Nasiona palmy warto kupować u sprawdzonych sprzedawców, aby mieć pewność, iż nie są one przeterminowane. Poniżej znajdziesz instrukcję ich wysiewu. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądają różne nasiona palm, kliknij tutaj.

Jeśli nie wysiewamy dużej ilości nasion na raz warto poświęcić nieco więcej czasu i posadzić nasiona w osobnych doniczkach. Uwaga! Nie należy odrywać nasiona od siewki!

1. Moczenie

Nasiona palmy mają z reguły twardą (lub bardzo twardą okrywę). Aby przyspieszyć kiełkowanie należy moczyć je w ciepłej wodzie przez kilka dni. Osobiście nie polecam skaryfikowania nasion, czyli ich mechanicznego uszkadzania np. spiłowywania skorupki pilnikiem. Myślę, że warto poczekać nieco dłużej na kiełkowanie i uniknąć ryzyka, że ten ruch pilnikiem był tym jednym za dużo:)

2. Wysiew

Podłoże do wysiewu powinno być przede wszystkim lekkie, jałowe i przepuszczalne. Doskonale nadaje się do tego ziemia kokosowa. Nasiona palmy układamy na wilgotnej, ale nie mokrej ziemi i przysypujemy je warstwą dwa razy grubszą od ich średnicy. Nieco inaczej postępować należy w przypadku wysiewu palmy kokosowej, ale o tym w następnym poście. Przy wysiewaniu nasion palm warto zwrócić uwagę, aby nie stykały się one ze sobą, ani nie leżały zbyt blisko siebie. Po wykiełkowaniu korzenie mogą się splątać, a chcąc je rozdzielić można je niechcący uszkodzić. Najlepiej do wysiewu użyć pojedynczych małych doniczek (np. do kaktusów). Takie małe doniczki wstawiamy do większego pojemnika z piaskiem lub podobnym materiałem, który powinien być ciągle ciepły i wilgotny. Pojemnik nakrywamy przezroczystą folią lub niezbyt grubą szybą, dzięki czemu stworzymy nasionom odpowiedni mikroklimat do kiełkowania. Idealna temperatura do kiełkowania to 25-30 st. C.

3. Podlewanie

Bardzo ważne: Podłoże nie może ani przeschnąć, ani być stale mokre. Powinno być zawsze jednakowo, umiarkowanie wilgotne. Do podlewania warto używać spryskiwacza i tylko delikatnie zraszać ziemię w razie potrzeby.

4. Wietrzenie

Co jakiś czas trzeba zdjąć folię czy szybę, aby przewietrzyć naszą szklarenkę. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się choroby grzybowe i nasiona palmy obumrą.

5. Pikowanie

Po kilku miesiącach pojawi się pierwszy liść, który nie przypomina jeszcze palmy, a raczej źdźbło trawy. Zdejmujemy wtedy folię/szybę, a kiedy liść nieco podrośnie możemy ostrożnie przesadzić palmę do nowej doniczki. Uwaga! Nasiona palmy nie wolno odrywać od siewki! Po pewnym czasie odpadną one same, a nim to się stanie będą jeszcze dla palmy źródłem pożywienia. Przy przesadzaniu uważamy na delikatne korzenie. Robimy patyczkiem otwór w ziemi i wkładamy korzeń do doniczki tak, aby nie był zwinięty, a prosty. Dołek zasypujemy ziemią. Później palmy przesadzamy wtedy, gdy korzenie wychodzą spodem doniczki. I oczywiście rozmawiamy z naszą własnoręcznie wyhodowaną palmą, aby pięknie rosła! 😉

W naszym sklepie www.oaza-palmy.pl znajdziesz ciekawe nasiona palm🙂

Nasiona palmy Bismarcia nobilis. Duże prawda? 🙂