Palmy Piotra podziwiam od dawna na facebookowej stronie jego grupy Egzotyka-Rośliny. Widać, że naprawdę o nie dba – mają odpowiednie donice, wiele liści, które mają piękny zielony kolor. Wspaniały widok! Poprosiłam Piota, aby podzielił się swoim sposobem na zdrowe, zielone liście palm. Chętnie się zgodził i mogę przedstawić wam jego sekrety nawożenia palm.

Sekrety nawożenia palm zielone liście

Oto sposób Piotra na nawożenie palm:

Palmy potrzebują składników, aby żyć i ładnie rosnąć. Ale z nawozami musimy postępować ostrożnie. Powinniśmy się stosować do przepisów na opakowaniach, aby nie dać nawozu za dużo. Wtedy roślina ucierpi.

Mamy różne rodzaje nawozów do palm np. w granulkach, pałeczkach, długo działające (osmocote), płynne, w żelu, w proszku do rozpuszczenia. itp. Sam przetestowałem kilka i polecam Osmocote. Stosuję go na wiosnę. Pod koniec marca wtykam w doniczkę z palmą 2-5 porcji – zależy od donicy. Ten nawóz dawkuje się sam przez 5-6 miesięcy. Dodatkowo stosuję 1 raz w miesiacu nawóz płynny, ale dolistnie. Czyli  rozpuszczamy odpowiednią dawkę nawozu w opryskiwaczu i opryskujemy liście palm. Dlaczego tak robię? Roślina tak szybciej przyswaja składniki i szybciej widać efekty, takie jak np: zdrowszy wygląd liści.

Można też palmy nawozić obornikiem granulowanym. Granulki rozsypujemy pod rośliną i mieszamy je z glebą. Potem podlewamy. Taki nawóz działa przez miesiąc.

Stosuję też 1 raz na wiosnę humistar. To obornik w płynie poprawiający jakość gleby. Polecam, ma on wiele zalet:

  • zwiększa w glebie zawartość składników pokarmowych,
  • reguluje pH gleby,
  • znacznie zmniejsza wypłukiwanie nawozów mineralnych, czyli nie musimy często nawozić
  • zwiększa pojemność wodną gleb, czyli gleba przyjmuje więcej wody
  • poprawia strukturę gleby
  • poprawia wzrost korzeni, którymi roślina pobiera pokarm

Oto kilka zdjęć z ogrodu Piotra. Popatrzcie tylko na te wspaniałe palmy!

nawożenie-palm

Na pierwszym planie sagowiec, dalej karłatka i juka, w tle zaś bujna palma kanaryjska.

nawożenie palm

Szorstkowcom bardzo służy nawożenie dolistne.

nawożenia-palm-zielone-liście-daktylowiec-niski_

Piękny daktylowiec niski z bujnym pióropuszem liści – duma właściciela!

nawożenie palm

Karłatka niska – jedna z najłatwiejszych w uprawie palm.

palma-kanaryjska-nawożenie-palm_

Palma kanaryjska – daktylowiec – w sezonie wkopana do gruntu. To się nazywa egzotyczny ogród;)

Sama od wiosny będę nawozić palmy również dolistnie. Nie kosztuje nas to wiele wysiłku, a widok soczyście zielonych liści palm jest najlepszą nagrodą:) Też tak myślicie?:)

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.