Bambusy w donicy – łatwa w uprawie przenośna zieleń

bambusy w donicy

Bambusy w donicy cieszą się coraz większym powodzeniem. W wielu ogrodach, na balkonach i tarasach stanowią egzotyczny akcent dekoracyjny bez wątpienia przyciągający wzrok gości.

Stosowane są również jako zielone ekrany lub bariery osłaniające przed wiatrem. Bambusy w donicy są łatwe w uprawie. Jeśli będziesz pamiętać o kilku podstawowych zasadach to będziesz długo cieszyć się piękną rośliną w donicy.

 

 
bambusy w donicy na balkonie
 

 

Donica

Na donicę nadaje się właściwie każdy pojemnik.

Najlepsze są szerokie donice, niestety jeszcze nie tak łatwo dostępne w sprzedaży. Dlatego najlepiej wybrać większy pojemnik, aby zapewnić korzeniom wystarczająco miejsca.

Przy wyborze donicy możesz swobodnie puścić wodze fantazji. Przykładowo, pojemnik ceramiczny w stylu azjatyckim czy z bambusowymi motywami może szczególnie podkreślić egzotyczny wygląd rośliny.

 

Bambusa najpierw powinieneś wysadzić do donicy plastikowej z otworami w spodzie, a dopiero później włożyć ją do ozdobnej osłonki, która także powinna mieć otwór w dnie.

Z donic, które nie mają kształtu kolumny lub stożka, może być nam później trudno wyjąć bambusa. Dlatego najlepiej unikać bezpośredniego wysadzania bambusa do ozdobnych donic, aby korzenie nie rozsadziły cennego pojemnika.

Odstępy między donicą plastikową i ozdobną można przysypać drobną korą lub innym materiałem, który pozwoli na zmniejszenie parowania i nagrzewania się ziemi w donicy.

 

donica dla bambusa
 

 

Bardzo dobre są kwadratowe donice o wysokości  40 – 60 cm. Im wyższa roślina – tym wyższa powinna być donica.

Dobrze jest wyłożyć taką donicę styroporem lub styropianem grubym na 3-5 cm. Zapewni to roślinie lepszą ochronę, gdy będzie przechowywana zimą w chłodnym (ale nie mroźnym) miejscu, a latem ograniczy parowanie i nagrzewanie się ziemi. Wówczas bambusa wysadzaj od razu do donicy.

Lepiej wybrać pojemnik zbyt duży, niż zbyt mały. Z reguły bambusy przesadza się lub rozdziela na mniejsze części co 2, najwyżej co 3 lata.

 

donica dla bambusa

 

Drenaż

Bambusy bardzo źle znoszą mokre podłoże. Jest to dla nich największy problem. Z doświadczenia wielu hodowców wynika, iż rośliny umierają raczej z przelania, aniżeli z niedostatku wody.

Dlatego przy wysadzaniu bambusa do donicy należy pamiętać o drenażu. Na dno donicy wsypujemy warstwę 5-10 cm pokruszonego styropianu lub keramzytu.

W przypadku niewielkich donic wystarczą 2 cm, przy większych donicach można spokojnie wsypać 10 cm. Pojemniki muszą mieć otwór w dnie, przez który woda może wypłynąć.

 

bambusy w donicy

 

 

sadzonki bambusów

 

 

Ziemia dla bambusów w donicy

Najlepszą ziemią dla bambusów jest ziemia torfowa wzbogacona gliną, piaskiem, korą sosnową (frakcja 7-15 mm, czyli drobno zmielona).

Może być to także gotowy substrat, jak np. ziemia do bambusów. Zbyt miałkiej ziemi ma tę wadę, iż szybko staje się ona zbitą bryłą słabo przepuszczającą wodę. Dobrym rozwiązaniem jest domieszka ok. 10% perlitu dla poprawy przepuszczalności.

Mieszanka ziemi składa się z 1/3 torfu, 1/3 drobno zmielonej kory sosnowej oraz 1/3 ziemi ogrodowej (może to być ziemia z Państwa ogródka). Dodatek 10-20 % perlitu lub żwiru poprawi przepuszczalność ziemi i uczyni ją lżejszą, co pozwoli na lepsze ukorzenienie się bambusa.

 

bambus w donicy

 

Nawożenie bambusów

Bambusom w donicy należy zapewnić odpowiednią ilość substancji odżywczych.

