Bezpłatny mini-kurs mailowy 👉🏻 Jak kupić zdrową palmę do ogrodu, na balkon lub taras 🌴 (klik)

Jak przycinać bambusy okrywowe na wiosnę?

W połowie marca możemy już odświeżyć bambusy po zimie. Poniżej znajdziecie krótką instrukcję, jak w łatwy sposób przycinać bambusy okrywowe na wiosnę. Dzięki temu będą silniejsze, zdrowsze i pięknie się zagęszczą. Mnie zawsze takie wiosenne porządki sprawiają przyjemność. A czas spędzony na świeżym powietrzu pozwala nabrać sił i odpocząć jednocześnie.

1. Wiosną z bambusami w donicy czy w gruncie postępujemy tak samo. Najpierw przeczesujemy liście palcami tak, aby jak najwięcej tych suchych mogło opaść na ziemię. Liście wybieramy spomiędzy pędów. Dzięki temu odsłonimy te, które obumarły lub są uszkodzone.

 

2. Teraz wycinamy sekatorem lub nożyczkami suche pędy bambusa. Tniemy je tuż przy ziemi.

 

3. Następnie silnie przycinamy zieloną część, nawet do 1/3 wysokości. Może to wydawać się nieco brutalne, ale bambusy szybko odrastają i są dzięki temu gęstsze. Przyjemnie też obserwować jak pojawiają się nowe listki:)

 

4. Jeśli trzeba możemy dosypać bambusom w donicy nowej ziemi. Powoli warto też zacząć nawożenie, najlepiej specjalnym nawozem do bambusów i traw Compo. To nawóz długoterminowy, dlatego jedna dawka na wiosnę wystarczy.

 

Pleioblastus pygmaeus – niski bambus okrywowy. Liściasty zielony dywanik do donicy lub ogrodu.
Jeśli bambusy w donicach zimowały w pomieszczeniu, pamiętajmy, że zanim ustawimy je na tarasie czy balkonie powinny przyzwyczaić się do słońca. Najlepiej postawić je na dwa tygodnie w półcienistym miejscu. Dzięki temu ich delikatne liście nie doznają oparzeń.

 

Ten mały bambus w donicy po drzewku bonsai to Pleioblastus pygmaeus. Za dwa tygodnie postawię go pod krzewem kaliny przy oczku wodnym. Nieco cienia i wyższa wilgotność powietrza na pewno dobrze mu zrobią.
Jeśli macie pytania odnośnie wiosennej pielęgnacji bambusów – piszcie!

    2 odpowiedzi

    1. Uwielbiam Twoj Blog. Gratulacje. Poproszę porady dotyczące bambusów, które przechodzą trudne chwile. Pozdrawiam. Gratulacje.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *