Bambusy to rośliny, które nie wymagają szczególnych czy wielokrotnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest jednak kilka takich rzeczy w ciągu roku, które zrobione – pozwolą nam cieszyć się niesamowitym wyglądem tych traw i stworzą istnie egzotyczny klimat.

Jak każde rośliny, także bambusy wymagają nieco pielęgnacji. Prace przy nich najlepiej podzielić sobie według pór roku, wtedy najłatwiej zaplanować sobie prace. Poniżej znajdziesz małą ściągawkę z podziałem na pory roku właśnie, mam nadzieję, że dzięki niej będziesz wiedzieć co, kiedy i jak dokładnie przy bambusach robić.

_____________________________________________________________________

WIOSNA

Wczesna wiosna to czas na oczyszczenie bambusa z tego, co niepotrzebne oraz na przycinanie. Niższe bambusy (pleioblasty, sasaelle) przycinamy dość nisko – na 15 cm i nawozimy. Dzięki temu wkrótce pojawią się nowe liście i pędy. Inne bambusy wymagające przycięcia na wysokość to hibanobambus i sasa. Tniemy je do ok. 1 m, aby usunąć, wysuszone liście Tak przycięte mają najładniejszy wygląd, gdy niebawem pojawią się nowe odrosty.

Na jednej z naszych egzotycznych pogawędek omawialiśmy szczegółowo pielęgnację bambusów wiosną. 

Jak czyścimy bambusy? Wycinamy przy ziemi pędy stare i suche. Dzięki temu również prześwietlamy kępę, która zyskuje lepszy dostęp do światła i powietrza. Później nawozimy bambusy, aby miały wystarczająco sił do wypuszczania nowych pędów. Pierwszą aplikację nawozu możesz zastosować już w połowie marca/na początku kwietnia.  

Ja stosuję nawóz COMPO, który możesz kupić w naszym sklepie Oaza-Palmy.pl

 

 

 

LATO

O tej porze roku bambusy wyglądają najpiękniej – wyraźnie widoczne są ich rozwinięte już pędy i bujne ulistnienie. W tym czasie bardzo ważne jest podlewanie. Odpowiednia ilość wody jest potrzebna, aby bambus mógł zdrowo rosnąć. W gorące dni podlewamy go rano lub pod wieczór. Nie zapominamy też o bambusach posadzonych w donicach na tarasie lub balkonie. 

Nowe pędy są latem już w pełni rozwinięte – teraz można je przyciąć na wysokość, jeśli tego potrzebujesz. Raz przycięty pęd nie urośnie już wzwyż. Jeśli chcesz zagęścić swoje bambusy – możesz nieco skrócić boczne gałązki. Może się to przydać, jeśli zależy CI na szczelnym ekranie widokowym. Ten efekt jest pożądany w przypadku zabezpieczenia prywatności. 

Późnym latem zasilamy bambus kolejną dawką nawozu, jeśli stosujesz nawozy organiczne. Dzięki temu trawa ta wzmocni się i otwiednio zdrewnieje przed zimą. Latem możesz też sadzić bambusy – dzięki temu, że dostępne są sadzonki w donicach. Wówczas weź pod uwagę zwiększone zapotrzebowanie na wodę po posadzeniu o tej porze roku.

JESIEŃ

Jesień to dla bambusa czas gromadzenia składników odżywczych przed zimą.

Jeśli planujesz w tym czasie posadzić go do ogrodu, warto zrobić to do października. Dzięki temu spokojnie zdąży się jeszcze ukorzenić przed nadejściem najzimniejszej pory roku. Pod koniec jesieni czas na pierwsze kroki do zimowej ochrony. Pamiętaj o tym szczególnie, jeśli uprawiasz bambusy w donicach lub jest to ich pierwsza zima. Najważniejsze jest zadbanie o korzenie i kłącza – podziemną część. Dobrym sposobem ochrony jest ściółkowanie liśćmi. Przed wysypaniem ściółki warto bambus obficie podlać.

Opadłe liście bambusa również możesz pozostawić na ziemi jako ściółkę.

ZIMA

Zimowa pielęgnacja bambusa sprowadza się głównie do ochrony przed mrozem. Świeżo posadzone trawy warto obsypać grubą warstwą liści, tak, by ich korzenie było dobrze chronione przed chłodem. Bambusy rosnące w donicach wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Jeśli możesz – przenieś je do chłodnego i jasnego pomieszczenia, jak zimowy ogród czy garaż. Jeśli nie masz takiej możliwości postaw donicę z bambusem blisko ściany budynku, na kawałku styropianu. Donice otul kokosową matą lub podobnym materiałem.  

Tutaj możesz przeczytać o tym, jak przezimować bambus w ogrodzie

Jeśli bambus rośnie w wietrznym miejscu, dobrze zrobi mu ochrona liści przed mroźnymi podmuchami. Możesz owinąć je białą agrowłókniną. Nie stosuj do tego nieprzepuszczalnych folii, bo mogą się pod nią zaparzyć i zgnić. Zimowa ochrona polecana jest też do wszystkich bambusów w styczniu/lutym, kiedy na liście działa wysuszający wiatr. Warto wiedzieć, że bambus jest bardziej narażony na suszę niż na niskie temperatury. Przed i po długim okresie mrozu ważne jest jego podlanie.

 

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera.

Wyrażam zgodę na otrzy­my­wa­nie in­for­ma­cji han­dlo­wych o blogowych produktach.