Chcesz się ze mną przenieść do Malezji i Singapuru? Obserwuj relację na Instagramie! (klik📲)

Bambus w domu i w ogrodzie zimowym

Jeśli marzy ci się ściana bujnej zieleni w ogrodzie zimowym, którą mógłbyś się cieszyć na przykład przy porannej kawie i chciałbyś posadzić w tym miejscu bambusy, to niestety nie mam zbyt dobrych wiadomości. Oczywiście jeśli chcesz, to możesz je posadzić. Sama jednak bym to odradzała ze względu na dobro roślin, a przede wszystkim na twoje dobro. Pewnie byłbyś smutny widząc już po miesiącu żółknące i opadające liście. Co najwyżej jako bambus do ogrodu zimowego można zastosować gatunek Bambusa multiplex ‘Alphonse Karr’. Nie polecam za to stosowania bambusów gatunku Phyllostachys. Potrzebują one zimowego spoczynku i dlatego nie nadają się do zimowych ogrodów o stałej temperaturze. To typowe bambusy ogrodowe, które można także uprawiać w donicy, ale na tarasie czy balkonie.

Jeśli marzysz o bambusie w domu – wybierz gatunek tropikalny. Źródło:  http://deardesigner.co.uk

Bambus będzie się czuł w oranżerii dobrze tylko wtedy, gdy spełnione będą pewne warunki:

– światło dociera ze wszystkich stron
– wysoka wilgotność powietrza
– temperatura latem poniżej 35 stopni, zimą powyżej 5 stopni
– latem możliwość wietrzenia i zacienienia
– możliwość wyniesienia rośliny raz na jakiś czas na dwór, na świeże powietrze
To ważne, ponieważ tylko wtedy będziesz na prawdę cieszył się wspaniałym, orientalnym bambusem.
 
Bambus w domu potrzebuje wiele światła i wysokiej wilgotności powietrza
 

Bambus w domu

Niestety bambus w domu na dłuższą metę nie będzie czuł się za dobrze, nawet jeśli zapewnimy mu wiele światła. Jeśli jednak bardzo chcesz mieć bambus w domu, najlepsze będą gatunki tropikalne, takie jak Bambusa ventricosa lub Bambusa ventricosa ‘Kimmei’. Takie bambusy zdobyć trudniej niż bambusy ogrodowe. Przy ich uprawie warto przestrzegać tych samych zasad, jak w przypadku hodowli bambusów w ogrodzie zimowym. Jeśli jakiś punkt roślinie nie będzie odpowiadać, mogą żółknąć i opadać mu liście. Mogą też pojawić się małe zwierzątka domowe, zwane mszycami.

Jako alternatywę dla bambusów w domu polecam piękne, pierzaste palmy kencje (Howea fosteriana), nadają się także dla początkujących miłośników egzotyki:)

  8 odpowiedzi

  1. Cześć, jestem początkującym https://uploads.disquscdn.com/images/74158196c520cc47ad38c49dac7bcc654f630bd6c78e9aa574a6456972f88d94.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/7ef2226306efcc2946df69af74b6350dc2166e9aad5c65d99e152d64ee2f885b.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/1c29121c287bbf197858ff9fc5fb6575ec38d1cbdf22c59194fee559fb6b6047.jpg hodowcą bambusa (Pseudosasa Japonica) i mam kilka pytań dotyczących stanu rośliny.
   Posadziłem roślinę w donicy według schematu: ziemia do roślin zielonych zakupiona w markecie + włókna kokosowe, wcześniej namoczone ok.30min (proporcje 2 części ziemi na 1 cześć włókien) + na spód donicy ok.10cm keramzytu. Dodałem Ok 10g nawozu do bambusów w granulkach i całość wymieszałem. Mam jednak wrażenie, że bambus „źle” sobie radzi po posadzeniu. Cześć wypuszczonych nowych liści od razu usycha, a wśród starych pojawiają się uschnięte części od czubka liścia. Czy może przesadziłem z nawozem? A może jest przelana (ziemia jest trochę wilgotna, bo włókna kokosowe wolno oddają wodę)? Czy to może pora roku tak działa na bambusa (zakupiony i posadzony w połowie pazdzirnika)? A może wystarczy dać roślinie trochę czasu i będzie lepiej? W załączniku zdjęcia rośliny. Proszę o wskazówki co dalej z tym robić.
   Pozdrawiam, Andrzej

   1. Cześć Andrzej! Dzięki za wiadomość i zdjęcia. Czy ta donica ma odpływ? Późna jesień nie jest zbyt dobrym czasem na przesadzanie bambusów, szczególnie, jeśli chcesz spróbować ich uprawy w mieszkaniu. Szczególnie teraz bambusy pokazują, że pomieszczenia im nie odpowiadają – suche powietrze i wyższa temperatura robią swoje. Jaka temperatura panuje w tym pomieszczeniu? Jesienią i zimą ogranicza się tez zwykle podlewanie, żeby bambus mógł przejść w stan spoczynku, tutaj będzie trzeba pilnować, żeby ziemia nie była za mokre ani by nie przeschła, po przesadzeniu ma to szczególnie duże znaczenie. Mieszanka powinna być w porządku, wiesz może, jakie pH miała ziemia, której użyłeś?

    1. Dziękuje za odpowiedź ???? doniczka ma odpływ, a ziemia która użyłem ma wartości pH 5.0-6.5 (ziemia do roślin zielonych marki Compo Sana).
     W pokoju jest chyba zbyt ciepło, temperatura ok. 20st C, wilgotność też raczej nieduża. Liście zraszam wodą ze spryskiwacza zakupionego w sklepie ogrodniczym co 2-3 dni. Na razie podlewam mało, raz w tygodniu.

     1. Wartość pH ziemi jest w porządku, temperatura faktycznie wysoka. Zamiast zraszania możesz całą doniczkę postawić na dużej podstawce wypełnionej keramzytem i zalanej wodą – tak, aby woda parując z tej podstawki podnosiła wilgotność powietrza wokół rośliny. Podlewać wystarczy wtedy, kiedy bambus tego potrzebuje, to znaczy ziemia po włożeniu do niej palma jest już wyczuwalnie niemal sucha.

      1. Dziękuje za radę, postaram się zastosować pomysł z podstawką i keramzytem ???? Oraz wstawić roślinę tam gdzie jest zimniej.

      2. Mam jeszcze jedno pytanie ???? czy bambusy wolą nasłonecznione miejsca czy raczej są roślinami cieniolubnymi? Gdzie najlepiej ustawić roślinę?
       Pozdrawiam ????

      3. To zależy od gatunku, pseudosasa może rosnąć w jasnym miejscu, w cieniu i półcieniu – na zewnątrz. W pomieszczeniu najlepiej zapewnić jej jak najjaśniejsze stanowisko.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *