Bambus Fargesia – uprawa, stanowisko, podlewanie

Bambus Fargezia - uprawa, stanowisko, podlewanie

Jakie jest najlepsze stanowisko dla bambusa kępowego? W jakiej ziemi będzie zdrowo rosnąć i jaki nawóz zapewni mu piękne zielone liście? Oto wszystko, co warto wiedzieć o bambusie z gatunku fargesia.

 

Bambus na mały balkon - Fargesia lśniąca ‘Volcano
Bambus na mały balkon – Fargesia lśniąca ‘Volcano’

 

 

Stanowisko dla bambusa fargesia

 

Fargesia czuje się najlepiej w miejscu półcienistym, o w miarę dużej wilgotności powietrza. Do stanowisk nasłonecznionych najbardziej nadają się Fargesia robusta oraz Fargesia rufa (nie zwija liści nawet w pełnym słońcu). Ponadto – przy odpowiedniej pielęgnacji  – odmiany Fargesia murielae o ciemnych liściach.

Do miejsc cienistych najlepiej posadzić Fargesia nitida lub Fargesia Sp. Juizhaigou. Sadzonki bambusów kępowych także hodowane są na odpowiednich stanowiskach.

 

 

Bambus Fargezia - uprawa, stanowisko, podlewanie

 

 

Fargesie rosną często w donicach postawionych na tarasach i balkonach. Stojąc w miejscu słonecznym mogą zwijać swoje liście. Jest to ich naturalny sposób, by obronić się przed zbyt silnymi promieniami słonecznymi i nie musi koniecznie wskazywać na zbyt suche podłoże.

Najlepiej wybrać dla roślin miejsce w półcieniu albo zapewnić im przynajmniej w miarę wysoką wilgotność powietrza podczas dużych upałów. Odradzam jednak spryskiwanie liści podczas gorąca. Istnieje bowiem ryzyko tzw. efektu soczewki, którego rezultatem są oparzenia.

 

 
 
 

Ziemia dla bambusa fargesia

 

Fargesie są względnie niewymagające, jeśli chodzi o podłoże, w którym rosną. Oczywiście im lepsza ziemia, tym ładniej będą się one prezentowały i lepiej rosły.

Najważniejsze jest to, aby substrat nie był mocno zbity. W tym przypadku ziemia powinna zostać poluźniona. Więcej informacji na temat ziemi znajdziesz w tym poście

Bambus co prawda uwielbia wilgotne podłoże, jednak nie znosi stojącej wody. Także tutaj warto zadbać o odpowiednio luźną ziemię lub zapewnić drenaż, aby woda mogła swobodnie spływać.

Jeśli stanowisko, w którym rośnie Fargesia, jest bardzo suche, należy zapewnić odpowiednie nawodnienie oraz ześciółkować ziemię wokół niej, aby zapobiec nadmiernemu parowaniu.

Zbyt próchnicza gleba, przykładowo sam torf, zazwyczaj bardzo słabo przepuszcza powietrze i może grozić chorobami grzybiczymi korzeni rośliny. W tym przypadku warto domieszać do substratu piasek, aby poluźnić ziemię.

Bezpośrednio przy bambusie, nie należy wykopywać chwastów, aby nie uszkodzić nowo powstających pędów.

 

Bambus Fargezia - uprawa, stanowisko, podlewanie

 

Podlewanie bambusa fargesia

 

Bambus ogrodowy potrzebuje wiele wody podczas dni słonecznych i upalnych. Jednak to przy podlewaniu popełniamy najwięcej błędów – wiele bambusów umiera z powodu przelania albo wysuszenia. Generalnie Fargesia wymaga zawsze lekko wilgotnej ziemi.

Tę otrzymamy stosując odpowiednie dawki wody, gdy na dworze jest sucho i gorąco.

Pokrywając glebę warstwą na przykład kory, możesz zredukować jej parowanie i oszczędzić dzięki temu wiele wody do podlewania.

Woda stojąca jest jednak zabójcza dla naszego bambusa. Zatem w przypadku zbyt zbitej i mokrej ziemi – należy poluźnić substrat i ewentualnie zapewnić dodatkowy drenaż.

 

 

Bambus Fargezia - uprawa, stanowisko, podlewanie

 

 

Aby ochronić się przed silnymi promieniami słonecznymi, Fargesia zwija swoje listki w rulon. Niekoniecznie jest to oznaką suchego podłoża. Warto więc sprawdzić wilgotność ziemi palcem. Jeśli jest sucha – podlać, jeśli wilgotna w żadnym wypadku nie należy tego robić. Dopiero gdy podłoże będzie suche, możesz znów podlać bambusa.

Jeśli nasz bambus rośnie w dużej donicy często nie wystarczy podlać go tylko z góry. Ziemia może być wilgotna tylko w tej górnej części.

Najlepiej podlać bambusa obficie – tak, aby woda zaczęła wyciekać przez spód doniczki. Wtedy masz pewność, iż cala bryła korzeniowa została zaopatrzona w wodę. Przy wystarczającym drenażu i odpowiednio dużych otworach na spodzie doniczki nie musisz martwić się, że woda będzie w niej stała.

Może być konieczne kilkakrotne podlanie bambusa w ciągu dnia. Szczególnie w gorące dni bambus może z powodu dużej ilości liści zużywać wiele wody.

 

 

Przycinanie bambusa fargesia

 

Zasadniczo Fargesia nie musi być regularnie przycinana. Jak długo może swobodnie rosnąć i ma wystarczająco miejsca, nie potrzeba przycinać bambusa. 

W przypadku, gdy bambus jest zbyt duży lub nie ma już wystarczająco miejsca, można go przesadzić albo też wyciąć część łodyg. Najlepiej, gdy możesz sekatorem do róż (jest wygodny, ponieważ ma zakrzywione ostrza i łatwiej nimi złapać łodygę) poprzycinać wybrane łodygi na pożądaną wysokość.

Inny sekator także będzie dobry. Dzięki takiemu przycięciu unikniemy poprzecinania liści (jak zazwyczaj ma to miejsce w przypadku przycinania żywopłotów).

 

 

Nożyce do żywopłotów i bambusy nie lubią się zbytnio. Nożyce nadają się ewentualnie do cięcia małych, młodych jeszcze bambusów.

Bambusy dobrze znoszą nawet mocne przycinanie. Na przykład w Danii widziano żywopłot z bambusa Fargesia nitida o wysokości ok. 3-metrów, którego szerokość wynosiła ok. 50 cm i który wyglądał jak zielony mur.

 

Podczas przycinania postępujemy w następujący sposób:

Młodym pędom (wschodzącym w maju/czerwcu) pozwól wystrzelić wysoko ponad roślinę. Jak tylko stwierdzisz, że zakończyły one wzrost, możesz je przyciąć na pożądaną wysokość.

W Bambouseraie we Francji znajduje się bambusowy labirynt. Co prawda nie jest on zrobiony z bambusów Fargesia tylko z innych gatunków, niemniej do jego przycinania trzeba używać pił spalinowych.

SADZONKI BAMBUSÓW

 

Przesadzanie bambusa fargesia

 

Do przesadzania Fargesii najlepszym czasem jest wczesna wiosna (miesiące: od marca do początku maja) oraz wczesna jesień (od sierpnia do września).

Bardzo ważne jest, aby bambusa wysadzić na takiej samej wysokości, jak wysadzony był poprzednio, to znaczy, by nie wykopywać zbyt dużego dołka i nie wkładać rośliny głęboko w ziemię, by później przysypać ją z wierzchu. Utrudnia to rozwój nowym pędom.

Lepiej jest, gdy ziemia wysadzanego bambusa jest na równi z ziemią w ogrodzie czy nowej donicy lub też minimalnie powyżej. Niewielki rowek na wokół świeżo przesadzonej rośliny może znacznie ułatwić podlewanie.

Po przesadzeniu bambusa należy poczekać z nawożeniem tak długo, aż roślina się przyjmie. To rozpoznamy po nowo i energicznie wyrastających silnych pędach.

 

 

Bambus Fargezia - uprawa, stanowisko, podlewanie

 

 

Nawożenie bambusa fargesia

 

Fargesie do prawidłowego wzrostu potrzebują wiele azotu. Do nawożenia można stosować ogólnodostępne nawozy do roślin zielonych.

W zależności od warunków pogodowych można nawożenie rozpocząć w kwietniu i w czerwcu/lipcu zastosować nawóz po raz drugi.

Na jedną roślinę przypada około garści nawozu (ilość jest zależna od rodzaju nawozu). Przy czym powinieneś nawóz szeroko rozsypać wokół rośliny, a nie tylko w jedno miejsce. Przypilnuj także, by żadne ziarno nawozu nie pozostało przyczepione do liści czy łodyg, gdyż to może powodować oparzenia.

Od sierpnia nie powinno się już nawozić Fargesii, aby mogła przed zimą zakończyć wzrost nowych pędów.

Obok nawozów krótkoterminowych można też używać nawozów długoterminowych, np. Osmocote lub środków podobnego rodzaju. Takie nawozy mają tę zaletę, iż oddają składniki odżywce stopniowo i dzięki temu są przyjazne środowisku.

Ponadto stały przypływ substancji odżywczych jest dobry dla wzrostu roślin. W przypadku nawozów długoterminowych wystarczy zastosować go wczesną wiosną. Później nie należy już nawozić rośliny.

Dla bambusów w doniczkach wystarczy zwykły nawóz do kwiatów. Zasada każdego nawożenia: zachowaj umiar, dla dobra środowiska oraz własnego portfela :) W przypadku bardzo kwaśnych stanowisk pamiętaj, by raz do roku do wzbogacić ziemię wapnem ogrodniczym.

 

    2 odpowiedzi

    1. Świetny blog!

      Szkoda, że nie znalazłam go wcześniej. Może moje fargesie na tarasie lepiej by wyglądały po zimie. Dzisiaj wszystkie mają uschnięte liście i sporo pędów jest mniej więcej od połowy brązowych. Pewnie padły? A może mogę je jeszcze uratować?

      Na razie przestawiłam je do cienia, obcięłam pędy, które były całe uschnięte i podlałam nawozem.

      Ala

    2. Dziękuę:)
      Jeśli Fargesie mają suche liście, ale część pędów ma jeszcze normalny kolor, to nie ma dramatu, powinny odbić, jednak pewnie potrwa to trochę czasu. Dobrze, że zostały przestawione do cienia. Jeśłi chodzi o nawożenie, to najlepiej stopniowo je do tego przyzwyczajać, czyli nie nawozić za często, ani zbyt silnymi dawkami. Może prześle mi Pani zdjęcie, wtedy postaram się ocenić, czy bambusy przeżyją. Pozdrawiam, Sylwia

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *