Robi się coraz chłodniej i zastanawiasz się,czy można jeszcze wysadzać do ogrodu sadzonki bambusów. A może lepiej poczekać z tym do wiosny?

Już odpowiadam! Jesień to bardzo dobry czas na wysadzanie bambusów do gruntu. Według niektórych nawet lepszy niż wiosna. Dlaczego? Od września upał się kończy i zaczynają się jesienne opady. Dzięki temu bambusy sadzone jesienią mają do zimy jeszcze wystarczająco dużo czasu, aby uformować nowe korzenie i nie trzeba trzeba ich stale podlewać, bo ziemia dłużej trzyma wilgoć. O tej porze roku ziemia jest cieplejsza niż wiosną, a bambusy potrzebują ciepłego podłoża, aby dobrze rosnąć. Co więcej, dzięki sadzeniu jesiennemu – wiosną bambus ma już dobry punkt do startu – korzenie i kłącza już są, można skupić się na nowych pędach.

Do kiedy można najpóźniej sadzić bambusy_

Do kiedy można wysadzać bambusy do ogrodu?

Do momentu, kiedy będzie już naprawdę zimno – zaczną opadać z drzew liście. Na przykład bambusy w opolskim Zoo sadzone były pod koniec października w 2008 roku, a wyglądają teraz fenomenalnie. Zobacz na filmiku, który nakręciłam w lipcu tego roku (włącz sobie jakość w HD 🙂

Tutaj możesz zobaczyć, jak bambusy w Zoo wyglądały w 2016 roku.

Sadzonki bambusów sprzedawane w doniczkach można sadzić od wiosny do jesieni. Możesz sprawdzić sadzonki z mojego sklepu klikając tutajNa zimę trzeba je potem zabezpieczyć, a dokładniej osłonić glebę przed mrozem. Jeśli chcesz wiedzieć, przez ile zim trzeba bambusy okrywać, sprawdź ten wpis. Gruba warstwa ściółki na przykład z liści, naprawdę robi różnicę.

Jeśli masz jakiś cenny i wrażliwy gatunek bambusa, to lepiej przesadzić go do większej donicy i przezimować do wiosny w chłodnym i jasnym pomieszczeniu, pamiętając o podlewaniu. Dla takich gatunków lepiej jest, aby miały więcej czasu na ukorzenienie się w nowym miejscu.

ZOBACZ SADZONKI BAMBUSÓW

sadzonki bambusów