Pleśń na ziemi w doniczce to częsty temat, który wychodzi zimą – dosłownie 🙂 W pokoju o tej porze roku jest cieplej, wietrzymy mniej, wilgotność powietrza też się zmienia. Jedna z czytelniczek, którą od razu tutaj muszę pochwalić za modelową doniczkę dla palmy i jej przesadzenie po zakupie, napisała do mnie właśnie z problemem powracającej pleśni na ziemi w donicy z palmą areką. Sprawdźcie, jak można sobie z tym poradzić.

 

PYTANIE OLI

 
’Hej! Kupiłam tydzień temu 2 Areczki, robie wszystko zgodnie z Twoimi zaleceniami, podlewanie-zasada palca, kamyczki na podstawce z wodą, swiatlo rozproszone, podloze do palm, keramzyt na dnie doniczki, temperatura i wilgotność…no wlasnie, odnośnie dwóch ostatnich aspektów, w domku mam ciepło, koło 20 paru stopni spokojnie, czasami uchyle okno zeby przewietrzyc, jednak jest problem z pojawiającą się pleśnią na ziemi…pierwszy raz wyszperałam żeby zasypać cynamonem, bo m.inn. grzybobójczy, chyba pomogło, potem zebralam te wierzchnia warstwe przed nastepnym podlaniem i problem od nowa ten sam…godzina 1 w nocy, a ja zbieram pleśń z ziemii i zasypuje cynamonem moje dwie Areczki, poradź jak ugryźć ten problem, bo ciężko będzie te warunki zmienić (chyba że woda do podlania była ciut za zimna i taka reakcja, że powstała pleśń…staram sie pilnować tej pokojowej temperatury wody, ale moze nie wystarczajaco). I chciałam zapytać o jedną rzecz, bo nikt jasno tego nie napisał/nie powiedzial, czy woda filtrowana z dzbanka jest dobra dla palm? Moze byc traktowana jak woda odstana? Z góry dziękuję za odpowiedź w wolnej chwili! Pozdrawiam! ’

 

ZDJĘCIA PALM OD OLI (Areka)

 

 

 

 

MOJA RADA

Cześć Ola! No jeszcze mi się nie zdarzyła historia ze zbieraniem pleśni z ziemi o 1 w nocy, jestem pod wrażeniem! Pleśń na ziemi to o tej porze roku dość częsta rzecz, nic bardzo groźnego dla rośliny. To bardziej nam przeszkadza jej widok 🙂 To kwestia tego, że mniej wietrzymy, a w otoczeniu jest więcej wilgoci i wtedy pleśń ma dobre warunku do rozwoju. Cynamon do posypania ziemi jest fajny, podobnie może działać węgiel sproszkowany, a także lekkie przesuszenie górnej warstwy ziemi. Tam, gdzie widzisz pleśń, możesz też pozbierać tę część ziemi i ją wyrzucić.
 
Woda z dzbanka filtrującego jest jak najbardziej ok, odstana też! Twoja palma dostała optymalną doniczkę, świetnie, że dałaś jej też podstawkę nawilżającą! Dzięku temu dbasz o większą wilgotnośc powietrza wokół niej. Odwdzięczy się pięknymi liścmi 🙂

 
 

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.