Wpis ten został nagrodzony 2. miejscem na drugim Spotkaniu Blogerów Ogrodniczych na Wystawie Zieleń to Życie 2015. Mam nadzieję, że znajdziecie w nim coś dla siebie!
Od kilku lat piszę o bambusach i palmach na blogu Bambusowysen. Na początku siadałam do komputera i…. pisałam. Nie wiedziałam, jak wiele jest rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, prowadząc bloga. Dla mnie największym sukcesem jest fakt, że moje wpisy mogą pomóc. Choć mam wiele do nauki myślę, że mam również swoje doświadczenia, którymi chętnie się dzielę. Oto moje 8 porad dla początkujących blogerów.
Pisz regularnie.
W moim przypadku sprawdza się jeden post na tydzień. Czasem możesz też sobie odpuścić – na chwilę, by nabrać sił, inspiracji, i wrócić na świeżo. Blog ogrodniczy to dla mnie przyjemność, a nie przykry obowiązek. Twoi czytelnicy to tacy ludzie jak Ty, na pewno zrozumieją:) Polecam zrobić plan miesięczny, i przygotować 2-3 wpisy awaryjne, gdyby coś wypadło. Sprawdzone.
Prowadź fanpage bloga.
Nie wklejaj na tablicę samych linków do postów. Dziel się też tym, co lubisz. Tak nawiązujesz pozytywny kontakt ze swoimi czytelnikami. Na tablicy zadawaj pytania – odpowiedzi mogą wzbogacić twój katalog pomysłów na blogowe wpisy.
Daj się poznać.
Pokaż swoją twarz i napisz kilka słów o sobie. Wzbudź zaufanie i ciekawość. Dzięki blogowaniu możesz dzielić się swoim prawdziwym głosem. Nikt nie będzie edytować twoich wpisów, więc twój głos i pasja naprawdę mogą przejść. Ale! Sprawdź post wiele razy, zanim pójdzie “na żywo”. Błędy gramatyczne rozpraszają czytelników i nie mogą się w pełni cieszyć twoim głosem. Pokaż swoje najlepsze ja.
Pomagaj!
Na czym znasz się jak nikt inny i jak możesz swoją wiedzą pomóc innym osobom? Ja chętnie doradzę ci, jaki bambus będzie najlepszy do twojego ogrodu. Wiem jak go posadzić i pielęgnować, aby zdrowo rósł. Rzetelne informacje od specjalisty są podstawą budowania własnej marki blogowej.
Zadbaj o estetyczny wygląd bloga.
Schludny i uporządkowany wygląd bloga pomaga w odbiorze. Ładne zdjęcia o odpowiedniej ostrości wzbogacają teksty, inspirują i przyciągają uwagę czytelnika.
Nie bloguj dla pieniędzy.
Jeśli twoim głównym celem będzie zarabianie – będzie ci trudno odnieść sukces. Częste posty reklamowe męczą. Pisane co jakiś czas, szczerze i rzetelnie, są jak najbardziej ok. Czytelnik wyczuje, że na takim artykule najbardziej skorzystał autor tekstu. I wtedy może nie wrócić. Prawdziwą uwagę zyskasz blogując, aby pomóc.
Zadbaj o SEO.
Aby czytelnicy do ciebie trafili, musisz dowiedzieć się, co wpisują w wyszukiwarkę szukając rady. Popularność fraz sprawdzisz w narzędziu Google Keywords. Stosuj je w tytule i w treści, naturalnie, nie faszeruj nimi tekstu. Wpisz w Google: pozycjonowanie bloga, a znajdziesz wiele porad na ten temat.
Wszędzie szukaj inspiracji i bezwzględnie noś ze sobą notatnik!
Tyle genialnych pomysłów umknęło, bo zaufałam swojej pamięci. “Genialny pomysł, ten na pewno nie wyleci mi z głowy!” A potem widzę stoisko z makaronikami i…. sami rozumiecie. Tematem bloga ogrodniczego jest natura, a otacza nas zewsząd! Jedziesz do pracy, spacerujesz po parku czy mieście i widzisz jak proste czerwone pelargonie rozświetlają starą, zaniedbaną kamienicę? Zrób zdjęcie i podziel się z czytelnikami! Każdy lubi takie chwile prostego piękna, może poprawisz komuś humor.
Na koniec mam poradę gratis. Natknęłam się na nią szukając porad blogowych w internecie. Oto ona: wklejaj na tablicę FB zdjęcia kotów (to z przymrużeniem oka:) Tutaj znajdziesz źródło tej porady.
Jeśli już blogujecie, co dodalibyście do tych porad? A jeśli dopiero zaczynacie – co sprawia wam największą trudność? Piszcie w komentarzach!
6 odpowiedzi
“NIE BLOGUJ DLA PIENIĘDZY” <3 popieram!!!!!!!!!!!! Tylko wtedy jesteśmy autentyczni, prawdziwi i tym samym ciekawi. Bardzo fajny blog Sylwia, będę zaglądać!
Cieszę się Pola! I oczywiście zapraszam:)
Dzięki za rady o blogowaniu! Szczególnie na niektórych muszę się skupić. Może uda mi się rozgryźć to pozycjonowanie.
Blogowanie dla pieniędzy mi nie pasuje.
Pozdrawiam,Tamaryszek
Fajny artykuł o pozycjonowaniu znajdziesz tu: http://vademecumblogera.pl/2014/12/jak-pozycjonowac-strone-czy-e-sklep-rozmowa-ze-slawkiem-gdakiem.html
Z porad Sławka Gdaka sama nieraz korzystam:)
Bardzo trafne rady.
Dzięki, cieszę się, że tak uważasz:)