Często czytelnicy wysyłają mi zdjęcia marniejących palm z prośbą o poradę. To, co od razu rzuca mi się w oczy – bo już wiem, na co patrzeć, i Ty zaraz też będziesz wiedzieć – to nieodpowiednia donica. Zazwyczaj przy wyborze pojemnika zwracamy uwagę na ładny wzór, kolor, czy ciekawy kształt i oczywiście to też ma znaczenia. A że w przypadku palm to ten ostatni ma ogromne znaczenie – zaraz się przekonasz 🙂 A do tego wspominam o jeszcze jednym ultraważnym elemencie.

 
 
Doniczka dla palmy - jaką wybrać?

 

Nie w każdej doniczce nasza palma będzie mogła rosnąć tak dobrze, jak może rosnąć w doniczce, która ma odpowiedni kształt.

Bo o kształcie donicy dla palmy właśnie będziemy dzisiaj przede wszystkim mówić.

 

JAKI POWINIEN BYĆ KSZTAŁT DONICZKI DLA PALMY?

 

Korzeń palmy, nazywany palowym, rośnie mocno i głęboko w dół. Właśnie z tego względu roślina ta wymaga specjalnego kształtu pojemnika. Donica dla palmy powinna być wąska i wysoka. Stąd standardowe pojemniki (tak samo wysokie jak szerokie) choć ich niewątpliwą zaletą jest dostępność, dla palm nie będą się dobrze nadawać.

Korzeń w takiej klasycznej doniczce będzie miał zbyt mało miejsca do wzrostu w głąb. To tak jakbyś chciał chodzić w zbyt małych butach 🙂

Wybieramy zatem kształt wysoki i wąski, nieraz w sklepach pojawiają się pod nazwą „palmówka”. Ostatnio na naszym blogu pojawił się wpis, w którym poleciłam Wam 25 sklepów online z roślinami i doniczkami. To jest bardzo dobry moment, żeby tę listę przejrzeć i znaleźć wśród niej sklep z idealną doniczką dla palmy.

WPIS MOŻECIE ZOBACZYĆ TUTAJ, W OPISIE SKLEPU ZAZNACZYŁAM, JEŚLI MA „PALMÓWKI” 

 

OTWÓR W DONICY

 

Drugim ultraważnym elementem, od którego bardzo zależy powodzenie w uprawie palm doniczkowych jest dziura w dnie doniczki. Doniczka powinna koniecznie mieć otwór w spodzie, po to, by nadmiar wody np. po zbyt obfitym podlewaniu mógł z doniczki wypłynąć.

 

Czasem zdarza się tak, że palmę za mocno przesuszymy i ziemia zbija się w bryłę. Wtedy pomiędzy krawędzią doniczki, a ziemią robi się szparka i przy podlewaniu, jeśli zrobimy to zbyt szybko i nieuważnie, woda zamiast nawilżyć całe podłoże – przelatuje tą szczeliną na dno. Jeśli nie mamy otworu w donicy, ta woda zostanie na dnie i spowoduje, że w dolnej części powstanie bagienko. W efekcie korzenie palmy zaczną gnić i będzie ona marniała w oczach. Dlatego jeśli przesadzasz palmę, wybierz donicę z dziurą 🙂

 

e-book o palmach

 

CO JEŚLI NIE MAM DONICY Z OTWOREM?

 

Jeśli nie możesz nigdzie dostać takiej doniczki z otworem, nie sadź palmy bezpośrednio w niej, ale raczej potraktuj jako osłonkę. Bo jeśli zdarzy ci się przelać swoją palmę, nie masz wtedy możliwości tego nadmiaru wody się pozbyć, czy choćby skontrolować co się dzieje w głębi doniczki.

 

W takim przypadku najlepiej palmę posadzić do plastikowej doniczki (oczywiście z otworkami w dnie!), nieco mniejszej niż osłonka. I tę doniczkę włożyć do osłonki. Na dno osłonki wrzuć keramzyt, czyli kuleczki, które stosuje się jako drenaż. Dzięki temu kiedy zdarzy Ci się przelać swoją palmę to woda zostanie w warstwie keramzytu i doniczka nie będzie w niej zanurzona.

 

Doniczka dla palmy - jaką wybrać?

 

PODSUMOWUJĄC:

Jeśli przesadzasz palmę i zastanawiasz się jaki pojemnik kupić to zwróć szczególną uwagę na kształt. Kształt wydłużony i węższy jest zdecydowanie lepszy niż standardowy. Dobra donica do zdrowy wzrost palmy!

Jeśli zastanawiasz się kiedy przesadzić palmę to tutaj jest link do artykułu na blogu, w którym dokładnie opisuję po czym poznasz, że trzeba to zrobić.
 
W naszym sklepie przygotowaliśmy też zestaw do przesadzania palm: ziemię, keramzyt, perlit i nawóz – tutaj możesz go kupić.

 
 
Doniczka dla palmy - jaką wybrać?
 
 

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.