Rozpoznaj swoją palmę domową 🌴 tutaj pobierz darmowy ebook 📗

W jakiej odległości sadzić bambusy kępowe?

Bambusy kępowe doskonale nadają się na gęsty żywopłot czy barierę widokową. Gatunki najchętniej uprawiane w Europie Środkowej należą do rodzaju Fargesia. W zależności od gatunku mogą osiągnąć 1-3 metrów wysokości. Opisane na tym blogu gatunki bambusów kępowych dobrze sprawdzają się także w Polskich ogrodach. Są odporne lub bardzo odporne na mróz, atrakcyjne i łatwe w pielęgnacji. Fargesie nie wykształcają długich odrostów podziemnych i dlatego nie są zagrożeniem dla folii oczka wodnego, kostki brukowej lub ogródka sąsiadów.  W jakiej odległości od siebie najlepiej sadzić bambusy kępowe, aby utworzyły ładny, zwarty żywopłot?

zywoplot z bambusa fargesia robusta

To, w jakiej odległości sadzić bambusy kępowe zależy od wielkości doniczki, w jakiej znajdują się sadzonki, a także od tego jak szybko chcemy uzyskać efekt jednolitej ścianki zieleni. Bambusy w donicach 15 litrów sadzimy 1 sztukę na 1 m bieżący lub 2-3 sztuki na dwa metry bieżące. Jeśli nie mamy tyle cierpliwości i zależy nam, aby żywopłot zagęścił się szybciej, sadzimy 2 rośliny na metr bieżący. Po 3-4 latach mogą już utworzyć ładny żywopłot. Bambusy sadzimy odrobinę niżej od otaczającej ziemi. Zarówno odległość sadzonek jak i głębokość sadzenia dotyczy też wysadzania bambusów w ozdobnych donicach.

 

Bambusy w pojemnikach 2,5 l oraz 5 l można sadzić co 50 cm lub co 30-40 cm, jeśli chcemy szybciej osiągnąć efekt jednolitego żywopłotu.

Przy sadzeniu bambusów bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie. Przed sadzeniem trzeba dobrze zamoczyć bryłę korzeniową w wodzie. Zaś po posadzeniu podstawą jest obfite podlewanie. Warto je regularnie powtarzać zwłaszcza w suchym okresie.

zywoplot z bambusa fargesia robusta campbell

Jeśli zastanawiasz się jaki bambus wybrać, sprawdź o bambusach dla początkujących. A jeśli masz jakieś pytania – pisz śmiało w komentarzach:)

Źródło zdjęć.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *