Bezpłatny mini-kurs mailowy 👉🏻 Jak kupić zdrową palmę do ogrodu, na balkon lub taras 🌴 (klik)

Ebook o bambusach – skąd pomysł i jak powstawał?| Egzotyczna Pogawędka #17

Egzotyczna Pogawędka to cotygodniowe spotkania na żywo, na których poruszam różne tematy związane z egzotycznymi roślinami: bambusami, palmami, agawami, bananami i nie tylko. Opowiadam jak je wybrać, jak sadzić i uprawiać, co robić a czego niekoniecznie. Staram się pokazać, że rośliny egzotyczne wcale nie muszą być tak trudne w uprawie, jak nam się wydaje. Nagrania z tych spotkań wrzucam także na bloga.

#Egzotycznapogawędka odbywa się co niedziela na fanpage’u mojego sklepu Oaza-Palmy i na Instagramie. Zapraszam, jeśli masz ochotę być na żywo!

Tym razem:

  • opowiem Wam jak powstawał e-book o bambusach i skąd wziął się na niego pomysł
  • zdradzę datę jego premiery
  • pokażę Wam sadzonki bambusa drzewiastego, kępowego i okrywowego

Poniżej znajdziesz nagranie, a zaraz później transkrypt, jeśli wolisz czytać 🙂

 

Już pewnie wiecie, bo sporo o tym mówię – bambusowy e-book o bambusach jest już gotowy! Już 5 lat temu, kiedy przeprowadziłam się do Krakowa, chciałam coś takiego stworzyć. Zawsze jednak miałam poczucie, że za mało o jeszcze bambusach wiem, że jeszcze coś mogę sprawdzić, przetestować i lepiej się przygotować do wydania takiej publikacji. Co roku więc ten pomysł co jakiś czas wracał, jak bumerang. W międzyczasie oczywiście sprawy związane z życiem prywatnym i zawodowym spychały napisanie e-booka o bambusach na dalszy plan. 

Jak widzicie, od 5 lat już miałam ten pomysł w głowie, ale ciągle to jeszcze nie był ten moment. Wreszcie pod koniec 2019 roku nastąpił taki moment, że dostawałam masę pytań o bambusy, na które nie dawałam rady już sama odpowiadać. Było tego po prostu za wiele dla jednej osoby, w zasadzie cały dzień mogłabym robić tylko to :) Grupa na Facebooku nam się rozrasta, coraz więcej dostajemy maili i się bardzo z tego cieszę! Ale też brakuje mi już czasu, żeby na te wszystkie pytania odpowiadać. A spora część pytań się powtarza. 

I to był moment, kiedy pomyślałam: muszę stworzyć jedno miejsce, w którym każdy będzie mógł dowiedzieć się jak uprawiać bambusy w Polsce tak, by było im dobrze i jak najbardziej mógł się nimi cieszyć. I który będzie zawierał odpowiedzi na te wszystkie najczęstsze pytania. I tak powstał e-book o bambusach pt. ‚Bambusowy Sen, czyli jak uprawiać orientalne trawy w Polsce’!

Wyszło tego znacznie więcej niż się spodziewałam (ponad 170 stron!), ale to także dlatego, że oprócz 12 rozdziałów porad, informacji i inspiracji, będzie tam masa zdjęć. Zależało mi na tym, żeby pokazać jak te bambusy w Polsce mogą wyglądać, więc to nie jest taki suchy tekst, ani nic podobnego do książek o roślinach, które możecie spotkać w Empiku. Nie czyta się tego jak encyklopedię z informacjami – ten e-book to wasz przewodnik po świecie bambusów, który przy okazji jest naprawdę przyjemny do czytania. W treści wplatam też różne swoje historie i doświadczenia, żeby całość była jeszcze ciekawsza.

Czego dowiesz się z e-booka o bambusach? 
  • W jaki sposób bambusy rosną?
  • jak szybko rosną w Polsce?
  • co trzeba im zapewnić, by rosły zdrowo?
  • mam bambus i co dalej?
  • jak nawozić?
  • jak podlewać?
  • jak zimować?
  • jak sadzić w ogrodzie, a jak w donicy?

 

Pod koniec ubiegłego roku zaczęłam poszukiwania osoby, która mogłaby ten e-book złożyć i wykonać korektę. Dużo rzeczy umiem zrobić sama, ale czasowo złożenie e-booka jest wymagające i chciałam to oddelegować komuś, kto się lepiej na tym zna. Znalazłam wtedy Paulinę i to dzięki niej ten e-book o bambusach wygląda tak rewelacyjnie. Pokazywałam Wam go trochę na Instastories i na Facebooku i to jest po prostu pięknie wydana publikacja. Już na etapie tworzenia, kiedy zobaczyłam jak ten produkt wygląda to pomyślałam sobie, że gdybym tylko umiała, to dokładnie tak samo bym ten e-book złożyła. My z Paulina bardzo dobrze się rozumiemy, mamy podobne podejście do życia i biznesu, wiele nas łączy – i to też mocno w tym e-booku widać. 

W międzyczasie w naszym sklepie Oaza-Palmy trwała przedsprzedaż sadzonek bambusów. To kosztuje bardzo dużo wysiłku fizycznego i umysłowego – i tutaj ogromne podziękowania dla Dominiki, która wtedy wzięła na siebie więcej i bez niej nasza Oaza by się nie kręciła. 

Mój Michał też wykazał się nie lada cierpliwością, dał mi przestrzeń, której potrzebowałam by e-booka o bambusach napisać i nie przejmować się takimi przyziemnymi sprawami jak chociażby pranie ;) 

Na początku ustalania co w e-booku ma się znaleźć, wpadłam na pomysł, żeby umieścić tam ilustracje. Po to, by lepiej pokazać te najważniejsze rzeczy jak kłącza i sposób, w jaki bambus rośnie pod ziemią. Wyszło na to, że mąż Pauliny – Janek, potrafi takie rzeczy robić, więc takie ilustracje dla Was przygotował.

 

Jak wyglądała praca nad e-bookiem o bambusach? 

Pracowałyśmy z Pauliną nad e-bookiem od stycznia. Mamy czerwiec, więc zajęło nam to prawie pół roku. 

W ogóle nie spodziewałam się, że napisanie takiego materiału zajmuje tyle czasu. Myślałam, że mam to wszystko w głowie, więc to jest kwestia kilkunastu godzin, żeby przelać to do komputera. Szybko jednak okazało się, że żeby to było dla mnie zadowalające, żebym miała poczucie, że przekazałam Wam wszystko co chciałam – potrzebne było zdecydowanie więcej czasu. W międzyczasie przeglądanie dużej bazy danych ze zdjęciami, jakieś konsultacje i strona techniczna – to wszystko pochłaniało kolejne godziny.

Wybór okładki nie był łatwy, ale wybrałyśmy taką, która idealnie pasuje do tytułu ‚Bambusowy Sen’.

 

 

Dla kogo jest e-book o bambusach?

Przede wszystkim dla osób, które dopiero myślą o tym, by bambus posadzić w swoim ogrodzie. Nie wiedzą zbyt wiele o tej roślinie, czego się można po niej spodziewać, jak ją sadzić. Nie wiedzą jaki gatunek bambusa wybrać czy jak później o niego dbać.

 

Ale też dla tych osób, które już mają bambusy, ale nie są pewni co i jak z nimi robić. Posadzili go, rośnie, ale nie wiedzą jak i kiedy go przyciąć, jak i czym nawozić, czy jak dobrze przeprowadzić przez zimę.

 

Również sprawdzi się jako pomoc dla architektów krajobrazu – szczególnie ten pakiet z 2 dodatkowymi, bonusami. Jeden z nich to “Szybki przegląd 30 najpopularniejszych gatunków bambusów” – dzięki niemu szybko sprawdzicie jaki bambus spełnia wszystkie wymagania i pasuje do ogrodu czy donicy najbardziej. 

 

W e-booku będą zdjęcia m.in. z opolskiego Zoo, które jest taką moją dumą, bo jego dyrektor bardzo nam pomógł na początku prowadzenia firmy, zapewnię nie będąc tego świadomym :) Miałam 22 lata i nie byłam pewna, czy biznes, który wtedy zaczęłam z siostrą Eweliną prowadzić ma rację bytu, czy będzie miał jakieś powodzenie. Pan Dyrektor złożył wtedy u nas duże zamówienie dla Zoo właśnie i to dało nam mocny fundament do dalszego rozwoju.

Premiera e-booka o bambusach ‚Bambusowy Sen, czyli jak uprawiać orientalne trawy w Polsce’ już 5 czerwca, w piątek o 7:00 rano. 

 

Odpowiadam na pytania:

Sylwia, naczytałem i naoglądałem się korzeni przebijajacych chodniki naokoło domu, nasluchalem się o bambusach kielkujacych przez beton w domu. Ile z tego to prawda a ile to mit? Czy dotyczy to tylko b. drzewiastego? Jak mądrze posadzić bambus? Jak głęboko wsadzić bariery i z jakiego materiału? Pozdrawiam

 

Tak może się zdarzyć, kiedy nie zamontujemy bariery korzeniowej. O tym też będzie oczywiście w e-booku o bambusach. Jeśli nie chcesz zakładać bariery korzeniowej to wybierz bambusy kępowe – fargezje.

 

23:55 – pokazuję małą sadzonkę bambusa drzewiastego

 

To jest bambus z naszego rozmnażania – kiedyś Wam opowiem jak to zrobić, bo wiosna to nie jest na to najlepszy czas. To jest bambus Phyllostachys atrovaginata’ Jak widzicie on ma kilka pędów, dopiero rozwija listki. 

 

24:59 – pokazuję bambus kępowy fargezja północnosyczuańska. Ona ma dużo więcej pędów, choć jest mniejsza od tego drzewiastego. Są one też gęściej względem siemię wyrastające, co wynika z różnic w tym, jak rosną pod ziemią.

 

Jak wyglądają sadzonki bambusów kępowych i drzewiastych możesz zobaczyć TUTAJ

 

🌿 LISTĘ WSZYSTKICH EGZOTYCZNYCH POGAWĘDEK ZNAJDZIESZ TUTAJ

 

Zacznij tutaj | Playlista Egzotycznych Pogawędek

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *