Bezpłatny mini-kurs mailowy 👉🏻 Jak kupić zdrową palmę do ogrodu, na balkon lub taras 🌴 (klik)

6 zalet żywopłotu z bambusa

Jeśli marzysz o spokojnym, osłoniętym od wiatru i ciekawskich oczu miejscu, w którym możesz się w pełni cieszyć swoją prywatnością, pomyśl o żywopłocie z bambusów. Trudno znaleźć inną roślinę żywopłotową, która ma tyle zalet, co bambus ogrodowy.

 

Bariera widokowa stworzona z delikatnych listków bambusa kępowego Fargesia jiuzhaigou – tzw. czerwony bambus). Wspaniale sprawdza się też jako tło dla innych roślin. Źródło: www.kimmei.com

 

1. Szybko rośnie

 

 

 

Bambusy ogrodowe są trawami, które rosną naprawdę szybko. Dzięki temu nie musisz długo czekać na swój ekran widokowy. Takim żywopłotem z bambusów osłonisz miejsce, w którym chcesz odpocząć.

W zależności od gatunku bambusy przyrastają na wysokość raz lub dwa razy do roku. W tym czasie w przeciągu zaledwie kilku tygodni nowe pędy bambusa osiągają swoją maksymalną wysokość.

Ponadto, co roku możesz liczyć na żywopłot wyższy o 1/4 lub nawet 1/3 wysokości.

 

Bambusy drzewiaste odpowiednio przycięte stworzą zielony, gęsty i bujny żywopłot. Źródło:  www.botanicalevents.com.au

 

 

2. Szczelnie zasłania

 

Żywopłot z bambusów kępowych (Fargesia) jest wspaniałą barierą widokową.

Ma gęsto ułożone pędy i liście na całej swojej długości. Dzięki temu pozwalają stworzyć ekran widokowy aż do samego dołu.

Natomiast u wyrośniętych bambusów drzewiastych (Phyllostachys) gałązki boczne rosną w wyższych częściach pędów. W tym przypadku otrzymamy wysoki żywopłot, który będzie ekranem widokowym w górnej części.

Oczywiście jeśli odpowiednio przytniemy bambusy Phyllostachys (tzn. skrócimy je w górnej części), także możemy otrzymać gęsty żywopłot na całej wysokości. Wtedy bowiem gałązki pojawią się także w dolnej cześć pędów.

Kilka ciekawych bambusowych aranżacji z bambusem w roli ekranu widokowego znajdziesz tutaj.

 

żywopłot z bambusa
Żywopłot z bambusów wprowadzi świeżą zieleń do każdego ogrodu. Do tego jest łatwy w pielęgnacji.

 

 

3. Soczyście zielony

 

Przekonaj się, jak zachwycająco zielony, żywy i harmonijny jest żywopłot z bambusa. Szczególnie wtedy, gdy wiatr porusza pojedynczymi pędami, możesz poczuć spokój i odetchnąć po całym dniu.

Bujne listowie docenia też wiele zwierząt, nierzadko ptaki urządzają sobie wśród niej gniazda.

żywopłot z bambusa
Żywopłot z bambusów w opolskim ZOO.
 
 

 

4. Zimozielony

 

Twój ogród także zimą może być piękny. Zieleń liści bambusów kontrastująca ze śnieżnym zimowym krajobrazem to wspaniały, uspokajający widok. Aby cieszyć się takim bajkowym widokiem wybierając zimozielone bambusy zwróć uwagę na ich mrozoodporność.

 

 

 

5. Łatwy w pielęgnacji

 

Jeśli jesteś początkującym miłośnikiem bambusów to ucieszysz się, bo są one także dla amatorów łatwe w pielęgnacji.

Nawożenie ogranicza się do okresu, kiedy bambus wzrasta. Od jesieni do wiosny odpoczywa, wtedy nie jest to potrzebne. Możesz zastosować nawóz organiczny, np. granulowany obornik lub nawóz długoterminowy.

Warto pamiętać, że mniej znaczy więcej, co przede wszystkim dotyczy nawozów sztucznych.

 

Jeśli dopiero co posadziłeś swoje bambusy do ogrodu wystarczy, że będziesz pamiętał tylko o tym, aby nie przeschła im ziemia. Jeśli jest upał lub długo nie spadł deszcz – podlej je, aby ułatwić im wzrost.

W następnych latach korzenie zaaklimatyzują się w głębszych częściach gleby i wtedy będzie im już łatwiej przetrwać takie okresy suszy.

 

6. Możesz go dowolnie przycinać

 

 

Żywopłot z bambusa może rosnąć swobodnie. Jeśli chcesz możesz go też formować przycinając go po bokach lub z góry.

Najlepszym czasem przycinania jest ten, kiedy bambusy zakończyły swój wzrost na wysokość i pojawiają się właśnie boczne gałązki. Bambus przycinamy na taką wysokość, jaką mają mieć. Za pomocą sekatora utnij pęd tuż nad węzłem na pędzie.

Boczne przycinanie możesz przeprowadzić dowolnie. W jednym z wcześniejszych postów pisałam już, jak wiele możliwości daje przycinanie bambusówDzięki temu możesz cieszyć się gęstym, świeżo-zielonym bambusem, który osłoni Twój ogród przed ciekawskimi oczami.

 

A spokojny odpoczynek w ogrodzie – nie zakłócony niepotrzebną uwagą ze strony sąsiedztwa –  ładuje baterie, prawda? :)

 

 

    5 odpowiedzi

    1. Coś więcej nt. przycinania/formowania żywopłotu bambusowego – można to robić przy pomocy elektrycznych trymerów, czy też trzeba się “bawić” ręcznie sekatorem?

    2. Dziękuję! Odziedziczyliśmy bambusowy ogród po poprzednich właścicielach domu i właśnie szukałam informacji o tym co co zrobić :)

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *