Jak zadbać o bambusy wiosną – zabiegi pielęgnacyjne

O tej porze, kiedy widać już młode listki u fargezji, choć filostachysy w większości jeszcze śpią, można zacząć czyścić bambusy. Usuwamy łodygi stare, połamane, zniszczone przez mróz, a także te, które zakłócają harmonijny wygląd kępy. Przycinamy je tuż nad ziemią. Dzięki temu prześwietlimy łodygi i zyskując miejsce dla nowych pędów.

Zielone pędy u Fargesia murielae 'Jumbo’ świadczą o tym, że ma się dobrze. Suchy pęd  (ten słomiano-brązowy) wycinamy sekatorem tuż przy ziemi.

Bambusy niskie, okrywowe, zawsze przycinamy dość mocno. Zazwyczaj po zimie nie prezentują się zbyt atrakcyjnie. Po przycięciu zasilamy je delikatnie nawozem z większą zawartością azotu i już niedługo będziemy mogli cieszyć się nowymi, świeżymi listkami.

Wysuszone pędy bambusa okrywowego Pleioblastus variegata 'Fortunei’ zostaną przycięte na wysokości ok. 3-5 cm nad ziemią.

Bambusy średniej wysokości, np. Hibanobambusa tranquillans 'Shiroshima’ czy Indocalamus solidus, przycinamy do wysokości 1 m. Usuniemy dzięki temu górną część łodyg i liście, które uszkodził mróz. Jeśli roślina przemarzła w większej części można ją przyciąć nieco mocniej. Więcej informacji na temat przycinania i formowania bambusów znajdziecie w tym poście.

Wiosenne nawożenie bambusów

Warto pomóc nowym pędom poprzez odpowiednie nawożenie. Można zastosować nawóz do traw, warto jednak zawsze pamiętać, że mniej znaczy więcej:) Lepiej zasilić rośliny dwoma słabszymi dawkami w odstępie czasu niż jedną „bombą nawozową”, która może po prostu spalić rośliny. Nie należy przesadzić z nawozem azotowym, ponieważ rośliny mogą wprawdzie rosnąć bujniej, ale może to negatywnie odbić się na ich mrozoodporności. Odpowiednią mieszanką wiosenną pod koniec maja będzie nawóz o składzie: azot (N), fosfor (P) i potas (K) w proporcji 3:1:2. Warto pomyśleć o wykorzystaniu nawozu wolno działającego, np. Osmocote lub specjalnego nawozu do bambusów i traw ozdobnych firmy Compo.

    4 odpowiedzi

    1. Informacja na czasie. Czy konieczne jest przycinanie lodyg? A moze tylko oczyszczenie ze zmarznietych-wysuszonych lisci? Czy mlode liscie pojawia sie jeszcze na tych lodygach czy moze bambus wypusci wylacznie nowe?

    2. U okrywowych bambusów przycinanie jest raczej konieczne, inaczej nie będą miały ładnego, zwartego kształtu. W przypadku innych bambusów przycinamy łodygi zmarznięte i stare. Warto to robić, żeby bambus miał miejsce na nowe łodygi. Na takich zmarzniętych, słomianych łodygach liście już się nie pojawią. Jeśli stara łodyga jest częściowo zielone, to tylko w tej części pojawią się nowe liście.

    3. W zasadzie wiekszosc moich bambusow to rodzina Phyllostachys. Mimo okrycia mata slomina przemarzly i po usunieciu maty ich liscie ze zmarznietej zieleni robia sie zolte-wysuszone. lodygi sa raczej mocne, ale nie wiem jak powinienem sprawdzic czy i one prze przemarzly. Czy powinienem wiec usunac wszystkie liscie z tych bambusow? O dziwo najlepiej przetrwaly zime Fargesia Jiuzhaigou – cienkie lodygi, ale juz wypuszczaja troche listkow.

    4. Można usunąć wszystkie liście, delikatnie je oderwać, aby nie uszkodzić zalążków młodych. Mój czerwony bambus też najszybciej odbił, wygląda zdecydowanie najlepiej ze wszystkich. Przemarznięte łodygi są albo czarne, albo słomiane – mają inny kolor niż łodygi zdrowe.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *