Alokazje i kolokazje to niezwykle efektowne rośliny o liściach wyglądem przypominających… uszy słonia. Te przepięknie zielone rośliny tropikalne naturalnie rosną na Hawajach czy Karaibach i zdobią swoją okazałością pola, aż po horyzont. W Polsce również można je sadzić, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Na najczęściej zadawane pytania o uprawę alokazji i kolokazji w naszym kraju odpowiada Maciek Iskra. Ma on ich już sporą kolekcję.
Te pytania i odpowiedzi znajdziesz również na grupie o alokazjach na Facebooku, którego administratowami są właśnie Maciek i Voo O’Deck. Bardzo zachęcam do dołączenia, jeśli masz lub planujesz uprawiać te rośliny.
Jakie gatunki najlepiej nadają się do trzymania w ogrodzie w Polsce?
Dla początkującej osoby, która chce uprawiać w ogrodzie alokazję i kolokazję należy wybrać gatunki odporne na chłód i wilgoć, których roślina może doświadczyć wiosną i jesienią. Z własnego doświadczenia wiem, że najlepsza na początek będzie Alocasia odora oraz jej krzyżówki, czyli Alocasia calidora i Alocasia porotdora.
Są to duże rośliny, które w odpowiednich warunkach osiągają pokaźne rozmiary. Innymi sprawdzonymi przeze mnie alokazjami są Alocasia cucullata, A. brisbanensis, A. „Kuching Mask”. Z kolokazji można uprawiać Colocasia esculenta, C. „Black Stem”, C. fontanessi, C. „Bun Long”, C. gigantea oraz spokrewnione z alokazją i kolokazją Xanthosoma sagitifolium, X. violaceum. Warunki uprawy tych roślin są do siebie zbliżone.


Sadzić bulwy, młode rośliny czy już dorosłe okazy?
Jaką wielkość osiągają alokazje (i inne) w naszym ogrodzie i jak szybko rosną?
Czy alokazje (i inne) to rośliny wieloletnie?
Kiedy sadzić rośliny do gruntu?
Sadzimy je w maju.
Jak przygotować roślinę do posadzenia jej na zewnątrz?
Gdzie w ogrodzie posadzić alokazję (i inne)?
Czy podlewać alokazje w ogrodzie?
Kolokazje możemy z powodzeniem uprawiać nawet w oczku wodnym. Jeżeli zdecydujemy się na posadzenie rośliny w wodzie, to należy zamiast doniczki, zastosować kosz ażurowy, aby roślina miała dostęp do świeżej, natlenionej wody.
Czy nawozić posadzone w ogrodzie rośliny?
Rośliny należy nawozić nawozem dla roślin zielonych (najlepiej w formie krystalicznej do rozpuszczania
w wodzie). Stosować przy każdym podlewaniu. Można także zastosować doglebowe, kompleksowe nawozy mineralne o przedłużonym działaniu.
Czy alokazje w ogrodzie odrzucają starsze liście?
Rośliny czasem odrzucają starsze liście, tak jak ma to miejsce w warunkach wewnętrznych. Jeżeli tak się stanie, wówczas można je oderwać przy samej bulwie po całkowitym zwiędnięciu takiego liścia. Jeżeli widok zwiędłego liścia nam nie odpowiada, można to zrobić wcześniej, a liść wyrzucić na kompost lub zakopać pod rośliną.
Czy alokazje dogadają się z innymi roślinami w ogrodzie?
Alokazje i kolokazje najlepiej będą się czuły w otoczeniu roślin, które mają podobne wymagania. Ze względu na swój egzotyczny wygląd, najlepiej będą się komponować z paprociami, funkiami, kannami. Można je również posadzić na rabatach, na środku trawnika lub w innym wyeksponowanym miejscu.
Alokazje i kolokazje mogą świetnie nadawać się jako roślina soliterowa w ogrodzie, czyli będzie idealnie nadawać piętrowości naszemu ogrodowi. Nie sadzimy alokazji i ich krewnych w pobliżu iglaków, na przykład świerków. Żywica z nich wypala bowiem dziury w liściach.
Kiedy myśleć o zimowaniu?
Sygnałem do wyjęcia roślin z ziemi są pierwsze przymrozki. Można również to zrobić tuż przed nimi, jeżeli uważnie śledzi się prognozy pogody.
Jak zimować i gdzie?
Alokazje warto zimować w całości, zatem należy rośliny wysadzić z gruntu jeszcze przed przymrozkami. Są to bowiem rośliny, które w warunkach wewnętrznych utrzymają liście zimą i mogą cieszyć nasze oko cały rok. Jeżeli się na to zdecydujemy, koniecznie trzeba zastosować oprysk przeciwko przędziorkom, bo można je wnieść wraz z rośliną do domu.
Jeżeli nie chcemy przenosić całej rośliny do domu, to możemy je zimować tak, jak zimujemy kolokazje. Czyli wraz z pierwszym przymrozkiem ściąć liście, wyjąć z ziemi bulwy, które należy przesuszyć i przechowywać w chłodnym i SUCHYM pomieszczeniu. Idealną temperaturą pomieszczenia do zimowania jest od 10°C do 15°C. Kolokazje zimuję w wykopanej w ogrodzie bryle ziemi. Kolokazji nie zimuję w domu jako całej rośliny ze względu na ich podatność do gnicia, wydłużania się i łamania. Są również przysmakiem dla przędziorków.
Czy alokazje i kolokazje mają w ogrodzie pasożyty?
Te rośliny są raczej odporne na ogrodowe szkodniki, ale bywa, że padają ofiarą mszyc, przędziorków, a młode liście mogą być przysmakiem dla ślimaków. Aby zwalczyć szkodniki, stosujemy odpowiednie przeznaczone na nie preparaty.
Czy alokazje i kolokazje w ogrodzie chorują?
Z mojego doświadczenia wynika, że alokazje i kolokazje uprawiane w ogrodzie są mniej podatne na choroby niż te trzymane w mieszkaniach. Przede wszystkim dlatego, że w gruncie nie są tak podatne na przelanie.
Zagrożeniem dla tych roślin może być złe przygotowanie gleby, przez co mogą cierpieć na niedobory lub przenawożenie. Jeżeli stwierdzimy niedobory, to należy upewnić się, czego naszej roślinie brakuje. W przypadku przenawożenia można zastosować metodę kilkukrotnego przepłukiwania podłoża dużą ilością czystej wody.
Jak rozmnażamy alokazje i kolokazje?
Alokazje rozmnażamy z odrostów lub bulw przybyszowych, które najczęściej możemy pozyskać podczas jesiennego wykopywania rośliny. Można wówczas ukorzenić je w warunkach mieszkaniowych w oddzielnych pojemnikach, od razu po wykopaniu lub przechować je tak, jak dorosłe rośliny w suchym i chłodnym pomieszczeniu i zająć się tym pod koniec zimy.
Kolokazje podobnie, jednak należy je wcześniej przesuszyć, ponieważ bulwy mają tendencję do gnicia. Jeżeli oddzielamy młode rośliny, to można je zimą przetrzymać na parapecie lub doświetlać.
Banany i alokazje w Prochowicach – egzotyczny ogród na Dolnym Śląsku