Dzisiaj pokażę Wam bambus, który może rosnąć w trochę bardziej wilgotnym stanowisku. Jak już może wiecie, większość bambusów mokrych miejsc nie lubi, ale ten może sobie w nim poradzić zupełnie nieźle. Na filmie zamieszczonym poniżej możecie zobaczyć o jakim gatunku mowa i dowiedzieć się nieco więcej o tym, dlaczego akurat on dobrze znosi wilgotniejsze stanowiska.


PONIŻEJ TRANSKRYPT NAGRANIA

Bambusem, który może rosnąć w bardziej wilgotnym stanowisku jest Phyllostachys atrovaginata, po polsku filostachys ciemnopochwowy / bambus kadzidłowy.
 
On jest bambusem drzewiastym, więc będzie rósł silnie, ekspansywnie – warto do niego zastosować barierę korzeniową, gdy będziemy go sadzić w ogrodzie.
 
Tak jak inne bambusy nie lubią stojącej wody i zbyt mokrego podłoża, tak ten bambus ma nieco inną budowę kłączy i korzeni, dzięki czemu na takich stanowiskach radzi sobie znacznie lepiej.

 

Bambus kadzidłowy (Phyllostachys atrovaginata) może rosnąć w bardziej wilgotnym podłożu

Bambus kadzidłowy może rosnąć w bardziej wilgotnym podłożu

DLACZEGO TEN BAMBUS MOŻE ROSNĄĆ W BARDZIEJ MOKRYM PODŁOŻU?

Możliwość swobodnego rozrastania w bardziej mokrej ziemi zawdzięcza innej budowie kłączy i korzeni, w których znajdują się kanaliki powietrzne. To dzięki nim nie 'topi się’ i nie gnije, tak jak inne bambusy, 
 
A bambusem ciemnopochwowym nazywa się dlatego, że jego młode pędy pokrywają ciemne pochewki łodygowe (są koloru ciemnego, czerwonego wina). Bardzo fajnie to wygląda, świetnie łączy się z zielenią liści.

FILOSTACHYS CIEMNOPOCHWOWY MA JESZCZE JEDNĄ WYJĄTKOWĄ CECHĘ

Kiedy potrzemy sobie gałązki, szczególnie kiedy są nagrzane słońcem – poczujemy delikatną, ale wyraźną woń podobną do zapachu drzewa sandałowego. Aromat jest naprawdę bardzo przyjemny, dlatego czasem dopisuje się do nazwy tego gatunku 'Green Perfume’.
 
Podsumowując – to bambus kadzidłowy może rosnąć w bardziej mokrym stanowisku. Innych gatunków bambusów to takich miejsc nie polecam, ze względu na ryzyko gnicia korzeni.
 

Filostachys ciemnopochwowy po potarciu pędów wydziela przyjemny, korzenny aromat

Filostachys ciemnopochwowy po potarciu pędów wydziela przyjemny, korzenny aromat

 

SADZONKĘ TEGO BAMBUSA MOŻECIE KUPIĆ W NASZYM SKLEPIE OAZA-PALMY —> TUTAJ