Palma kokosowa – jak ją uprawiać i czy to rzeczywiście takie trudne?

Kiedy pomyślimy o palmie, najprawdopodobniej pomyślimy o niej – z gracją kłaniającej się ku morzu palmie kokosowej. Przywołuje same miłe skojarzenia – ciepłe kraje, plażę, wakacje…

Nic dziwnego. Palma kokosowa jest chyba najbardziej znaną palmą – można ją spotkać niemal na każdym tropikalnym wybrzeżu. Rozpowszechniła się tak szeroko, bo jej nasiona mogą być przenoszone przez morskie wody. Kokosy są całkiem odporne na słoną wodę i mogą kiełkować nawet w słonym środowisku.

Palmę kokosową możesz nieraz zobaczyć w marketach, czekającą na nowego właściciela marzącego o wakacjach w donicy.

Jeśli stałeś się właśnie jej szczęśliwym posiadaczem, może zastanawiasz się jak uprawiać palmę kokosową, aby długo cieszyła swoją egzotyczną urodą?

Trudno jednoznacznie określić, gdzie znajduje się ojczyzna palmy kokosowej – właśnie ze względu na szeroki obszar jej występowania. Prawdopodobnie są nią tereny przy Oceanie Indyjskim.

Palma kokosowa wykształca gładki, szary pień osiągający do 30 m wysokości. W optymalnych warunkach rośnie stosunkowo szybko. Jeśli jednak temperatura jest zbyt niska lub zbyt mało dociera do niej światła, rośnie powoli lub zupełnie zamiera.

Dlatego tak często na różnych forach czy grupach na Facebooku można się spotkać z opinią, że uprawa palmy kokosowej w doniczce skazana jest na niepowodzenie.

Na pewno nie jest to najłatwiejszy w uprawie gatunek palmy, ale, jeśli tylko wiesz, na co zwrócić uwagę i czego potrzebuje – możesz mieć u siebie piękną królewską roślinę.


Jak uprawiać palmę kokosową?


Podłoże

Ziemia, w której rośnie palma kokosowa, powinna by przepuszczalna i lekko kwaśna. Starszym roślinom wystarczy uniwersalna ziemia ogrodnicza z domieszką piasku. Dla tych młodszych lepiej wybrać specjalne mieszanki dla palm.

Podlewanie

Palma kokosowa potrzebuje dużo wody. Ziemia może być od czasu do czasu bardzo mokra, ale nie na długo. Woda nie może by zbyt twarda, bo wtedy palma szybko zmarnieje.

Przed kolejnym podlaniem należy poczekać, aż wierzchnia warstwa ziemi przeschnie, ale na pewno nie może wyschnąć całe podłoże w doniczce.

Światło

Palma kokosowa przez cały rok potrzebuje bardzo jasnego stanowiska, najlepiej w pełnym słońcu. Młode rośliny, które niedawno wykiełkowały, muszą być jednak stopniowo do słońca przyzwyczajane. Podobnie palma, którą przywiozłeś dopiero ze sklepu.

Warto pamiętać,  że w przypadku palmy kokosowej roślina wielkości człowieka, to roślina młoda, a właściwie siewka ;)

Temperatura

Palma kokosowa wymaga przez cały rok temperatury około 20 st. C i jednocześnie wiele światła. Zimą, jeśli nie ma innej możliwości, temperatura może krótkotrwale spaść do 18 st. C. Wtedy palma kokosowa przestaje rosnąć.

Jeśli warunki świetlne są odpowiednie, może stać w pokoju mieszkalnym lub biurze, najlepiej w pobliżu okna. Palmę kokosową można latem wystawić na dwór, o ile temperatura jest odpowiednia, szczególnie nocą.

Jeśli chcesz przekonać się, że uprawa palmy kokosowej nie jest skazana na niepowodzenie i mieć sprawdzony przepis na pielęgnację, zachęcam do sprawdzenia naszego ebooka o palmie kokosowej.

A tutaj możesz się dowiedzieć, jak samemu wyhodować palmę z kokosa.

    14 odpowiedzi

    1. Hej, właśnie wczoraj kupiłam palmę kokosową. Jest wysoka, ma 180cm wzrostu i przede wszystkim piękna. Kupiłam w Leroy Merlin za ok 35zł (to jak za darmo!). Zawsze bardzo podobała mi się ta palma i marzyłam, żeby taką mieć, ale mam pewne wątpliwości:

      1. przy mojej palmie jest naklejka z instrukcją i wszystko jest tak jak opisałaś tutaj na stronie z wyjątkiem oświetlenia: zaznaczone jest, że powinna stać w półcieniu.
      2. czy to prawda, że tej palmie nie służy miejsce od strony wschodniej? Bananowiec też lubi bardzo dużo światła, ale radzi sobie u mnie super. Jedynie na zimę wynoszę go do pokoju z oknem od strony południowej, więc myślałam, żeby tak robić z palmą kokosową.

      3. na jednym forum wyczytałam o pielęgnacji tej palmy i generalnie wynikało, że ta palma skazana jest na stratę, bo nie nadaje się do pielęgnacji u nas w domu, a jak już, to trzeba dodatkowo kupować jakieś drogie nawilżacze i instalować specjalne oświetlenie, żeby palma miała światło przez 12h. Pisali na tym forum, że palmy kokosowe sprzedają taniej w sklepach, no bo wiadomo, że 90% tych palm u nas w domu zmarnieje (a u mnie w pracy jeden Profesor ma w gabinecie taką palmę kokosową i nie widzę tam, żeby stała przy super jasnym stanowisku, żeby były jakieś nawilżacze i oświetlenie). Trochę mnie to zasmuciło :(

      4. Czytałam, że palmę kokosową należy podlewać tylko zagotowaną i odstaną wodą, no więc nie wiem czy mogę ją podlewać wodą z akwarium?
      Przepraszam, że zasypałam pytaniami…

      1. Hej! Myślę, że najłatwiej będzie mi opdpowiedzieć na Twoje pytania po kolei, a więc:
        1. Moim zdaniem palma mogła by hodowana w szklarni, bez dostępu do naturalnego światła słonecznego. Dlatego na instrukcji znalazło się zalecenie stanowiska półcienistego, czyli o rozproszonym świetle. Pewnie wyniesiona na słoneczny taras doznała by słonecznych poparzeń, takich jak waszyngtonia na zdjeciu z wpisu: http://bambusowysen.pl/recepty-dla-chorej-palmy/
        2. Wystawa wschodnia może być zbyt ciemna dla palmy kanaryjskiej.
        3. Podobne opinie czytałam na wielu forach, także niemieckich i angielskich. Sama nigdy długo jej nie hodowałam, więc nie potrafię na pewno ocenić, czy to prawda, czy nie:) Na pewno warto po prostu przekonać się samemu! Tym bardziej, że złapałaś dobrą okazję:)
        4. Myślę, że jeśli woda z akwarium sprawdziła się przy innych, to tu też może. Z drugiej strony nie wiadomo jakie dokładnie składniki taka woda zawiera:) Ewentualnie możesz przetestować mieszaninę wody odstanej z wodą z akwarium..

        Pozdrawiam:)

        1. Hej :) Bardzo dziękuję za odpowiedź. Na razie palma ma się dobrze, tzn. nie ma na razie zaschniętych końcówek i wszystko jest ok, chociaż myślę, że to za krótki czas, żeby stwierdzić. Pryskam ją 3 razy dziennie ( w tym raz mocniej) mieszaniną odstanej i przegotowanej wody z wodą z akwarium, czyli tak jak radziłaś. Podlałam też taką mieszaniną wód. Za każdym razem przykrywam kokos przy pryskaniu, żeby nie gnił. Chcę kupić większy podstawek, wlać wodę i włożyć tam małe kamienie, czy keramzyt, żeby woda parowała. Na razie trzymam ją przy części wschodniej dla sprawdzenia czy da radę. Jeśli będzie się coś działo, to wtedy przeniosę do pokoju. Na taras niestety nie wyniosę- koty mojej sąsiadki tam włażą niestety i bałabym się, że ją połamią, albo wiatr. Oby palemka zdrowo rosła. Taka fajna palma to okazja, jest jeszcze w ofercie Leroy Merlin, jak i wiele innych fajnych roślin.
          http://www.leroymerlin.pl/rosliny-nasiona-cebule/rosliny-sadzonki/kwiaty-doniczkowe/palma-kokosowa,p254503,l362.html

          Jeszcze raz dziękuję za pomoc
          Pozdrawiam :)

    2. Hej! Znowu pytanie odnośnie palemki kokosowej. Na razie ma się dobrze: urosła, wypuściła 2 piękne liście, kolejny w drodze. Woda z akwarium jej służyła. Ale przyszła jesień i teraz mam spore obawy czy palma przeżyje. Chciałabym kupić oświetlenie, albo żarówkę, ale zupełnie się na tym nie znam. Czy poleciłabyś jakieś sztuczne oświetlenie, niedrogie, łatwe w montażu i nie pożerające sporej ilości prądu? Jakie oświetlenie dla palmy powinno być? Albo jakaś żarówka, którą mogłabym przykręcić?

      1. Hej Kasiu! Cieszę się, że palma ma dwa młode listki:) To dobry znak, rośnie. Niestety sama nigdy nie instalowałam dodatkowego oświetlenia dla roślin i nie mam w tym temacie doświadczeń. Za to polecam CI forum Palmiarnia.info – napisz do nich, to specjaliści-praktycy:)

        1. Hej :) Dziękuję za poradę. Napisałam do nich. Nie wiedziałam, że jest nawet takie forum, tym bardziej dziękuję za pomoc, bo na pewno nieraz będę do nich pisała o porady. Pozdrawiam :)

    3. Dzień dobry, kupiłam dzisiaj palmę kokosową w Biedronce.
      Kiedy można ją przesadzić do troszkę większej doniczki i dodać nowej ziemi.

      1. Hej Jolanta! Jak najbardziej przesadź, doniczka fajnie, aby miała przynajmniej po kilka cm miejsca po bokach, żeby miała gdzie rosnąć :) Nowa ziemia zdecydowanie jest potrzebna, by miała dobry start z podłożu pełnym składników odżywczych. Nawożenie dopiero po dwóch miesiącach od posadzenia. Polecam tez nasz e-poradnik pełen wskazówek, jak opiekować się palmą, przesadzić, dbać, by długo żyła :) Jet tam też poradnik jak sobie wyhodować palmę z kokosa z działu spożywczego ;) Oto link: https://bambusowysen.pl/produkt/ebook-palma-kokosowa/

    4. dzień dobry, czy brązowa plama na liściu palmy kokosowej mogła pojawić się od braku odpowiedniej ilości światła? jest ona w pokoju z wystawieniem północnym, dlatego doświetlam ją żarówką led. brązowa plama pojawiła się w miescu do którego dociera najmniej światła. Warunki w pokoju to temperatury od około 18, 18.5 do 21, 21.5 stopni i wilgotność na poziomie 50%

      1. Cześć Karol! Może tak być, acz sprawdziłabym, czy gdzieś od tej strony lub od spodu nie ma ochłodzenia, np. zimna podłoga, nie do końca szczelne okno itp. Nie wiem, czy masz już naszego ebooka o palmie kokosowej, tam kompleksowo piszemy o tym, co kokos lubi, czego nie i jakie mogą być różne zmiany chorobowe, może Cię zainteresuje: https://bambusowysen.pl/produkt/ebook-palma-kokosowa/

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *