Dziś mam dla Was specjalny wpis inspirująco-konkretyzujący 🙂 Nieraz wysyłacie mi zdjęcia aranżacji z bambusami w donicach znalezione w internecie i pytacie jaki gatunek posadzić, by osiągnąć taki efekt (często dostaję jedno konkretnie zdjęcie, na którym bambus jest po prostu… sztuczny 😉 Dlatego dziś chcę Wam pokazać 10 bardzo dekoracyjnych bambusów do posadzenia w doniczkach – na taras czy balkon. Pod zdęciem od razu znajdziecie nazwę gatunku, więc jeśli podoba Wam się taki efekt – będziecie wiedzieć czego doładnie szukać. Dopisuję też czy dany gatunek może rosnąć w słońcu, cieniu czy półcieniu.

No to zaczynamy!

 

 

  1. Fargezja parasolowata (Fargesia murielae) – to bambusowy klasyk nowej generacji, dobrze poradzi sobie w cieniu i półcieniu

 

 

2. Czarny bambus (Phyllostachys nigra) – wyjątkowo efektowny dzięki czarnym pędom, choć wrażliwszy na mróz bambus. Może rosnąć w słońcu, cieniu i półcieniu. Na zimę najlepiej go schować do jasnego i chłodnego pomieszczenia, na zewnątrz będzie mu trudno.

 

 

3. Bambus Bisseta (Phyllostachys bissetii) – bardzo odporny gatunek o harmonijnym wyglądzie – ma zielone liście i zielone pędy, i wprowadza dużo… zieleni 🙂 Może spokojnie rosnąć w słońcu, jest też jednym z najodporniejszych na wiatr bambusów.

 

4. Bambus Bisseta (Phyllostachys bissetii) po raz drugi 🙂


 
 

 
 

5. Bambus Bisseta (Phyllostachys bissetii) – po raz trzeci (to naprawdę uniwersalny bambus)

 

6. Filostachys złotobruzdowy ‚Spectabilis’ lub ‚Aureocaulis’ (Phyllostachys aureosulcata) – by dokładnie zidentyfikować musiałabym zobaczyć zbliżenia pędów, ale dla Was wystarczy pomyśleć, czy wolicie je całe żółte (‚Aureocaulis’) czy żółte z zielonym pionowym paskiem (‚Spectabilis’). Rosną w słońcu, cieniu i półcieniu. Bambusy drzewiaste w donicy wyglądają pięknie, a będą rosły najlepiej jeśli pojemnik będzie spory.

 

7. Fargezja rozłożysta (Fargesia rufa) – jeden z moich ulubionych bambusów, który tworzy bujną czuprynę zielonych szpiczastej liści. Dobrze rośnie w słońcu, cieniu i półcieniu.

 

8. Fargezja olbrzymia 'Campbell’ (Fargesia robusta) – bardzo dekoracyjny bambus kępowy, rośnie w gęsty żywopłot i ma kontrastujące z ciemnozielonymi pędami kremowe osłonki łodyg. Da sobie radę w słońcu, w półcieniu i cieniu też.

 

9. Fargezja olbrzymia „Campbell’ (Fargesia robusta) – raz jeszcze, ten bambus w donicy prezentuje się świetnie także jako ekran widokowy 🙂

 

10. Pleioblast niski (Pleioblastus pumilus) – to bambus okrywowy, bardzo fajnie wygląda w niższych donicach – jak mały zielony dywanik.

 

Jeśli już wybraliście bambus do donicy – TUTAJ możecie posłuchać więcej o tym jak go w niej posadzić. Dobrze wybrany pojemnik to już połowa sukcesu.

Dajcie znać, czy taki typ wpisu Wam się podoba! Będę wtedy przygotowywać kolejne 🙂

 

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.