Egzotyczna Pogawędka to cotygodniowe spotkania na żywo, na których poruszam różne tematy związane z egzotycznymi roślinami: bambusami, palmami, agawami, bananami i nie tylko. Opowiadam jak je wybrać, jak sadzić i uprawiać, co robić a czego niekoniecznie. Staram się pokazać, że rośliny egzotyczne wcale nie muszą być tak trudne w uprawie, jak nam się wydaje. Nagrania z tych spotkań wrzucam także na bloga.
#Egzotycznapogawędka odbywa się co niedziela na fanpage’u mojego sklepu Oaza-Palmy i na Instagramie. Zapraszam, jeśli masz ochotę być na żywo!
Tym razem:
- pokażemy Wam jak wyglądają nasiona juk i agaw
- zaprezentujemy jak prawidłowo wysiać nasionka tych roślin egzotycznych
- powiemy co jest niezbędne do wysiewu
Poniżej znajdziesz nagranie, a zaraz później transkrypt jeśli wolisz czytać 🙂
Dzisiaj witamy Was we dwójkę – razem z Dominiką będziemy opowiadać i pokazywać Wam jak wysiać nasiona juk i agaw.
Zobaczycie, że wysiew jednych i drugich jest bardzo podobny :)
Na końcu będziemy odpowiadać oczywiście na Wasze pytania!
_____________
Na początek pokażę Wam jak wyglądają nasiona juk i agaw.
03:07 – pokazuję jak wyglądają nasionka. Są czarne, dosyć płaskie, błyszczące, jedne mniejsze drugie nieco większe.
04:01 – pokazuję jak wyglądają nasionka juk (Yucca rigida i Yucca thompsoniana). Mają taki trójkątny kształt. Jedne są trochę mniejsze, a drugie większe – wielkość nasion zależy od gatunku.
Kiedy można wysiewać nasiona agaw i juk?
Zimą i wiosną jest na pewno dobry czas, bo mamy dostęp do ciepłego grzejnika, a one potrzebują od 18-28 stopni, żeby dobrze kiełkowały. Można generalnie wysiewać cały rok, tylko trzeba pamiętać, żeby nie chować ich w jakimś chłodnym pomieszczeniu. W lecie można skorzystać ze szklarni – też się super sprawdzi.
Czego potrzebujemy do wysiewu?
- Nasionek – są dostępne w naszym sklepie oaza-palmy.pl. Mamy zarówno agawy i juki, wśród nich także gatunki mrozoodporne.
2. Pojemnik – my mamy akurat pojemnik po jedzeniu na wynos. Taka płaska kuwetka super się sprawdzi, bo agawy nie puszczają jakiś mocnych korzeni. Można to też wysiewać w doniczkach, czy mini szklarniach.
3. Ziemię kokosową – dostępna jest zwykle w postaci brykietu. To takiej kostki ziemi dolewamy wody, ziemia pęcznieje i powstaje nam podłoże do wysiewu. Z jednej kostki mamy około 7l ziemi. Jeśli nie zużyjecie całej to można przechować i skorzystać z niej później. Ziemię możecie kupić tutaj.
4. Spryskiwacz – do podlewania. Nie lejemy wody z konewki, żeby niechcący nie wypłukać nasionek zbyt mocnym strumieniem.
JAK WYSIAĆ NASIONA JUK I AGAW – KROK PO KROKU
08:45 – Dominika pokazuje jak wysiewać nasionka
Będziemy wysiewać juki Thompsona (Yucca thompsoniana) – mamy 9 sztuk nasionek.
- Wsypujemy ziemię kokosową, do około 3/4 wysokości pojemnika.
- Nasiona układamy mniej więcej co 2 cm i trochę dalej od krawędzi pojemnika, dlatego, by gdy będziemy potem sprawdzać palcem wilgotność podłoża, było gdzie ten palec włożyć :)
- Przysypujemy ziemią nasionka. Ale tylko delikatnie je przyprószamy, bo juki i agawy są nasionkami, które potrzebują trochę więcej światła, by zaczęły kiełkować
- Delikatnie dociskamy ziemię dłonią.
- Spryskujemy wodą.
- Najlepiej na koniec przykryć to folią spożywczą. Dzięki temu pod nią zrobi się taki mikroklimat; ale trzeba pamiętać, żeby raz na jakiś czas (jakoś co 3 dni) odkryć na kilka minut folię dla przewietrzenia.
- Stawiamy to na parapecie, albo w miejscu, w którym jest ciepło i jasno.
_____________
JAK DŁUGO MOGĄ KIEŁKOWAĆ NASIONA JUK I AGAW?
Od kilkunastu dni do nawet roku, to zależy od gatunku agawy i samego nasiona.
Trzeba być cierpliwym, bo jesteśmy tak przyzwyczajeni do wysiewu bazylii, czy pietruszki, w przypadku których już po kilku dniach coś zaczyna wyrastać. A u roślin roślin egzotycznych trwa to zdecydowanie dłużej, ale efekt jest super!
Jeżeli już się pokazują zielone siewki to trzeba całkowicie zdjąć folię, żeby się nie zaparzyły – i całą doniczkę zdjąć z ostrego słońca. Ta zielona, młoda część agawy jest bardzo delikatna.
Podłoże musi być cały czas wilgotne, ale nie przesadzajmy ze spryskiwaniem, bo nie możemy zrobić z podłoża bagienka. Przesuszenie też grozi zamarciem nasionka. Dlatego najlepiej jest zrobić test palca – wkładamy go w ziemię i sprawdzamy, czy jest wilgotna: jeśli jest, ale z góry ziemia jest sucha to tylko delikatnie spryskujemy samą powierzchnię.
KIEDY PRZESADZIĆ SIEWKI DO WIĘKSZEJ DONICZKI?
Ziemia kokosowa do wysiewu jest super, ale niestety nie zawiera żadnych składników odżywczych, więc nasza agawa zacznie domagać się jedzenia. Przesadzamy kiedy widzimy już pierwsze 2-3 listki te właściwe.
Jak przesadzamy to możemy użyć ziemi do kaktusów – taka ziemia jest lekka, przepuszczalna, czyli to czego agawy i juki potrzebują.
_______
Dominika opowiada nieco więcej o ziemi kokosowej:
Brykiet kokosowy jest wykorzystywany przez nas do wysiewu nasion egzotycznych, ale też i do wysiewu warzyw. On jest cały czas taki „luźny”, nie robi się z niego zwarta bryła po posadzeniu roślin.
Jak nie zużyjemy całego podłoża przygotowanego z jednej kostki to można je zostawić w pojemniku, raz na jakiś czas zamieszać, aż wyschnie i wykorzystać za jakiś czas. Suche podłoże wrzucamy do pojemnika czy woreczka ZIP.
Ziemię kokosową można zmieszać ze zwykłą ziemią ogrodową – wtedy mamy taką ciekawą mieszankę, która jest luźna i lekka dzięki włóknom kokosa, ale ma też składniki odżywcze dzięki ziemi ogrodowej.
_______
Będziemy teraz odpowiadać na wasze pytania!
Jak duże rosną juki?
Juki doniczkowe, czyli takie jak wysiewamy sami pozostaną mniejsze, w naturze mogą osiągać naprawdę solidne rozmiary. Są różne typy juk, najczęściej w polskich ogrodach widzimy te, które wyglądają jak zielony pióropusz położony na ziemi. Najbardziej znana jest juka karolińska. Natomiast są też takie, które wykształcają pień, a nawet kilka pni i wyglądają z daleka jak drzewo. Na przykład Yucca brevifolia, czyli właśnie tak zwane Drzewo Jozuego. (Czytaj więcej: Juka ogrodowa – uprawa i najpiękniejsze odmiany)
Wielkość agaw – są gatunki, które są małe, kompaktowe, które się super nadają do donic, do kolekcjonowania.
Jak pokaże się ten pierwszy liścień, to na nim na górze zahacza się nasionko. I każdego korci, żeby to zerwać już. Tego nie robimy bo siewka z tego nasionka czerpie wartości odżywcze, możemy też uszkodzić wtedy naszą roślinkę. To samo po czasie odpada.
Czym się kierować przy wyborze nasionek agaw? Czy są jakieś specjalne przeznaczone do konkretnego miejsca w domu?
Agawy i juki to rośliny, które uwielbiają słońce. Po jakiś dwóch latach warto je dać do miejsca, które jest tzw. Patelnią – agawy to rośliny pustynne, więc potrzebują na pewno bardzo dużo światła. Są też gatunki mrozoodporne – zarówno agaw, jak i juk.
(Czytaj więcej: Juki mrozoodporne w ogrodzie – dla początkujących)
(Czytaj więcej: Agawy mrozoodporne – lista gatunków)
Czy ziemia do kaktusów nada się też do bambusów?
Nie ma wielkiego przeciwwskazania, ale będzie troszkę mniej składników odżywczych niż w podłożu dla bambusów, więc trzeba bardziej zasilić nawozem.
Jaki system korzeniowy ma Yucca rostrata?
Ten system korzeniowy kojarzy mi się mniej z chrzanem – to jest płytki system, o grubych, mięsistych korzeniach.
Czy liście agawy amerykańskiej można jakoś wykorzystać i coś z nimi zrobić? Czy są jadalne?
Na pewno liście agawy można przerabiać na tequilę!
Mieliśmy kiedyś taką dużą agawę amerykańską. Mój tato taki liść agawy przecinał i przykładał do pleców po ciężkiej pracy w młynie. To było takie domowe remedium na ból, działało rozgrzewająco przede wszystkim.
Agawy mają włókniste liście – robi się z nich różne plecionki, materiały, szpikulców używa się jako igieł.
O kulinarnych zastosowaniach na pewno poszukamy informacji, bo temat jest ciekawy!
🌿 LISTĘ WSZYSTKICH EGZOTYCZNYCH POGAWĘDEK ZNAJDZIESZ TUTAJ