Jeśli szukacie rośliny, która zrobi w waszym ogrodzie efekt wow, ale to takie wow ze zbieraniem szczęki z trawnika, to posadźcie czerwonego banana. Maciek tak zrobił i mnie po wejściu do jego ogrodu szczeka sięgnęła trampków :) Zapraszam Was dziś na bananowo-alokazjowy spacer po jego ogrodzie w Prochowicach, w województwie Dolnośląskim. To będzie uczta dla wszystkich fanów roślin o pięknych liściach! W bananowce ogrodowe Maciej potrafi.
Ogród Maćka odwiedziliśmy w połowie lipca, planując oczywiście smakowitego grilla. Pogoda trafiła się nieco pochmurna, ale przyjemnie ciepła. Jak Wam wspominałam, już z daleka zauważyłam ogromnego czerwonego bananowca (a raczej banana, ale to temat na inny wpis ;), a dokładnie Ensete ventricosum ‘Maurelii’. Jest dumą Maćka, na którą dmucha i chucha, i gdyby tylko mógł, to podkręciłby temperaturę tego rocznego lata o parę stopni, żeby w tym sezonie banan mógł przekroczyć 5 m wysokości. Trzymam kciuki, by się udało + Maciek na pewno o tym opowie na swoim kanale YouTube!
(Ok, wrzucam spojler, bo udało się, i aktualne zdjęcia z końca sierpnia znajdziecie na samym końcu :)
Z tym bananem jest o tyle ciekawie, że Maciek co roku go wykopuje i zimuje w pomieszczeniu. Jak to wygląda, możecie zobaczyć na tym filmie, wspomnę tylko, że do przeniesienia tego kolosa potrzebnych jest 3 rosłych mężczyzn.
Mam dla Was też listę najciekawszych filmów z kanału Maćka – oglądajcie i inspirujcie się :)
- 254#. Ensete Ventricosum Maurelli- największy banan w Ogrodzie
https://www.youtube.com/watch?v=rsZXZQuX3IE
- 274#. Jak przezimować ciepłolubne Bananowce.
- 154#. Alocasia Calidora- Przesadzanie
- 86#. GUNNERA MANICATA (PARZEPLIN BRAZYLIJSKI) przygotowanie podłoża, sadzenie, uprawa.
https://www.youtube.com/watch?v=-UiWWDHRSi0
- 13#.Kanna, Paciorecznik, Ensete Maurelli oraz inne. – zimowanie
https://www.youtube.com/watch?v=qoNKOD8P-Q
Jakie jeszcze ciekawe rośliny widziałam? Wiele gatunków bananowców ogrodowych, wielką gunnerę manicata i mniajszą tinctoria (Maciek wytłumaczył mi też, czym się różnią i dlaczego manicata jest tak pożądana), alokazje, kolokazje, leukokazje, kanny o wyjątkowo barwnych liściach, pasiaste kukurydze ozdobne, urocze palmy Bismarcka z nasion (z naszego sklepu) i wyjątkowo ciekawą tarczę perską (Strobilanthes dyerianus).
Tutaj możecie zobaczyć wiele z tych egzotyków, oczywiście także Maurycego, czyli czerwonego banana. Spacerujemy z Maciejem po ogrodzie i rozmawiamy o roślinach, które w nim ma. Jest też świetne oczko wodne z ogromnymi, kolorowymi karpiami koi.
Co mi się bardzo podobało u Maćka (oraz u Andrzeja w Taczanowie), to to, że wszędzie na rabatach jest ściółka. Jak już wiecie, jestem jej wielką fanką, bo ma same zalety (jeśli tylko nie jest za gruba;) – chroni przed nadmiernym parowaniem i szybkimi zmianami temperatury ziemi, ogranicza rozwój chwastów, wprowadza fajny, naturalny element do ogrodu, który powtarzając się w różnych miejscach nadaje mu harmonijnego wyglądu. Do tego rośliny sadzone są gęsto, dzięki czemu także ziemia mniej paruje i możemy lepiej gospodarować wodą w ogrodzie.
Maciek ma też duszę testera! Próbuje różnych rozwiązań bez dużych oczekiwań, ciesząc się z sukcesów, ale i z doświadczeń, które się nie udały. Kiedy byłam u niego, akurat sprawdzał, czy uda mu się ukorzenić aktinidię, czyli mini kiwi. Do tego, co bardzo cenię i do czego Was również zachęcam, wielu przedmiotom nadaje nowe życie. Tak na przykład ze starych desek powstały podwyższone rabaty.
To, z czego mało osób zdaje sobie sprawę, to ile czasu i pieniędzy kosztuje taka pasja. Szczególnie przed zimą i w jej trakcie, bo w przypadku kolekcji Maćka wiele, a może nawet większość roślin zimuje w pomieszczeniu, a to wiąże się z opłatami za prąd, wodę, a także opryskami na szkodniki i choroby, które lubią się wtedy rozwijać. Swoją wiedzą dzieli się na YouTube całkiem za darmo i każdy może na niej skorzystać, dlatego zachęcam do wspierania Maćka – subskrybując i oglądając jego kanał!
A na koniec wrzucam jeszcze klika zdjęć przesłanych przez Maćka po miesiącu od mojej wizyty – zobaczcie, jak wszystko jeszcze urosło!