Egzotyczna Pogawędka to cotygodniowe spotkania na żywo, na których poruszam różne tematy związane z egzotycznymi roślinami: bambusami, palmami, agawami, bananami i nie tylko. Opowiadam jak je wybrać, jak sadzić i uprawiać, co robić a czego niekoniecznie. Staram się pokazać, że rośliny egzotyczne wcale nie muszą być tak trudne w uprawie, jak nam się wydaje. Nagrania z tych spotkań wrzucam także na bloga.
#Egzotycznapogawędka odbywa się co niedziela na fanpage’u mojego sklepu Oaza-Palmy i na Instagramie. Zapraszam, jeśli masz ochotę być na żywo! Tym razem:
- dowicie się kiedy można sadzić bambusy i w jakiej odległości od siebie
- opowiem jak krok po kroku posadzić bambus w ogrodzie
- zaznaczę na co zwrócić uwagę po posadzeniu, by bambusy dobrze się przyjęły
- a na koniec zdradzę Wam niespodziankę!
Poniżej znajdziesz nagranie, a zaraz później transkrypt, jeśli wolisz czytać 🙂
Kiedy sadzić bambusy?
Na szczęście z bambusami jest prościej niż z wieloma innymi roślinami, na przykład cebulowymi. Jedne cebulowe sadzi się wiosną, inne jesienią – i trzeba wiedzieć kiedy na jakie jest czas. Z bambusami nie ma tego problemu – możemy je sadzić od wiosny do jesieni. Wiosna jest o tyle fajna, że kiedy posadzimy je wtedy, bambus ma czas aż do zimy, żeby się dobrze zakorzenić w nowym miejscu.
Wiosną możemy startować z sadzeniem kiedy ziemia się już trochę ociepli, przy bambusach sadzonych latem trzeba pilnowaćpodlewania, a sadzonki, które ida do gruntu jesienią też się przyjmą, jeśli nie zrobimy tego za póxno i na zimę je okryjemy. O tym, która pora roku ma jakie zalety i o czym pamiętać nagrałam kiedyś krótkie wideo, możecie je zobaczyć tutaj.
W jakiej odległości sadzimy bambusy?
By policzyć ile sadzonek będzie nam potrzebne, wystarczy popatrzeć jakie mamy do dyspozycji sadzonki. Co dokłądnie mam na myśli? Jeśli chcemy posadzić bambusy na żywopłot czy ekran widokowy to sprawdzamy jak duże są bryły korzeniowe sadzonek. Jeśli są w doniczkach o pojemności 2,5 l to takie bambusy sadzimy co pół metra. Przy sadzonkach w doniczkach 5l – sadzimy je co metr.
Przy bambusach drzewiastych możemy spokojnie sadzić je rzadziej, bo te rosną silniej. Kiedy mamy już sadzonki przygotowane, wiemy ile ich potrzeba i w jakich odległościach je posadzić – czas działać :)
JAK KROK PO KROKU POSADZIĆ BAMBUSY W OGRODZIE?
Do sadzenia potrzebujemy:
- Konewki
- Miski z wodą
- Ziemi uniwersalnej
- Grubego piasku, żwiru lub innegro drenażu
- Nawozu (obornik, nawóz długoterminowy)
- Bariery korzeniowej (do bambusów drzewiastych)
O ziemi do bambusów opowiadałam na jednej z wczesniejszych #egzotycznychpogawędek – TUTAJ. Od ziemi zależy bardzo dużo i bambus długo będzie z niej czerpał korzyści, więc warto zwrócić na ten punk szczególną uwagę.
KROK 1
Przygotowujemy sadzonkę. Napełniamy miskę wodą i wsadzamy doniczkę za bambusem do środka, po to, żeby się napiła . Wystarczy 15 minut. Dzięki temu mamy pewność, że bambus na 100% jest w nią zaopatrzony.
KROK 2
Jeśli mamy bambusy drzewiaste – filostachysy – montujemy barierę korzeniową. Jak wygląda taka bariera i jak ją założyć pokazuję tutaj.
KROK 3
Kopiemy dołek przynajmniej 2 razy większy niż wielkość doniczki w jakiej mamy sadzonki.
Jeśli mamy już upatrzone miejsce, gdzie chcemy żeby bambus rósł, ale ziemia w nim nie jest najlepsza (bardzo piaszczystą albo gliniastą) to najlepiej wymienić od razu całe podłoże.
Bambusy będą bardzo wdzięczne, jeśli taką dobra pracę zrobimy od razu. Mają dobre podłoże i mogą zająć się dobrym zwrostem. W odpowiednim podłożu woda dłużej służy roślinom, ale nie zalega tak, by bambusy stały w mokrym
KROK 4
Szykujemy ziemię. Mieszamy podłoże uniwersalne z obornikiem przekompostowanym, granulowanym lub nawozem długoterminowym. Dla poprawienia przepuszczalności dodajemy do 1/3 grubego piasku lub żwiru.
KROK 5
Sadzimy bambus na takiej wysokości jak sadzonka w doniczce. Te poziomy ziemi w doniczce i w ogrodzie powinny być takie same. Posadzone za głęboko zaduszą się, a za wysoko będą miały wystające korzenie, które będą narażone na wysuszenie.
Dociskamy sadzonkę delikatnie, żeby ziemia dobrze się ułożyła. Jeśli trzeba dosypujemy jeszcze ziemi, żeby wszystko wyrównać.
KROK 6
Świeżo posadzony bambus podlewamy obficie. Co ważne! Nie podlewamy tylko tam gdzie jest zielone, ale solidnie dookoła (ziemię), żeby dokładnie wszystko osiadło na swoje miejsce. Wtedy jeszcze zobaczymy czy nie trzeba dodać ziemi.
DODATKOWO – NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ, BY BAMBUS SIĘ PRZYJĄŁ
Pierwsze tygodnie po posadzeniu są bardzo ważne i bambusy szczególnie podczas tak suchej pogody jak teraz są zależne od nas. Musimy sprawdzać, żeby ziemia nie wyschła na wiórek. Jeśli do tego doprowadzimy to bambus zacznie ściągać ze swoich liści wodę i nie wyrośnie nam żaden nowy pęd.
ŚCIÓŁKOWANIE
Bardzo polecam! To ogromna różnica kiedy podlewamy naszą roślinę i jej podłoże jest ześciółkowane. Woda wolniej odparowuje, zużywamy jej mniej – i oszczędzamy.
Polecam Wam ten podcast o podlewaniu, ściółkowaniu i dbaniu o ogród w czasie suszy.
Pytania:
1. Świeżo posadzony bambus ma jakieś przyrosty roczne?
Po sadzeniu bambusów jest tak, że w pierwszym roku nie mają jakiś spektakularnych przyrostów Najpierw muszą zająć się ukorzenieneim w nowym miejscu. Większe przyrosty pojawiają się od drugiego roku.
Jest takie chińskie powiedzenie: „w pierwszym roku bambus spaceruje, w drugim truchta, w trzecim – to już sprint :)”
2. Bambus zwija liście – co to oznacza?
To może oznaczać trzy rzeczy: 1) gatunek bambusa jest źle dobrany do stanowiska, 2) bambus jest dobrze dobrany, ale jest tak gorąco, że zwija liście i w ten sposób chroni je przed nadmiernym parowaniem, 3) bambusowi brakuje wody. Czyli najpier sprawdzamy czy na pewno nasz bambus radzi sobie w słońcu, potem sprawdzamy ziemię, czy potrzebuje podlania.
Jeśli chcesz wiedzieć jaki bambus dobrać do jakiego stanowiska to zapisz się na nasz newsletter, a otrzymasz darmową ściągawkę!
3. Czy po posadzeniu nowej sadzonki bambusa, można go od razu nawozić, czy dopiero w drugim sezonie?
Można od razu nawozić mieszając nawóz z podłożem.
🌿 LISTĘ WSZYSTKICH EGZOTYCZNYCH POGAWĘDEK ZNAJDZIESZ TUTAJ