Bezpłatny mini-kurs mailowy 👉🏻 Jak kupić zdrową palmę do ogrodu, na balkon lub taras 🌴 (klik)

3 Palmowe Fałszywe Alarmy

Lubię demaskować palmowe fałszywe alarmy. To super uczucie, kiedy możesz komuś z całkowitą pewnością powiedzieć: to nic, nie przejmuj się! W królestwie palm i ich szczęśliwych gospodarzy zdarza się tak wcale nierzadko.

Dlatego dziś dowiesz się o 3 rzeczach u palm, którymi na pewno nie musisz się martwić. Zaczynamy!

 

Karłatka biały nalot na liściach

 

To znaczy prawie zaczynamy, bo jest jedna ważna uwaga. Jak zauważysz, piszę o konkretnych gatunkach. To, co normalne w przypadku jednych, może, ale nie musi być normalne dla innych gatunków palm :)

 

Fałszywy alarm #1

 

Ciemne kropeczki / ciapki / kępki / plamki na kłodzinie areki. Są zupełnie normalne! Jak mawiają czasem lekarze “taki urok”. Nie potrzeba z nimi nic robić, a nawet może to być cecha, która pomoże Ci ten gatunek zidentyfikować, jeśli nie wiesz, jaką masz palmę u siebie.

 

palmowe fałszywe alarmy
Plamki na pniu palmy areki są zupełnie naturalne! Nie masz się czym martwić :)
 

 

 

Fałszywy alarm #2

 

Włókna odrywające się od krawędzi liści, na przykład u daktylowców czy waszyngtonii. To też całkowicie naturalne! Zauważysz je u młodych liści, a pojawiają się, gdy te wyrastając ze środka palmy w postaci ściśle zbitego, wąskiego “szpikulca” zaczynają się powoli otwierać i nabierać pierzastego kształtu.

Przy tym otwieraniu się, liście boczne odrywają się od siebie i na ich bokach liści zauważysz pozostałości – kremowe czy rudawe włókna. To żaden palmowy fałszywy alarm, sama natura :)

 

palmowe fałszywe alarmy
Jasne włókna i resztki komórek roślinnych na młodym liściu szorstkowca. Z tym też nic nie musisz robić.

 

 

 

Waszyngtonia
U waszyngtonii zwisające z krawędzi liści nitki są wyjątkowo dekoracyjne.

 

 

Fałszywy alarm #3

 

Mój ulubiony palmowy fałszywy alarm! Biały meszek / puszek na spodniej stronie liści karłatki. Odmiana ‘Vulcano’ ma go szczególnie wiele – daje to świetny efekt, który docenisz, kiedy przestaniesz podejrzewać, że to szkodnik czy choroba :) Biały nalot, tak zwany kutner, ma zadanie chłodzące, bo karłatki w naturze rosną na bardzo słonecznych miejscach.

 

palmowe fałszywe alarmy
Karłatka z białym nalotem na liściach.
karłatka - biały nalot na liściach
Jasny, niemal biały czy srebrzysty nalot na spodzie liści palmy karłatki, to jej sposób na ochronienie się przed silnym słońcem.

 

Jestem bardzo ciekawa, czy o nich wszystkich wiedziałeś! A może jest coś, co Cię u Twojej palmy zastanawia – i istnieje szansa, że to palmowy fałszywy alarm?

Jeśli tak, dołącz do naszej grupy na Facebooku i wstaw tam zdjęcie – zobaczymy, czy to palmowy fałszywy alarm!

 

 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *