Chcesz się ze mną przenieść do Malezji i Singapuru? Obserwuj relację na Instagramie! (klik📲)

Bambus w zimie – jak zabezpieczyć bambusa na zimę

bambus w zimie

Spodziewanie i niespodziewanie spadł śnieg. Spodziewanie, bo zgodnie z prognozą pogody, a niespodziewane, bo na taką ilość białego puchu zupełnie nie liczyliśmy:) A że temperatura spada już poniżej zera (w czwartek osiągnąć ma -17 st. Celsjusza), najwyższy czas okryć bambusy. Jak zatem zabezpieczyć bambusa w zimie?

 

Ziemię wokół roślin późną jesienią przysypałam dość grubą warstwą kory, co ma zapobiec wymarznięciu korzeni. Bambusy owinęłam kilkoma warstwami białej agrowłókniny i obwiązałam sznurkiem. Później dodatkowo zrobię wokół nich kopczyk ze śniegu, to najlepszy izolator :) Bardzo ważne jest, aby do okrywania nie używać różnego rodzaju nieprzepuszczalnych folii! Obrazowo mówiąc, udusimy bambusa. Najlepsza jest biała agrowłóknina, ma ona drobne otworki przepuszczające powietrze i odbija światło.

Równie dobrze można zabezpieczyć bambusy workami jutowymi lub słomianymi matami. Jeśli łodygi tych roślin są na tyle elastyczne, aby przygiąć je do ziemi, można to zrobić, nakryć je białą włókniną i tak przymocować (np. kamieniami), aby nie wróciły do pionu, i wtedy przysypać je jeszcze śniegiem.

 

bambus w ogrodzie
 Phyllostachys aureosulcata Spectabilis – zdjęcie zrobione w czerwcu 2010 r.
Spectabilis
Ten sam ‘Spectabilis’ – w czerwcu.
bambus w zimie w śniegu
Spectabilis w śniegu zdjęcie zrobione dziś. W ciągu dnia temperatura utrzymywała się ok. 0 st. Celsjusza.
bambus w zimie przed okryciem
 Spectabilis przed okryciem.

bambus w zimie po okryciu
I po okryciu. Z dołu będzie jeszcze przysypany śniegiem.
okryty bambus w zimie
Warstwy włókniny okrywającą niższą część bambusa można włożyć pod wyższą warstwę, wtedy śnieg nie będzie wpadał do środka.
bambus w zimie nieokryty
To zdjęcie zostało zrobione zimą 2009 r. Bambus (Phyllostachys aureosulcata) nie był niczym okrywany.
bambus w ogrodzie
Phyllostachys aureosulcata wiosną 2010 r.
bambus Phyllostachys aureosulcata
Tutaj także Phyllostachys aureosulcata wiosną 2010 r.
liście bambusa Phyllostachys aureosulcata
Gęste listowie bambusa Phyllostachys aureosulcata – zdjęcie zrobione w czerwcu 2010 r.
Phyllostachys aureosulcata - bambus w zimie po okryciu
Phyllostachys aureosulcata po okryciu

 

 

 

Więcej informacji na temat zimowej ochrony bambusów znajdziesz w tym poście. A jakie wy macie sposoby na ochronę wrażliwszych roślin przed chłodem?

  2 odpowiedzi

  1. Cześć, czy fargezja rozłożysta ma szanse przezimować w donicy na balkonie? Czy powinienem ją owijać agrowłókniną? Strona południowa, ściany balkonu chronią przed wiatrem.

   1. Jeśli zabezpieczysz ją samą agrowłókniną, to może nie wystarczyć. Rośliny w donicach mają trudnej niż te posadzone w gruncie, bo mróz przez ścianę pojemnika ma dużo łatwiejszy dostęp do korzenia i trzeba zadbać, by ziemia nie zamieniła się w bryłę lodu. Polecam Ci moje nagranie szkolenia o tym jak przezimować bambusy w donicy, tam opowiadam co, jak i kiedy zrobić, oraz kiedy osłony można ściągać: https://bambusowysen.pl/produkt/webinar-jak-przezimowac-bambus-w-ogrodzie-i-w-donicy/

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *