Chcesz się ze mną przenieść do Malezji i Singapuru? Obserwuj relację na Instagramie! (klik📲)

Ziemia dla bambusa – jak przygotować odpowiednią mieszankę

Wiadomo jak ważne dla roślin jest odpowiednie podłoże. Bambus jest w tym względzie niewymagający, jednak na kilka rzeczy warto zwrócić uwagę, aby mógł rosnąć jak najlepiej. Przeczytaj, jakie podłoże bambusa jest najlepsze i jak przygotować odpowiednią mieszankę.

 

Przede wszystkim ziemia dla bambusa powinna być dobrze przepuszczalna. Jest to bardzo ważne, ponieważ niemal żadne z bambusów, które mogą rosnąć w naszych ogródkach nie znosi wody stojącej w ziemi. Przeciwnie – jest to najczęstsza przyczyna zamierania tych roślin,  bo wtedy z powodu braku tlenu korzenie zaczynają gnić.

Jeśli masz ziemię zbyt zbitą i ciężką, należy ją wymieszać ze żwirem, piaskiem, keramzytem, perlitem.

 

Ziemia dla bambusa w donicy

 

Jeśli bambus ma rosnąć w donicy, powinna ona mieć otwór umożliwiający odpływ wody oraz warstwę drenażu na spodzie.

Z drugiej strony bambusy są “żarłokami” jeśli chodzi o substancje odżywcze zawarte w glebie, stąd na glebach zupełnie piaszczystych także będą słabo rosły.

Jeśli zatem ziemia w ogródku jest gliniasto-żwirowa, to na pewno warto ją dla bambusów “ulepszyć”.

Ziemie lekkie, piaszczyste powinno się użyźnić dobrą, bogatą w pożywienie ziemią uniwersalną oraz dobrze rozłożonym kompostem.

 

Bambusy wysadzane do donic powinny mieć szczególnie dobry drenaż.

 

Bambusy preferują ziemię o pH lekko kwaśnym lub obojętnym.

W podłożu o wartości pH powyżej 7 korzenie bambusa mają znacznie utrudnioną możliwość pobierania ważnych dla prawidłowego wzrostu substancji odżywczych.

Zatem lepsza ziemia zbyt kwaśna niż zbyt zasadowa.

W przypadku ziemi zasadowej można zastosować domieszkę torfu czy kompostu. Najlepszą glebą dla bambusów jest ziemia torfowa wzbogacona gliną, piaskiem, korą sosnową (frakcja 7-15 mm, czyli drobno zmieloną). Zbyt miałka ziemia ma tę wadę, iż szybko staje się ona zbitą bryłą słabo przepuszczającą wodę. Dobrym rozwiązaniem jest domieszka ok. 10% perlitu dla poprawy przepuszczalności.

Obejrzyj Egzotyczną Pogawędkę o ziemiach dla bambusów

 

Recepta na odpowiednią mieszankę

Optymalna mieszanka ziemi składa się z 1/3 torfu, 1/3 drobno zmielonej kory sosnowej oraz 1/3 ziemi ogrodowej (może to być ziemia z Waszego ogródka).

Dodatek 10-20 % perlitu lub żwiru do podłoża poprawi przepuszczalność ziemi i uczyni ją lżejszą, co pozwoli na lepsze ukorzenienie się bambusa.

 

 

 
 

  4 odpowiedzi

  1. dzień dobry, jaka odmiana najlepsza byłaby do doniczki na słoneczny balkon? Zależy mi, żeby był intensywnie zielony, lub zielonożółty, gęsty i delikatny, po prostu piękny :)

   1. Cześć Małgorzata! Czy możesz jeszcze napisać 1) jak dużą doniczkę chcesz na niego przeznaczyć 2) czy wolisz bambus bardziej pionowo rosnący, czy bujny :)

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *