Chcesz się ze mną przenieść do Malezji i Singapuru? Obserwuj relację na Instagramie! (klik📲)

Doniczka dla palmy – jaką wybrać?

Często czytelnicy wysyłają mi zdjęcia marniejących palm z prośbą o poradę. To, co od razu rzuca mi się w oczy – bo już wiem, na co patrzeć, i Ty zaraz też będziesz wiedzieć – to nieodpowiednia donica.

Zazwyczaj przy wyborze pojemnika zwracamy uwagę na ładny wzór, kolor, czy ciekawy kształt i oczywiście to też ma znaczenie. A że, w przypadku palm to ten ostatni ma ogromne znaczenie – zaraz się przekonasz :) Do tego wspominam o jeszcze jednym ultraważnym elemencie.

 

Doniczka dla palmy - jaką wybrać?

 

Nie w każdej doniczce nasza palma będzie mogła rosnąć tak dobrze, jak może rosnąć w doniczce, która ma odpowiedni kształt.

Bo o kształcie donicy dla palmy właśnie będziemy dzisiaj przede wszystkim mówić.

 

 

Jaki powinien być kształt doniczki dla palmy?

 

Korzeń palmy, nazywany palowym, rośnie mocno i głęboko w dół. Właśnie z tego względu roślina ta wymaga specjalnego kształtu pojemnika. Donica dla palmy powinna być wąska i wysoka. Stąd standardowe pojemniki (tak samo wysokie jak szerokie) choć ich niewątpliwą zaletą jest dostępność, dla palm nie będą się dobrze nadawać.

Korzeń w takiej klasycznej doniczce będzie miał zbyt mało miejsca do wzrostu w głąb. To tak jakbyś chciał chodzić w zbyt małych butach :)

Wybierz zatem kształt wysoki i wąski, nieraz w sklepach pojawiają się pod nazwą “palmówka”. Ostatnio na naszym blogu pojawił się wpis, w którym poleciłam 25 sklepów online z roślinami i doniczkami. To jest bardzo dobry moment, żeby tę listę przejrzeć i znaleźć wśród niej sklep z idealną doniczką dla palmy.

WPIS MOŻECIE ZOBACZYĆ TUTAJ, W OPISIE SKLEPU ZAZNACZYŁAM, JEŚLI MA “PALMÓWKI” 

 
 

 

Otwór w donicy

 

Drugim bardzo ważnym elementem, od którego zależy powodzenie w uprawie palm doniczkowych jest dziura w dnie doniczki. Doniczka powinna koniecznie mieć otwór w spodzie, po to, by nadmiar wody np. po zbyt obfitym podlewaniu mógł z doniczki wypłynąć.

Czasem zdarza się tak, że palmę za mocno przesuszysz i ziemia zbija się w bryłę. Wtedy pomiędzy krawędzią doniczki, a ziemią robi się szparka. Przy podlewaniu, jeśli zrobisz to zbyt szybko i nieuważnie, woda zamiast nawilżyć całe podłoże – przelatuje tą szczeliną na dno.

Jeśli nie masz otworu w donicy, ta woda zostanie na dnie i spowoduje, że w dolnej części powstanie bagienko. W efekcie korzenie palmy zaczną gnić i będzie ona marniała w oczach. Dlatego jeśli przesadzasz palmę, wybierz donicę z dziurą :)

 

e-book o palmach
 

 

Co, jeśli nie mam donicy z otworem?

 

Jeśli nie możesz nigdzie dostać takiej doniczki z otworem, nie sadź palmy bezpośrednio w niej. Raczej potraktuj jako osłonkę. Bo jeśli zdarzy ci się przelać swoją palmę, nie masz wtedy możliwości tego nadmiaru wody się pozbyć, czy choćby skontrolować co się dzieje w głębi doniczki.

W takim przypadku najlepiej palmę posadzić do plastikowej doniczki (oczywiście z otworkami w dnie!), nieco mniejszej niż osłonka. I tę doniczkę włożyć do osłonki.

Na dno osłonki wrzuć keramzyt, czyli kuleczki, które stosuje się jako drenaż. Dzięki temu kiedy zdarzy Ci się przelać swoją palmę to woda zostanie w warstwie keramzytu i doniczka nie będzie w niej zanurzona.

 

 

Doniczka dla palmy - jaką wybrać?

 
 

 

Podsumowując:

Jeśli przesadzasz palmę i zastanawiasz się jaki pojemnik kupić to zwróć szczególną uwagę na kształt. Kształt wydłużony i węższy jest zdecydowanie lepszy niż standardowy. Dobra donica da zdrowy wzrost palmie!

Jeśli zastanawiasz się, kiedy przesadzić palmę, to tutaj jest link do artykułu na blogu. Opisuję w nim dokładnie po czym poznasz, że trzeba to zrobić.

W naszym sklepie przygotowaliśmy też zestaw do przesadzania palm: ziemię, keramzyt, perlit i nawóz – tutaj możesz go kupić.

Doniczka dla palmy - jaką wybrać?

    4 odpowiedzi

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *