Palma Bismarcka – Bismarckia nobilis (Silver) to roślina po prostu spektakularna. Jej nazwa pochodzi od niemieckiego kanclerza Otto von Bismarcka.  W naturze olbrzymia, o masywnym pniu i dużych, rozłożystych srebno-niebieskich liściach wygląda raczej jak roślina z bajki, a nie z Madagaskaru. Dzięki temu nietypowemu wyglądowi stała się jedną z moich ulubionych palm. Istnieje też odmiana zielona – Bismarckia nobilis ‘Green’.

Zdjęcie dorosłej palmy ze strony http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/132002/

Średnica liści może dochodzić do 3 m (!), a wysokość pnia do 10 m. Liście ponadto mają od spodu nalot – coś w rodzaju wełnistego wosku. Bismarckie są rozdzielnopłciowe, kwiaty męskie i żeńskie znajdują się na różnych drzewach. Ich białe kwiaty wynurzają się spośród liści:) Palma Bismarcka ta najlepiej czuje się w wysokich temperaturach (20 – 30°C) i potrzebuje dużo, duużo światła. Jeśli stoi w zbyt zimnym miejscu, jej liście robią się najpierw zielonkawe, później czerwonawe. Przy zapewnieniu optymalnych warunków rośnie dość szybko, choć generalnie ‘niebieskie palmy’ mają mniejsze tempo zarówno kiełkowania jak i wzrostu, niż palmy zielone:)

Palma Bismarckia z nasion

Nasiona palmy Bismarckia nobilis są wielkości orzecha włoskiego, pokryte delikatnym brązowym meszkiem. Przed wysadzeniem nasiono należy zamoczyć na noc w wodzie, później sadzimy je w substracie do nasion lub w ziemi kokosowej, następnie umieszczamy w ciepłym (23 – 27°C) i ciemnym miejscu. Czas kiełkowania wynosi do 3 miesięcy.Pierwsze lata są kluczowe, wytwarzając od 2 do 3 nowych liści rocznie Bismarckia potrzebuje dużo światła i ciepła.

Stanowisko latem

Słoneczne. Młode palmy najlepiej trzymać przez cały rok w domu w bardzo jasnym miejscu. Starsze rośliny przed wyniesieniem na dwór trzeba najpierw postawić na około 10 dni w cieniu, aby nie doznały poparzeń słonecznych, bo po spędzeniu zimy liście nie są  w pomieszczeniu przyzwyczajone do silniejszych promieni UV. Poparzone liście mają brązowe nieregularne plamy.

 

Stanowisko zimą 

Palmę zimujemy w stanowisku jasnym, w temperaturze ok. 15°C (+/- 5°C). Krótkotrwale może stać w temp. 0°C.

Pielęgnacja latem

Bismarckię podlewamy za każdym razem na tyle obficie, aby cała bryła korzeniowa została zaopatrzona w wodę. Jeśli zostanie nieco na podstawce, najlepiej ją wylać. Później zostawiamy ziemię do lekkiego przeschnięcia, w gorące dni może to nastąpić w ciągu jednego dnia. Nawozimy od kwietnia do września nawozem do roślin zielonych.

Pielęgnacja zimą 

Także zimą powinniśmy utrzymać zmienność podlewanie/wysuszenie ziemi, jednak będzie się to następowało w dłuższych odstępach czasu, ziemia będzie bowiem wolniej wysychała. Jeśli mamy ogrzewanie podłogowe, palma będzie także zimą wyraźnie rosła:)

Przycinanie

Nigdy nie przycinamy palm od góry, ponieważ tam znajduje się ich jedyny punkt wegetacyjny. Wyschnięte liście przycinamy sekatorem tak, aby zostało nieco łodygi, dzięki temu będzie się tworzył zwarty i gruby pień.

Ziemia

Bismarckia nobilis preferuje ziemię dobrze przepuszczalną, najlepiej z domieszką lawy wulkanicznej lub keramzytu, zawierającą zarówno glinę jak i próchnicę. Dla palm najlepsze są wysokie donice, rośliny te mają bowiem długie korzenie. Młode sadzonki często umieszcza się w tzw. doniczkach dla róż. 

Zastosowanie

Młode rośliny mogą być przez cały rok w ogrodach zimowych, salonach czy biurach. Starsze rośliny mogą latem stać na dworze, a zimowane powinny być w pomieszczeniu. 

 

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.