Bezpłatny mini-kurs mailowy 👉🏻 Jak kupić zdrową palmę do ogrodu, na balkon lub taras 🌴 (klik)

Jak szybko i łatwo wysiać nasiona palm metodą woreczkową?

Nasiona palm pierwszy raz wysiałam kilkanaście lat temu.

Było z tym trochę roboty: trzeba namoczyć nasiona, przygotować podłoże, doniczki, a także odpowiednią ilość miejsca, w którym je poustawiamy.

Później pilnuje się wilgotności, by ziemia nie wyschła. A palmy, jak może już wiesz, to rośliny długo kiełkujące. Kiedy po kilku tygodniach lub nawet kilku miesiącach pokazują pierwsze listki, oh jaką czuje się satysfakcję.

Kto to już robił, wie :) Dziś chcę się podzielić z Tobą metodą o wiele łatwiejszą, szybszą i dającą równie dobre wyniki w porównaniu do tradycyjnego wysiewu do doniczek. Będzie o wysiewie nasion palm w woreczkach strunowych, tak zwanych zipach. Szkoda, że odkryłam ją dopiero jakiś czas temu :)

 

Wszystko dzięki temu, że natrafiłam na YouTube na ciekawą metodę wysiewu nasion palm w woreczkach zip. Wyglądało to aż za łatwo, tym chętniej postanowiłam spróbować. Jak widać na zdjęciach niżej – z niezłym skutkiem! Metoda woreczkowa jest naprawdę szybka, prosta – i daje dobre efekty. Może być bardzo ciekawym doświadczeniem.

 

 

 

 

Wysiew nasion palm w woreczkach – zalety:

 • Zajmuje bardzo mało miejsca w pomieszczeniu.
 • Może przyspieszyć proces kiełkowania.
 • Może zwiększyć skuteczność kiełkowania.
 • Daje Ci jakieś zajęcie w zimie :)
 • Jest bardzo łatwy.

 

Jakie nasiona można wysiewać metodą woreczkową?

Tym sposobem można wysiewać nasiona palm (podobno również sagowców, ale tego nie próbowałam). Nie sprawdza się w przypadku malutkich nasion, które też nieraz potrzebują światła do kiełkowania.

Małe lub drobne nasionka często wykształcają małe i delikatne siewki. Te mogłyby się łatwo uszkodzić przy wyjmowaniu z woreczka.

Zastanawiałam się, czy nasiona bananowców można by wysiać w woreczkach, bo choć same nasiona są duże i twarde, to liście wypuszczają delikatne. Acz, jeśli wyjmować je z wyczuciem…hmm, może spróbuję :)

 

 

Z nasionami palm warto spróbować samemu. Wystarczy:

 • większy worek strunowy (zip, najlepiej wielkości trochę większej niż szkolnego zeszytu)
 • ziemia kokosowa
 • woda
 • nasiona palm
 • ciepłe miejsce

 

Jak wysiać nasiona palm metodą woreczkową?

To naprawdę bardzo proste. Podobnie jak w przypadku innych sposobów, na początek nasiona palm moczymy w ciepłej wodzie przez 2-3 dni, czy nawet tydzień.

Można użyć do tego termosu (latem) lub ciepłej wody i słoiczków postawionych na grzejniku/dekoderze/przy bojlerze zimą.

Niedawno pisałam o tym, dlaczego lubię nasiona wysiewać właśnie zimową porą, między innymi dlatego, że można podpiąć się pod grzejnik. Link do tego wpisu znajdziesz tutaj.

 

 

Drugi krok to przygotowanie ziemi kokosowej, które jest banalnie proste. Kostkę brykietu zalej letnią wodą, poczekaj kilka minut aż nią nasiąknie – i odciśnij podłoże z nadmiaru wody.

Tadaaam, ziemia do wysiewu gotowa. (A tu możesz poczytać, czemu akurat ta ziemia do wysiewu nasion egzotyków jest super).

Teraz jest jeszcze łatwiej. Weź worek zip, wrzuć 2 garści odciśniętego z wody podłoża kokosowego, dodaj nasiona i zamknij. Prawda, że to żadna filozofia? :)

Ziemia powinna sięgać gdzieś do połowy woreczka, tak, aby po wykiełkowaniu liście miały jeszcze gdzie się rozwinąć.

Na zdjęciu wyżej możesz zobaczyć jak to wyglądało u mnie. Możesz też posłuchać jak opowiadam o tej metodzie pokazując co i jak na Egzotycznej Pogawędce, którą co niedzielę prowadzę na fanpage mojego sklepu Oaza-Palmy. Nagranie zobaczysz tutaj.

 

Tym sposobem siałam takie nasiona palm (w marcu):

 • Archontophoenix alexandrae
 • Phoenix canariensis
 • Washingtonia robusta
 • Sabal palmetto
 • Rhapis excelsa
 • Dypsis ‘Jurrasic park’
 • Trachycarpus wagnerianus
 • Chamaedorea elegans
 • Hyophorbe verschafetii
 • Chamaerops humils

 

 

Nie zapisałam sobie dokładnie ile wrzucałam (około 10 na woreczek) i ile wykiełkowało (meh), ale możesz co nieco zobaczyć na poniższych zdjęciach (z maja i sierpnia).

Skąd mam nasiona palm? Z mojego sklepu Oaza-Palmy. Jest tam wiele gatunków palm doniczkowych, mrozoodpornych, a do tego bananowce, agawy, czy juki. Jeśli masz chcesz sprawdzić, zerknij tutaj.

Jestem bardzo ciekawa, jak Ci się podoba ten sposób na wysiew nasion palm w woreczkach? Próbowałeś już?

 

  4 odpowiedzi

  1. dziekuje za bardzo interesujacy wpis. Chce sprobowac tej metody i mam pytania: ile czasu trzyma sie ta ziemie z nasionem w woreczku?
   jak czesto trzeba podlewac?
   dziekuje, pozdrawiam serdecznie

   1. Tak długo, aż nasiono wykiełkuje. Najpierw puści korzonek, co już będzie widać przez woreczek, potem pokażą sie liście na górze – gdy już będą ‘wychodzić’ z woreczka – możesz siewki przesadzić do doniczek. Jeśli chodzi o podlewanie – to zależy, bo jeśli masz w pokoju bardzo ciepło, woda szybciej się zużyje niż np. w moim trochę chłodniejszym. Gdy zobaczysz, ze górna warstwa podłoża zmieni kolor na jaśniejszy – spryskaj, aż znów będzie ciemna – wilgotna.

    1. moja palma ma 1 list dlugi ok 18cm i drugi rosnie-ma ok 7cm. Jst caly czas w ziemi kokosowej i woreczku. Podlewam codziennie tak zeby ziemia byla wilgotna. Czy to juz jest czas zeby ja przesadzic? Czy jest jakas specjalna mieszanka ziemi/perlit/wlokna bambusowe/cos?/ dla palmy daktylowej? dziekuje i pozdrawiam serdecznie

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *