Urządzając ogród kierujemy się przede wszystkim własnym gustem. Z tego względu wybieramy przede wszystkim takie rośliny, które nam się podobają. W przypadku bambusów ogrodowych możemy wybierać gatunki w zależności od grubości i koloru pędów, docelowej wysokości, gęstości masy liściowej i jej koloru. Możemy na przykład zdecydować, czy wolimy raczej chłodna, wpadającą w niebieski zieleń liści (fargesia szorstka ‘Asian Wonder’), czy bardziej ciepła, słoneczna zieleń (fargesia lśniąca ‘Great Wall’). Możemy wybrać pokrój – pionowy i kolumnowy lub bardziej rozłożysty, a nawet kulisty (fargesia parasolowata ‘Bimbo’). Inne kryteria nie związane z wyglądem roślin czekają gdzieś na drugim planie. Warto potraktować je na równi z estetycznymi preferencjami, ponieważ dzięki temu będziemy mogli cieszyć się bambusem zdrowym, ładnym i łatwym w pielęgnacji. Bambus też będzie się cieszył. A zatem jak wybrać bambusy ogrodowe?
Jak wybrać odpowiednie bambusy ogrodowe?
Podstawa: Jeśli chcesz mieć roślinę w ogrodzie, przy której nie będziesz musiał robić zupełnie nic – nie polecam bambusów. Te rośliny nie wymagają wiele pracy, ale regularne przycinanie – wycinanie starych pędów, nawożenie (raz – dwa razy do roku) czy kontrola korzeni – sprawią, że ta orientalna piękność wzbudzi zachwyt w każdym, kto tylko zagości w Twoim ogrodzie. Czy też na tarasie lub balkonie, jeśli chcesz tu uprawiać te egzotyczne trawy. Decydujące znaczenie dla właściwego wyboru ma twoja osobista ogrodowa sytuacja.
Wolisz pewien styl ogrodów?
Jeśli podoba Ci się ogród japoński lub ogród chiński, czyli bliskie są Ci spokojne i harmonijne klimaty azjatyckie, możesz wybrać bambusy ogrodowe rosnące bardziej pionowo, z nie przytłaczającą, subtelną ilością liści (fylostachys złotobruzdowy, fylostachys złocisty). Choć gdy posadzisz bambus nad oczkiem wodnym mogą być bujniejsze i malowniczo się rozkładać (fargesia rdzawa).
Jeśli podoba Ci się ogród śródziemnomorski możesz posadzić bambusy ogrodowe o grubszych, wyrazistych i pełnymi barwy pędach, z którymi pięknie kontrastować będą delikatne liście. Takie wyjątkowe bambusy to na przykład fylostachys długowieczny ‘Aureocaulis’ lub czarny bambus.
Jeśli podoba Ci się ogród egzotyczny, w którym natura jest dziką królową, wybierz bambusy ogrodowe rosnące luźno, o mocnych łodygach w różnych kolorach, z bujną masą liści. Bardzo ciekawie prezentować się będą gatunki bambusów ogrodowych o dużych liści dla specjalnego efektu (indokalam mozaikowy, sasa).
Oczywiście, komponowanie różnych stylów może dać zaskakujący efekt i radość eksperymentowania – nie ma żadnych ograniczeń. Jednak warto dobierać rośliny do ogrodu z głową. Polecam artykuł Dlaczego polskie ogrody są brzydkie Anny Sikory-Stachurskiej, autorki bloga Fajneogrody.pl. Tytuł jest mocny, ale zapewniam, że warto przeczytać ten wpis. Zmienicie myślenie o swoim ogrodzie:)
Czy bambus ma być w naszym ogrodzie tłem dla innych roślin czy odgrywać w nim główną rolę?
Jeśli widzimy bambusy ogrodowe w naszym ogrodzie jako tło, bo na przykład marzy nam się gęsty, zielony ekran widokowy, przez który sąsiad nie będzie mógł zajrzeć lub który zasłoni nieatrakcyjne części ogrodu, powinien bambus spełniać taka funkcje jak najlepiej. Zatem wybieramy taki gatunek, który będzie miał gęste listowie i osiągnie pewną wysokość. Nie każdy gatunek bambusa spełnia te wymagania. Na takie wysokie żywopłoty do 2-2,5 m nadają się bambusy kępowe – fargesie. Jeśli żywopłot ma być wyższy – 3-6 m, wybieramy bambusy drzewiaste – fylostachysy. Fargesie rosną inaczej niż fylostachysy, spokojniej, nie wykształcają rozłogów. To również ważne przy wyborze, o czym więcej za chwilę.
Kiedy chcemy posadzić bambus w ogrodzie tak, aby był po prostu gwiazdą, czy to posadzony w grupie czy solo (jako tzw. soliter) , warto poradzić się specjalisty od tematu.Niektóre gatunki wymagają odpowiednich warunków, aby w pełni ukazać swoją orientalną urodę (na przykład Fargesia parasolowata najlepiej rośnie przy wyższej wilgotności powietrza, np przy oczku wodnym, a fylostachys kadzidłowy może rosnąć w bardziej wilgotnej ziemi, niż inne bambusy) .
Czy bambus może tworzyć rozłogi czyli rozrastać się silnie i szeroko, czy ma raczej spokojnie poszerzać karpę?
Tutaj właśnie wybieramy między bambusami kępowymi (spokojne) i drzewiastymi (silnie rozrastające się). Więcej informacji o zaletach jednych i drugich znajdziecie tutaj: Bambusy dla początkujących.
Jak odporny jest bambus ogrodowy?
Będzie rósł w klimacie innym, niż w swojej ojczyźnie, dlatego warto sprzedawcę zapytać o takie rzeczy jak:
– jak odporny jest bambus na mróz?
– czy pozostaje zimozielony?
– jak bambus wytrzymuje mokry śnieg pokrywający liście i pędy?
Przykładowo Fylostachys długowieczny ‘Aureocaulis’ (Phyllostachys vivax) łamie się łatwiej niż inne bambusy pod wpływem ciężaru mokrego śniegu, dlatego warto po opadach otrzepać liście i pędy z białego puchu.
Jakie bambusy podobają Wam się najbardziej? Widzicie je w roli tła, zielonego ekranu czy raczej jako roślinę w centrum uwagi? Piszcie w komentarzach!
2 odpowiedzi
Witam, chciałam zasadzić bambus na tarasie w celu odgrodzenia się od sąsiadów. Na betonowym tarasie posiadam wysypaną ziemię na głębokość około 50 cm, na której aktualnie rośnie jedynie trawka :) Czytając Pani artykuły zdecydowałam się na czerwony bambus (Fargesia jiuzhaigou) – odporność na mrozy, nie ekspansywne korzenie, rośnie raczej w górę niż do okien sąsiadów. Przed zakupem chciałam się poradzić kogoś obeznanego w temacie :) Sadzonki chcę posadzić wzdłuż siatki oddzielającej mnie od sąsiadów. Czy ten gatunek przy regularnym podlewaniu oraz nawożeniu dwa razy w roku ma szanse ładnie rosnąć w ziemi głębokości 50 cm – miejsce jest średnio nasłonecznione. W jakiej odległości od siatki zasadzić aby bambus nie atakował sąsiadów?
Cześć! To takiego miejsca czerwony bambus jest dobrym wyborem:) Jeśli ma 50 cm ziemi do dyspozycji to powinien sobie dobrze poradzić. Napisz mi jeszcze tylko co jest pod tą warstwą ziemi – czy jest tam jakiś odpływ wody? Wstawiam jeszcze zdjęcie mojego czerwonego bambusa – zrobione wczoraj:)