Palmy jako rośliny pokojowe – gatunki do różnych stanowisk

Palmy są atrakcyjnymi, pełnymi gracji roślinami. Warto wiedzieć, że nie wszystkie gatunki mogą być uprawiana całoroczne w pomieszczeniu. Mimo to z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Zaś wiele z pozostałych palm można hodować na tarasie i chować je na zimę do chłodnego, w miarę jasnego pomieszczenia.

Większość gatunków ma wysokie, pojedyncze pnie zwane kłodzinami. Zakończone są koroną pierzastych lub wachlarzowatych liści. Typowe palmy pokojowe rosną raczej powoli, a w ciągu roku wykształcają zazwyczaj nie więcej niż 2-4 nowe liście.

Palma kanaryjska – jedna z najpopularniejszych palm uprawianych w domu.

Najogólniej można je podzielić na te karłowate i rosnące krzewiasto (np. Chamaerops humilis – karłatka, chamaerops niski) oraz na takie, które wykształcają długi pień (np. Mascarena lagenicaulis – tzw. palma butelkowa, Trachycarpus fortuneiszorstkowiec Fortunego, Phoenix roebelinii – daktylowiec niski). Istnieją także palmy, które wykształcają wiele cienkich pni zakończonych koroną liści (np. Chamaedorea elegans – chamedora wynosła, Chrysalidocarpus lutescens – chryzalidokarpus błyszczący). Nasion tych palm możesz poszukać w sklepie Oaza-Palmy.

O czym warto pamiętać uprawiając palmę w domu? Roślin tych nie należy przycinać, tzn. skracać ich na wysokość. Mają one tylko jeden stożek wzrostu, który znajduje się w tzw. sercu palmy. Z tego miejsca wyrastają liście i jeśli zostanie ono uszkodzone – palma obumrze. Jeśli przytniemy pień palmy najpewniej nie będzie ona już rosła.

W naturze te królewskie rośliny najczęściej rosną w regionach pełnych słońca, dlatego uprawianie w pomieszczeniu także zazwyczaj potrzebują wiele światła. Miejsce jasne z kilkugodzinnym dostępem do światła słonecznego w ciągu dnia będzie idealne dla wielu gatunków. Do palm światłolubnych należą przykładowo: daktylowiec, szorstkowiec, palma kokosowa, waszyngtonia czy karłatka. Niektóre gatunki preferują miejsca jasne, ale nie nasłonecznione (np. chryzalidokarpus, areka, daktylowiec niski, kariota). Z palm cieniolubnych, które można postawić przy oknie północnym czy w głębi pokoju, można wymienić takie jak kencja (Howea), chamedora czy palma biczowa (Rhapis).

Jeśli szukasz gatunków najlepszych dla początkujących – sprawdź ten post.

 

e-book o palmach

    Sprawdź pozostałe artykuły

    Podobne wpisy

    2 odpowiedzi

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *