W poprzednim poście pisałam o gatunkach palm odpowiednich do hodowania w pomieszczeniu. Jeśli zastanawiasz się, którą z nich wybrać do miejsca jasnego, półcienistego lub zacienionego – sprawdź ten wpis. A jeśli jesteś już szczęśliwym posiadaczem tej królewskiej rośliny, to poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji, które pozwolą Ci cieszyć się piękną, zdrową palmą. Wiadomo, zdrowa palma, to Zadowolony Właściciel;) Nasiona palmy Kencji znajdziesz tutaj.

 

Kencja (Howea forsteriana) Źródło: http://www.australianpalm.nl/


1. Większość palm pokojowych doceni możliwość spędzenia ciepłych miesięcy na zewnątrz. Warto pamiętać, aby palm nie wystawiać od razu na słońce, grozi to bowiem oparzeniami liści. Oparzenia te to brązowe, nieregularne plamy. Roślinę trzeba do słońca stopniowo przyzwyczaić. Przez okres 1-2 tygodni powinna stać w miejscu półcienistym. Po tym okresie adaptacji można palmę ustawić na właściwym miejscu.

 
Kencja (Howea forsteriana) Źródło: http://www.australianpalm.nl/

2. Palmy znoszą słabą wilgotność powietrza, jeśli jednak będzie to stan długotrwały – końcówki liści zaczynają brązowieć. Jeśli będziemy dbać o wyższą wilgotność powietrza, pomożemy nowym liściom ładnie rosnąć. Jak to zrobić? Można spryskiwać je 2-3 razy w tygodniu odstaną wodą (taka prosto z kranu pewnie pozostawi na nich białawy osad). Można też raz na jakiś czas zafundować palmie prysznic. Najlepiej wynieść ją na wiosenny czy letni deszcz.

3. Wymagania palm dotyczące podlewania mogą różnić się w zależności od gatunku. Zależą też od temperatury otoczenia, dlatego nie da się jednoznacznie powiedzieć: „tę palmę należy podlewać 1 raz w tygodniu”. Generalnie podczas ciepłych dni i w okresie wzrostu palmy podlewamy dość intensywnie – tak, aby przez otwory w donicy wyciekła woda. Wodę tę należy jednak wylać po 20 minutach, aby korzenie nie doznały uszkodzeń. 

4. Przed następnym podlaniem wierzch ziemi w doniczce powinien nieco przeschnąć. Latem  może to nastąpić po 2-3 dniach. W czasie chłodniejszym może trwać to tydzień lub więcej. W czasie zimowego spoczynku należy ograniczyć podlewanie – im niższa temperatura, tym mniej nawadniamy. Ziemia powinna być tylko lekko wilgotna. Zimą powinna mocniej przeschnąć. 
 

5. W okresie wegetacji palmy nawozimy regularnie (np. specjalnym nawozem do palm dostępnym w marketach ogrodniczych), można też użyć specjalnego koncentratu tzw. przyspieszacza wzrostu (Palmbooster). Zimą zaprzestajemy zasilania.

6. Podłożem odpowiednim dla palm jest ziemia kompostowa z domieszką torfu lub ziemi liściowej. Przede wszystkim powinna być przepuszczalna, dlatego dobrze jest dodać do niej żwir, keramzyt lub perlit. Bardzo ważna jest też warstwa drenażu na dnie doniczki – chroni ona korzenie palmy przed ewentualną stojącą wodą.
 
Kencja (Howea forsteriana) Źródło: http://www.australianpalm.nl/

 

7. Warto pamiętać, że nie lubią one nagłych zmian temperatur i warunków świetlnych. Zatem jeśli chcemy wiosną wystawić ją na taras, poczekajmy, aż naprawdę się ociepli. Bieganie z doniczką w tę i z powrotem niepotrzebnie zestresuje i palmę, i Właściciela 🙂

 

8. Dla palm ważne są szczególnie miesiące zimowe, kiedy do domu wpada mniej światła słonecznego niż latem. Chłodne miesiące są dla  palm okresem spoczynku. Nie wykształcają one wtedy nowych liści, dlatego trzeba wówczas ograniczyć podlewanie i całkowicie zaprzestać nawożenia. Liście spryskujemy miękką wodą, aby poprawić wilgotność powietrza.

 

9. Jeśli zaś uwielbiasz palmy, ale potrzebujesz więcej czasu na oswojenie się z myślą o zostaniu Właścicielem, możesz sobie wkomponować w ścianę taki obrazek:

 
Źródło: http://designdork78.blogspot.com

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.