Są to rośliny raczej żarłoczne, dlatego szybko zużywają zapasy. Nawozy długoterminowe (np. Osmocote) można mieszać z ziemią, do której wysadzasz bambusa.

Z nawozami w postaci płynnej najlepiej jest odczekać minimum 6 tygodni, dopiero później można rozpocząć nawożenie. W przeciwnym wypadku ryzykujesz uszkodzenie korzeni. Dobrze jest też, gdy stopniowo przyzwyczaisz bambusa do takiego nawozu, tzn. początkowo użyjemy 50% zalecanej dawki nawozu. Po tym okresie zasilaj roślinę co 4-6 tygodni.

Jeśli chodzi o nawozy-opryski dla liści także zalecamy ostrożność, gdyż zazwyczaj są one przeznaczone dla roślin o silnych liściach. Przy zbyt dużej dawce liście bambusów mogą szybko doznać oparzeń, dlatego także w tym wypadku zalecamy mniejsze dawki (połowę lub mniej).

Warto pamiętać, iż szczególnie jesienią uszkodzenia liści są groźne, ponieważ bambusy w niskich temperaturach aż do wiosny nie będą wytwarzały nowych. Jednakże z odrobiną wyczucia można je odratować, pamiętając , że rośliny z mniejszą ilością liści nie wymagają tak częstego podlewania.

 

 

Zimowanie bambusów w donicy

Przechowywane zimą bambusy podlewaj rzadko, tylko wtedy, gdy pozwala na to temperatura.

W chłodnych miejscach bambusy nie potrzebują wiele wody.

Bambusom w donicach należy zapewnić do zimowania pomieszczenie, gdzie nie ma mrozu. Optymalna temperatura waha się pomiędzy 3° a 7° Celsjusza.

W czasie tego swoistego zimowego odpoczynku bambusom trzeba niewiele światła. Wystarcza 4-5 godzin światła dziennie (w ciemnych pomieszczeniach można bambusy doświetlić lampami do roślin).

W ogrzewanych pomieszczeniach powinieneś zadbać o wymianę powietrza, czyli wietrzyć w pogodniejsze dni, aby rośliny nie zaczęły gnić.

Zimowanie bambusów w pomieszczeniach mieszkalnych jest problematyczne i sensowne jedynie w przypadku tropikalnych odmian bambusów (np. Bambusa multiplex, Bambusa vulgaris).

Obejrzyj Egzotyczną Pogawędkę o zimowaniu bambusów.

 

 

bambusy w donicy

 

 

Zimowanie bambusów w donicy na dworze

Jeśli nie masz możliwości przechowania rośliny zimą w takim pomieszczeniu, w którym nie będzie mrozu, wówczas przy zakupie bambusa powinieneś wybrać jak najbardziej mrozoodporną odmianę.

Na zimę roślina powinna stać w miejscu cienistym i zacisznym, gdzie nie ma wiatru. Dodatkowo należy bambusa luźno okryć agrowłókniną lub siatką cieniującą. Przy większych mrozach dobrze jest umieścić go pod dachem lub w garażu, ponieważ może on przez krótki czas zimować w ciemniejszym miejscu.

Nie zapominaj, aby w bezmroźne dni podlać bambusa i zrosić jego liście. Należy unikać zmrożenia donicy. Można ją opakować w styropian lub inne materiały o właściwościach izolujących. Dodatkową ochronę stanowi warstwa styropianu wewnątrz donicy (więcej o tym w podpunkcie: donica).

W miejscach słonecznych powinieneś zapewnić bambusowi ochronę przed bezpośrednim słońcem, przykładowo zakładając nad nim siatkę cieniującą lub słomianą matę.

Przeczytaj: Jak przezimować bambus w donicy na balkonie?

 

Szkodniki bambusów

Stojąca woda, zbyt mokra ziemia lub za małe cyrkulacja powietrza może sprawić, iż nasz bambus w donicy może być narażony na takie szkodniki jak mszyca czy wełnowce. Wówczas powinieneś zastosować odpowiednie środki chemiczne ogólnodostępne w marketach ogrodniczych.

Mszyce można zwalczać przy pomocy delikatnego roztworu szarego mydła. Więcej informacji na temat możliwości zastosowania bambusów w donicach znajdziesz w tym poście.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *