Chcesz się ze mną przenieść do Malezji i Singapuru? Obserwuj relację na Instagramie! (klik📲)

Palmy i bambusy w Taczanowie – egzotyczny ogród w Wielkopolsce

W połowie lipca udało nam się nareszcie skorzystać z zaproszenia do odwiedzania Andrzeja Sobkowiaka, mojego bambusowego mistrza, jeśli mogę tak rzec :) Wirtualnie znamy się już długo, wymieniając doświadczenia i myśli w temacie uprawy egzotycznych roślin w Polsce i myślę, że dla nas obu z tych rozmów wynika zawsze coś wzbogacającego. Andrzej uprawia swój egzotyczny ogród od wielu lat i w moim odczuciu działa jak tonik – kropla gorzkawego smaku doświadczeń i ostrożności, która zdecydowanie poprawia smak marzycielskiego i chętnego przygód dżinu (czyli hurra-optymizmu wielu początkujących). Swoją drogą, jeśli interesuje Was, dlaczego dżin z tonikiem stał się najpopularniejszym drinkiem przeczytacie w książce, którą recenzuję tu. 

Zatem dziś odwiedzamy egzotyczny ogród w Taczanowie!

 

 

Egzotyczny ogród Andrzeja mieści się w Taczanowie Drugim, w województwie Wielkopolskim. W zasadzie to dwa ogrody, a nawet trzy. Pierwszy z nich otacza dom i ma 600 m kw powierzchni, drugi znajduje się niedaleko niego. Jest jeszcze Stary Sad, o którym Andrzej czasem wspomina na swoim blogu. W kadym z nich spędziliśmy sporo czasu, podziwiając dorodne bambusy, ogromne jak na polskie warunki i zimujące w gruncie palmy, banany i wiele innych roślin, o których zaraz opowiem Wam więcej.

Pierwsze wrażenie było oszałamiające, bo wysiadając z samochodu, od razu nasz wzrok pada na daktylowca kanaryjskiego z grubym, napęczniałym jakby pniem i szeroko rozłożonymi, pierzastym, naprawdę dużymi liśćmi. Zaraz za nim rośnie na podwyższonej rabacie bambus złotobruzdowy ‘Aureocaulis’, wspaniały w roli tła dla palmy, a pod bambusem… młoda cukinia. Swojsko i egzotycznie – to moje ulubione połączenie. Palmę zobaczycie zaraz na drugim zdjęciu niżej :)

 

Bambus złotobruzdowy aureocaulis - w egzotycznym ogrodzie

 

Zaraz też wzrok pada na trzy duże szorstkowce (Trachycarpus sp. Kumanon – na pierwszym zdjęciu po prawej), z grubymi owłosionymi kłodzinami i pięknymi, ciemnozielonymi wachlarzami liści. Te również zimują w gruncie. Po drugiej stronie ocienionej ścieżki, za żółtymi tyczkami ‘Aurecaulisa’ rosną bambusy-grubasy. Najpierw bambus kadzidłowy (Phyllostachys atrovaginata), z którego Andrzej jest bardzo zadowolony. Za nim filostachys drobnolistny (Phyllostachys parvifolia), czyli inny gatunek, który może osiągać w Polsce ładną grubość tyczek. Bambusy wyglądają naprawdę świetnie, są zadbane, przycinaniem Andrzej eksponuje najładniejsze tyczki osiągając harmonijny efekt. W innym moim wpisie możecie też poczytać jak osiągnąć grube pędy bambusów.

 

Jak uzyskać grube pędy bambusów? | Egzotyczna Pogawędka #19

Za bambusami furtka, przez którą obok rodzinki bananów Musa Basjoo przechodzi się do dalszej, północnej części ogrodu. Mamy tu kolejne gatunki bambusów: filostachys nagi z opruszonymi białym nalotem tyczkami, groszkowo-zielone, grubaśne pędy bambusa Shanghai 3, zółto-zielone pędy filostachysa złotobruzdowego  ‘Spectabilis’ i dalej jeszcze duże, szpiczase, ciemnozielone liście Pseudosasy japońskiej. Bambusy te otaczają ogród osłaniając go od ulicy. Na kanale YT Andrzeja moecie zobaczyć nagranie z ogrodu północnego.

W tej części ogrodu szczególnie wybijają się na tle żagle liści bananów Musa sikkimensis. Mają ładne, grube kłodziny i zaczerwienione spody liści, sama przyjemność oglądać je pod słońce. Jest i kolekcja palm o niebieskich liściach, kilka szorstkowców, wyrośnięta fargezja ‘Great Wall’, gunnera pod drzewem czereśni. Uwagę przykuwają też dwie duże palmy, które rzadko jeszcze możemy w Polsce spotkać, a spotkać rosnące w gruncie to już bardzo rzadko. To bucja (Butia odorata) i chilijska palma miodowa (Jubaea chilensis). Możecie je – a także inne rośliny, o których tu mowa zobaczyć na tym spacerze, koniecznie z głosem, bo Andrzej świetnie o nich opowiada.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przed wejściem do domu rosną jeszcze dwie rośliny, które zrobiły szczególne wrażenie: Szorstkowiec Wagnera (Trachycarpus wagnerianus) oraz Magnolia wielkokwiatowa (Magnolia grandiflora). Właśnie u Andrzeja miałam pierwszy raz okazję powąchać jej kwiatów i zapach jest cudowny – dla mnie jest jak aromat smakowitego lemon curd. Szorstkowiec zaś zachwyca swoją starecznością i grubą, owłosioną kłodziną.

  

W drugim egzotycznym ogrodzie rośnie bambus, który jest marzeniem każdego bambusiarza. I rośnie tak, jak marzy się każdemu bambusiarzowi – wysoki, silny i gruby. Już z daleka robi ogromne wrażenie. Nie mogę się powstrzymać, by nie napisać – jak Hulk. Mam nadzieję, że mi wybaczycie, ale to porównanie mam cały czas w głowie. To Phyllostachys ‘Shanghai 3’. Sami zobaczcie.

 

 

 

 


 

Co można tu zauważyć ciekawego – wszystkie bambusy drzewiaste rosną bez bariery. To świadomy wybór Andrzeja, który wie, że rosną silnie, a także, jak sobie z nimi radzić. Wie również, że co roku będzie wycinał pędy, które rosną tam, gdzie tego nie chce. Uprawa bambusów drzewiastych bez bariery jest jak najbardziej możliwa, acz jak się domyślacie pracochłonna. Jeśli nie chcecie co roku korygować bambusów wycinając niepotrzebne pędy wyrastające za daleko – zastosujecie barierę. Więcej o niej opowiadam na tym nagraniu.

 

Bariera korzeniowa dla bambusów. Kiedy jest potrzebna? | Egzotyczna Pogawędka #6

Drugą rzeczą, którą zauważycie, jest wszędobylska ściółka. Wszędobylska w bardzo pozytywnym sensie! Warstwa skoszonej trawy, zmielonych starych bambusowych tyczek czy liści chroni przed nadmiernym odparowaniem wilgoci, rozrostem chwastów, a do tego wspaniale wprowadza harmonię do ogrodu, bo jest elementem, który powtarza się w wielu miejscach, naturalnym i naturalnie wyglądającym.

 

W drugim ogrodzie rośnie wiele traw, często posadzonych w grupach po kilka – kilkanaście, co pozwala im na jeszcze piękniejszy efekt. Andrzej kupuje je w szkółce Słowińskich, którzy są specjalistami od tych roślin. Trawy mają w sobie lekkość, a jednocześnie wprowadzają do ogrodu dynamikę i energię. Szczególnie gdy dodamy do nich wiatr. Takie zimą wspaniale podkręcają krajobraz.

 


 

To, co widać w ogrodach Andrzeja, to to, że są naprawdę przemyślane. Na przykład ten bambus posadził w takim miejscu, by za kilka lat zasłonił nieco oddalony budynek w sąsiedztwie ogrodu. 

 

Oprócz długich rozmów o roślinach i roślinomaniakach, bardzo się ucieszyłam, bo Andrzej i Ania przygotowali wybór polecanych książek o bambusach, palmach, a także o ptakach. Oczywiście zrobiłam sobie zdjęcia z planem uzupełnienia biblioteczki, mimo że średnio raz na miesiąc obiecuję sobie nie kupować więcej książek. 

 

 

Książki o ptakach polecane collins

 


 

Na początku nazwałam Andrzeja swoim mistrzem i już wam tłumaczę, dlaczego tak. Nauczyłam się od niego bardzo wiele, także tonowania swojego entuzjazmu (stąd tonik), Andrzej o bambusach dowiadywał się od Francuzów, którzy, gdy temat zaczynał w Polsce kiełkować, mieli już dużo więcej doświadczeń. Rośliny uprawiał już w czasach, kiedy zimy były znacznie mroźniejsze – jakkolwiek to brzmi. Andrzej ma świadomość, że takie czasy mogą, choć nie muszą wrócić, dlatego z jego wypowiedzi bije duża doza rozsądku i ostrożności. Na mojej grupie jest też nieocenioną pomocą. 

 

Jeśli interesuje Was ogród Andrzeja, rośliny egzotyczne, i efekt, jaki pracą z głową możecie u siebie osiągnąć – tutaj znajdziecie kanał YT

 
Jest jeszcze Stary Sad, który powoli też nabiera egzotycznych kształtów. O nim możecie przeczytać tu.

 
 

    Jedna odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *