solidny wynik. Pędy takiego bambusa już z daleka widać! Taka grubość jest możliwa do osiągnięcia dla niektórych gatunków drzewiastych.
 
Ostatnio robiłam sobie research i patrzyłam też na zdjęcia z naszego konkursu na naszej grupie na Facebooku. Waszym zadaniem było tam sprawdzenie jak grube pędy bambusów udało Wam się uzyskać. Dzięki wszyscy mogliśmy się przekonać jak bambusy nam rosną w różnych regionach Polski.
 
Wśród Waszych zdjęć były takie, na których bambusy miały ok. 4 cm  – to już jest super wynik! Szczytem marzeń polskiego miłośnika bambusów jest jednak 5 cm +. Uzyskać taką tyczkę, to trochę jak znaleść w swoim ogrodzie ‚bambusowego świętego Graala’. Na dużo więcej w naszym kraju raczej nie możemy liczyć na ten moment. 

Które gatunki bambusów mogą wydać najgrubsze pędy?

Jest kilka takich gatunków, każdy z nich jest drzewiasty. A dokładnie są to: 

  1. Filostachys żywotny ‘Aureocaulis’, tzw. VIVAX, – nie dość, że wypuszcza grube pędy, to jeszcze robi to dosyć szybko. Nie trzeba przy nim czekać kilku dobrych lat, tak jak przy innych gatunkach. Jest też bambusem bardzo efektownym i przyciągającym wzrok: jego pędy są jasno żółte i mają dekoracyjne pionowe paski w niektórych miejscach. Vivax jest nieco wrażliwszy od innych gatunków, dlatego jeśli mieszkach w chłodniejszym regionie, lepiej zacząć od bambusów najodporniejszych na mróz, a jeśli dobrze się sprawdzą, sadzić vivaxa:)
  2. Filostachys ‚Shanghai 3’, tzw. S3 – jest bardzo intensywnie zielony. Jego grubość podchodzi właśnie pod około 5 cm. Jest trochę bardziej odporny od Vivaxa, którego jest klonem. Jak wygląda możesz zobaczyć na kanale YT polskiego króla bambusów.
  3. Filostachys żywotny ‚Huangwenzhu’  – różni od dwóch poprzednich kolorem pędów: jego tyczki są zielone (takie butelkowe) i do tego ma żółte międzywęźla. Jeśli chcecie zobaczyć go na żywo, to rośnie w opolskim Zoo. Znajdziecie go niedaleko stajni wielbłądów.
  4. Filostachys kadzidłowy – bambus kadzidłowy. On może rosnąć na bardziej mokrych miejscach, do tego listki po ptrarciu dają taki kadzidłowy aromat, bardzo ciekawy.
  5. Filostachys nagi – jego młode pędy są oprószone tak jakby mączką, wygląda to bardzo nietypowo. 
  6. Filostachys drobnolistny – taki klasyk, który jest bardzo poszukiwany, bo może wykształcać grube pędy + jest bardzo odporny. Mocno kojarzy się z ogrodami w Japonii, z takim klasycznym bambusem.
  7. Filostachys czerwonobrzegi – nazwa pochodzi stąd, że krawędzie jego osłonek łodygowych mają kolor czerwony. Sam bambus ma zielone tyczki. 

 

gatunki bambusów, które mogą wydać najgrubsze pędy

 

Od czego zależą grube pędy bambusów?

Na pewno od gatunku – to powiedzieliśmy już na początku. Żeby jednak wykształcić grube pędy potrzebne są dobre warunki od natury i pomoc z naszej strony. 
 
Od regionu w jakim posadzimy bambus – np. na Dolnym Śląsku mamy większe szanse, żeby bambus wydał grubsze pędy niż na wschodzie kraju.
 
Od podłoża – jeśli posadzimy bambus w piaszczystej ziemi, bez żadnych składników odżywczych, nie będzie miał z czego budować swojej grubości. Najlepsza ziemia dla bambusów jest żyzna i przepuszczalna.
 
Od nawożenia – czyli zasilenie z naszej strony dodatkowymi składnikami odżywczymi, zwłaszcza na wiosnę. Możemy skorzystać z naturalnych nawozów, takich jak kompost czy obornik bydlęcy albo koński. Nawożenie bambusów odgrywa olbrzymią rolę, jeśli chodzi o ich wzrost i ‚osiągi’.
 
Od podlewania – woda to życie i jest niezwykle ważna! Bez niej nawet początkowo fajne grube młode pędy mogą uschnąć i się nie rozwinąć.
 
Od stanowiska – najlepiej, żeby było osłonięte od wiatru. Wiatr ma takie właściwości, że wysusza bambusy dosyć mocno. Podmuchy mroźnego wiatru osłabiają bambusy i wiosną bardziej regenerują się, niż zajmują tworzeniem najgrubszym możliwych pędów.
 
Od zimowania – czyli od tego jaka jest minimalna temperatura zimą. W zimie możemy pomóc bambusowi odpowiednio go osłaniając, a przede wszystkim porządnie obsypując go grubą warstwą ściółki. 
 
Od ilość miejsca – bardzo ważne jest to, ile damy mu miejsca. Bambus musi mieć wystarczająco dużo przestrzeni do rozrostu, by mógł wykształcić jak najgrubsze pędy. Przy bambusach drzewiastych im więcej, tym lepiej. 

 

 

 

Pytania:

Pytanie 1: Posadziłem na jesieni sadzonkę bisetti i spectabillsa do ziemi, około 1,5 metra sadzonki, do tej pory nie ma żadnych nowych pędów, ale widać, że rośliny życia i puszczają nowe listki.. domyślam się, że on cały czas robi korzenie w ziemi? Czy mam się czym martwić? :) A np. Sadzonka posadzona 20 maja ‚Huangwenzhu’ puściła nowe pędy po 20 dniach od przesadzenia z doniczki
 
Jak bambus żyje, ma dobrą ziemie, nie dzieje mu się nic (nie brązowieją, nie schną listki) to po prostu trzeba poczekać i nie ma się czym martwić. Niektóre gatunki mają trochę spóźniony zapłon. Za to w przyszłym roku powinny wypuścić szybciej nowe pędy.
 
Pytanie 2: 10m płot, ile bambusów drzewiastych posadzić? jaką szerokość bariery? 1m?
 
Na 10 m możemy sadzić co 1 m, jeśli masz mniejsze sadzonki to co 0,5 m – 0,75 m.
 
Pytanie 3: Mam wsadzony bambus pod skarpą, a dom 1,5 m wyżej niż bambus, czy potrzeba bariery?
 
Tak, jak najbardziej, dla bambusów drzewiastych zawsze barierę zalecam. 

 

Jeśli chcesz poznać więcej ważnych informacji o bambusach, ich sadzeniu i pielęgnacji oraz poznać pozostałe gatunki – zapraszam do zakupu Bambusowego E-booka!

 

 

🌿 LISTĘ WSZYSTKICH EGZOTYCZNYCH POGAWĘDEK ZNAJDZIESZ TUTAJ

 

Zacznij tutaj | Playlista Egzotycznych Pogawędek


 

    2 odpowiedzi

      1. To zależy o jakim typie bambusów myślisz, dla kępowych takie 1,5 m, dla drzewiastych najmniej 1,5 m a chętnie więcej. Dla okrywowych może być ciut mniej.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *