Alokazje i kolokazje to niezwykle efektowne rośliny o liściach wyglądem przypominających… uszy słonia. Te przepięknie zielone rośliny tropikalne naturalnie rosną na Hawajach czy Karaibach i zdobią swoją okazałością pola, aż po horyzont. W Polsce również można je sadzić, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Na najczęściej zadawane pytania o uprawę alokazji i kolokazji w naszym kraju odpowiada Maciek Iskra. Ma on ich już sporą kolekcję. 

 
Te pytania i odpowiedzi znajdziesz również na grupie o alokazjach na Facebooku, którego administratowami są właśnie Maciek i Voo O’Deck. Bardzo zachęcam do dołączenia, jeśli masz lub planujesz uprawiać te rośliny.
 

Alokazje w swoim naturalnym środowisku - prawda, że wyglądają nieziemsko?

Alokazje w swoim naturalnym środowisku – prawda, że wyglądają nieziemsko?

 

Jakie gatunki najlepiej nadają się do trzymania w ogrodzie w Polsce?

 

 
Dla początkującej osoby, która chce uprawiać w ogrodzie alokazję i kolokazję należy wybrać gatunki odporne na chłód i wilgoć, których roślina może doświadczyć wiosną i jesienią. Z własnego doświadczenia wiem, że najlepsza na początek będzie Alocasia odora oraz jej krzyżówki, czyli Alocasia calidora i Alocasia porotdora.
 
Są to duże rośliny, które w odpowiednich warunkach osiągają pokaźne rozmiary. Innymi sprawdzonymi przeze mnie alokazjami są Alocasia cucullata, A. brisbanensis, A. „Kuching Mask”. Z kolokazji można uprawiać Colocasia esculenta, C. „Black Stem”, C. fontanessi, C. „Bun Long”, C. gigantea oraz spokrewnione z alokazją i kolokazją Xanthosoma sagitifolium, X. violaceum. Warunki uprawy tych roślin są do siebie zbliżone.

 

 

Alocasia brisbanensis

Alocasia brisbanensis

 

Alocasia 'Kuching Mask'

Alocasia 'Kuching Mask’

 

 

Sadzić bulwy, młode rośliny czy już dorosłe okazy?

 

Po uprzednio przemyślanym i przygotowanym miejscu w ogrodzie (czytaj dalej) do gruntu sadzimy młode sadzonki lub dorosłe już rośliny. W przypadku kolokazji i xanthosomy, jeżeli nie mamy sadzonek, możemy również sadzić bulwy bezpośrednio do gruntu lub wcześniej przygotować już wybudzone z bulwy młode rośliny. Wybudzanie bulw należy rozpocząć od połowy lutego w ciepłym i słonecznym pomieszczeniu w wilgotnej ziemi uniwersalnej. Sadząc bezpośrednio bulwy, należy pamiętać, że rośliny później wyrosną niż posadzone już dorosłe osobniki.

 

Jaką wielkość osiągają alokazje (i inne) w naszym ogrodzie i jak szybko rosną?

 

Najszybciej w ogrodzie rosną okazy Colociasia esculenta. Tempo jej wzrostu to od 20 cm sadzonki posadzonej w maju do około 2 m wysokości rośliny z ponad metrowej długości liśćmi w połowie lata! Alokazje rosną wolniej, lecz też zaskakująco szybko w porównaniu z warunkami wewnątrz. Tempo wzrostu to jeden liść tygodniowo, a każdy nowy liść jest większy od poprzedniego. Oczywiście, rośliny mają swoje limity wielkości.

v

Czy alokazje (i inne) to rośliny wieloletnie?

 

Tak, alokazje i kolokazje to rośliny wieloletnie.

 

Kiedy sadzić rośliny do gruntu?

Sadzimy je w maju.

 

Jak przygotować roślinę do posadzenia jej na zewnątrz?

 

 

Nie jest to trudne. Wiosną w sprzedaży jest wiele gotowych do posadzenia roślin. Kupując alokazję, miejmy na uwadze to, że rośliny te mogły być przed sprzedażą uprawiane w szklarniach, a więc wystawienie ich na bezpośrednie promieniowanie słoneczne może spowodować poparzenie liści. Należy więc, przed posadzeniem stopniowo przyzwyczaić roślinę do słońca. A. cucullata i C. „Black Stem” należy raczej trzymać w miejscu zacienionym, więc nie trzeba ich przyzwyczajać do słońca. Nawet jeśli roślinę poparzy słońce, to nie jest to nic trwałego, roślina prawie natychmiast wypuści nowe liście, które będą już odporne na promieniowanie.
 

Gdzie w ogrodzie posadzić alokazję (i inne)?

 

 

Poza wcześniej wspomnianymi A. cucullata i C. „Black Stem”, które wolą stanowisko cieniste, to pozostałym gatunkom wybieramy stanowisko od półcienistego po słoneczne. Stanowisko powinno być zaciszne, osłonięte przed wiatrem, który może przecież z łatwością porwać lub złamać ogromne liście. Gleba powinna być bogata w minerały i próchnicę oraz być przepuszczalna, ponieważ korzenie tych roślin potrzebują dostępu powietrza. Zatem najlepsza będzie ziemia kompostowa lub uniwersalna zmieszana z ogrodową i obornikiem (najlepiej końskim lub bydlęcym). Jeżeli mamy w ogrodzie słabo przepuszczalną i ciężką ziemię gliniastą, to trzeba będzie wymienić około 30-40 cm warstwy gliny na podłoże przepuszczalne.

 

Czy podlewać alokazje w ogrodzie?

 

 

Ze względu na to, że te rośliny charakteryzują się szybkim tempem wzrostu, mają zatem duże zapotrzebowanie na wodę. Należy zatem rośliny podlewać, najlepiej wcześniej zebraną deszczówką.

 
Kolokazje możemy z powodzeniem uprawiać nawet w oczku wodnym. Jeżeli zdecydujemy się na posadzenie rośliny w wodzie, to należy zamiast doniczki, zastosować kosz ażurowy, aby roślina miała dostęp do świeżej, natlenionej wody.
 

 

Czy nawozić posadzone w ogrodzie rośliny?

 
Rośliny należy nawozić nawozem dla roślin zielonych (najlepiej w formie krystalicznej do rozpuszczania
w wodzie). Stosować przy każdym podlewaniu. Można także zastosować doglebowe, kompleksowe nawozy mineralne o przedłużonym działaniu.
 

 

Czy alokazje w ogrodzie odrzucają starsze liście?

 
Rośliny czasem odrzucają starsze liście, tak jak ma to miejsce w warunkach wewnętrznych. Jeżeli tak się stanie, wówczas można je oderwać przy samej bulwie po całkowitym zwiędnięciu takiego liścia. Jeżeli widok zwiędłego liścia nam nie odpowiada, można to zrobić wcześniej, a liść wyrzucić na kompost lub zakopać pod rośliną.
 

 

Czy alokazje dogadają się z innymi roślinami w ogrodzie?

Alokazje i kolokazje najlepiej będą się czuły w otoczeniu roślin, które mają podobne wymagania. Ze względu na swój egzotyczny wygląd, najlepiej będą się komponować z paprociami, funkiami, kannami. Można je również posadzić na rabatach, na środku trawnika lub w innym wyeksponowanym miejscu.
 
Alokazje i kolokazje mogą świetnie nadawać się jako roślina soliterowa w ogrodzie, czyli będzie idealnie nadawać piętrowości naszemu ogrodowi. Nie sadzimy alokazji i ich krewnych w pobliżu iglaków, na przykład świerków. Żywica z nich wypala bowiem dziury w liściach.

 

Kiedy myśleć o zimowaniu?

 
Sygnałem do wyjęcia roślin z ziemi są pierwsze przymrozki. Można również to zrobić tuż przed nimi, jeżeli uważnie śledzi się prognozy pogody.
 

Karpa Colocasia escunenta po wykopaniu z gruntu

Karpa Colocasia escunenta po wykopaniu z gruntu


 

Jak zimować i gdzie?

 
Alokazje warto zimować w całości, zatem należy rośliny wysadzić z gruntu jeszcze przed przymrozkami. Są to bowiem rośliny, które w warunkach wewnętrznych utrzymają liście zimą i mogą cieszyć nasze oko cały rok. Jeżeli się na to zdecydujemy, koniecznie trzeba zastosować oprysk przeciwko przędziorkom, bo można je wnieść wraz z rośliną do domu.
 
Jeżeli nie chcemy przenosić całej rośliny do domu, to możemy je zimować tak, jak zimujemy kolokazje. Czyli wraz z pierwszym przymrozkiem ściąć liście, wyjąć z ziemi bulwy, które należy przesuszyć i przechowywać w chłodnym i SUCHYM pomieszczeniu. Idealną temperaturą pomieszczenia do zimowania jest od 10°C do 15°C. Kolokazje zimuję w wykopanej w ogrodzie bryle ziemi. Kolokazji nie zimuję w domu jako całej rośliny ze względu na ich podatność do gnicia, wydłużania się i łamania. Są również przysmakiem dla przędziorków.
 

Zimowane Colocasie esculenta w piwnicy

Zimowane Colocasie esculenta w piwnicy


 

 

Czy alokazje i kolokazje mają w ogrodzie pasożyty?

 
Te rośliny są raczej odporne na ogrodowe szkodniki, ale bywa, że padają ofiarą mszyc, przędziorków, a młode liście mogą być przysmakiem dla ślimaków. Aby zwalczyć szkodniki, stosujemy odpowiednie przeznaczone na nie preparaty.
 

Czy alokazje i kolokazje w ogrodzie chorują?

 
Z mojego doświadczenia wynika, że alokazje i kolokazje uprawiane w ogrodzie są mniej podatne na choroby niż te trzymane w mieszkaniach. Przede wszystkim dlatego, że w gruncie nie są tak podatne na przelanie.
 
Zagrożeniem dla tych roślin może być złe przygotowanie gleby, przez co mogą cierpieć na niedobory lub przenawożenie. Jeżeli stwierdzimy niedobory, to należy upewnić się, czego naszej roślinie brakuje. W przypadku przenawożenia można zastosować metodę kilkukrotnego przepłukiwania podłoża dużą ilością czystej wody.
 

 

Jak rozmnażamy alokazje i kolokazje?

 
Alokazje rozmnażamy z odrostów lub bulw przybyszowych, które najczęściej możemy pozyskać podczas jesiennego wykopywania rośliny. Można wówczas ukorzenić je w warunkach mieszkaniowych w oddzielnych pojemnikach, od razu po wykopaniu lub przechować je tak, jak dorosłe rośliny w suchym i chłodnym pomieszczeniu i zająć się tym pod koniec zimy.
 
Kolokazje podobnie, jednak należy je wcześniej przesuszyć, ponieważ bulwy mają tendencję do gnicia. Jeżeli oddzielamy młode rośliny, to można je zimą przetrzymać na parapecie lub doświetlać.
 

Banany i alokazje w Prochowicach – egzotyczny ogród na Dolnym Śląsku

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od [Oaza-Palmy Sylwia Hennek]

 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od [Oaza-Palmy Sylwia Hennek]

 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od [Oaza-Palmy Sylwia Hennek]

 

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrz­ymy­wa­nia new­slet­tera.

Wyrażam zgodę na otrzy­my­wa­nie in­for­ma­cji han­dlo­wych o blogowych produktach oraz produktach sklepu oaza-palmy.pl

 

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrz­ymy­wa­nia new­slet­tera.

Wyrażam zgodę na otrzy­my­wa­nie in­for­ma­cji han­dlo­wych o blogowych produktach oraz produktach sklepu oaza-palmy.pl

 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od [Oaza-Palmy Sylwia Hennek]

 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od [Oaza-Palmy Sylwia Hennek]

 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od [Oaza-Palmy Sylwia Hennek]

 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od [Oaza-Palmy Sylwia Hennek]

 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od [Oaza-Palmy Sylwia Hennek]

 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od [Oaza-Palmy Sylwia Hennek]

 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od [Oaza-Palmy Sylwia Hennek]