Bezpłatny mini-kurs mailowy 👉🏻 Jak kupić zdrową palmę do ogrodu, na balkon lub taras 🌴 (klik)

Bambus w donicy – 10 pomysłów i konkretne gatunki

Dziś mam dla Was specjalny wpis inspirująco-konkretyzujący :) Nieraz wysyłacie mi zdjęcia aranżacji z bambusami w donicach znalezione w internecie i pytacie jaki gatunek posadzić, by osiągnąć taki efekt (często dostaję jedno konkretnie zdjęcie, na którym bambus jest po prostu… sztuczny ;) Dlatego dziś chcę Wam pokazać 10 bardzo dekoracyjnych bambusów do posadzenia w doniczkach – na taras czy balkon. Pod zdęciem od razu znajdziecie nazwę gatunku, więc jeśli podoba Wam się taki efekt – będziecie wiedzieć czego doładnie szukać. Dopisuję też czy dany gatunek może rosnąć w słońcu, cieniu czy półcieniu.

No to zaczynamy!

 

 

  1. Fargezja parasolowata (Fargesia murielae) – to bambusowy klasyk nowej generacji, dobrze poradzi sobie w cieniu i półcieniu
źródło

 

 

2. Czarny bambus (Phyllostachys nigra) – wyjątkowo efektowny dzięki czarnym pędom, choć wrażliwszy na mróz bambus. Może rosnąć w słońcu, cieniu i półcieniu. Na zimę najlepiej go schować do jasnego i chłodnego pomieszczenia, na zewnątrz będzie mu trudno.

czarny bambus (słońce, półcień i cień)
źródło

 

 

3. Bambus Bisseta (Phyllostachys bissetii) – bardzo odporny gatunek o harmonijnym wyglądzie – ma zielone liście i zielone pędy, i wprowadza dużo… zieleni :) Może spokojnie rosnąć w słońcu, jest też jednym z najodporniejszych na wiatr bambusów.

Bambus Bisetta
źródło

 

4. Bambus Bisseta (Phyllostachys bissetii) po raz drugi :)

Bambus Bisetta
źródło

 
 

 
 

5. Bambus Bisseta (Phyllostachys bissetii) – po raz trzeci (to naprawdę uniwersalny bambus)

Bambus Bisetta
źródło

 

6. Filostachys złotobruzdowy ‚Spectabilis’ lub ‚Aureocaulis’ (Phyllostachys aureosulcata) – by dokładnie zidentyfikować musiałabym zobaczyć zbliżenia pędów, ale dla Was wystarczy pomyśleć, czy wolicie je całe żółte (‚Aureocaulis’) czy żółte z zielonym pionowym paskiem (‚Spectabilis’). Rosną w słońcu, cieniu i półcieniu. Bambusy drzewiaste w donicy wyglądają pięknie, a będą rosły najlepiej jeśli pojemnik będzie spory.

Bambus Spectabilis lub Aureocailus
źródło

 

7. Fargezja rozłożysta (Fargesia rufa) – jeden z moich ulubionych bambusów, który tworzy bujną czuprynę zielonych szpiczastej liści. Dobrze rośnie w słońcu, cieniu i półcieniu.

Fargezja Rufa
źródło

 

8. Fargezja olbrzymia ‘Campbell’ (Fargesia robusta) – bardzo dekoracyjny bambus kępowy, rośnie w gęsty żywopłot i ma kontrastujące z ciemnozielonymi pędami kremowe osłonki łodyg. Da sobie radę w słońcu, w półcieniu i cieniu też.

fargezja robusta Campbell
źródło

 

9. Fargezja olbrzymia “Campbell’ (Fargesia robusta) – raz jeszcze, ten bambus w donicy prezentuje się świetnie także jako ekran widokowy :)

Campbell
źródło

 

10. Pleioblast niski (Pleioblastus pumilus) – to bambus okrywowy, bardzo fajnie wygląda w niższych donicach – jak mały zielony dywanik.

Pleioblastus pumilus
źródło

 

Jeśli już wybraliście bambus do donicy – TUTAJ możecie posłuchać więcej o tym jak go w niej posadzić. Dobrze wybrany pojemnik to już połowa sukcesu.

Dajcie znać, czy taki typ wpisu Wam się podoba! Będę wtedy przygotowywać kolejne :)

 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *