Kiedy pomyślimy o palmie, najprawdopodobniej pomyślimy o niej: z gracją kłaniającej się morzu palmie kokosowej. Przywołuje same miłe skojarzenia – ciepłe kraje, plażę, wakacje… Nic dziwnego, że jest chyba najbardziej znaną palmą – można ją spotkać niemal na każdym tropikalnym wybrzeżu. Rozpowszechniła się tak szeroko, bo jej nasiona mogą być przenoszone przez morskie wody. Kokosy są całkiem odporne na słoną wodę i mogą kiełkować nawet w słonym środowisku. Palmę kokosową możesz nieraz zobaczyć w marketach, czekającą na nowego właściciela marzącego o wakacjach w donicy. Jeśli stałeś się właśnie jej szczęścliwym posiadaczem, może zastanawiasz się jak uprawiać palmę kokosową, aby długo cieszyła swoją egzotyczną urodą?

 

uprawa palmy kokosowej - Cocos nucifera

Palma kokosowa w domowym biurze

 

Trudno jednoznacznie określić, gdzie znajduje się ojczyzna palmy kokosowej – właśnie ze względu na szeroki obszar jej występowania. Prawdopodobnie są nią tereny przy Oceanie Indyjskim. Palma kokosowa wykształca gładki, szary pień osiągający do 30 m wysokości. W optymalnych warunkach rośnie stosunkowo szybko. Jeśli jednak temperatura jest zbyt niska lub zbyt mało dociera do niej światła, rośnie powoli lub zupełnie zamiera. Dlatego tak często na różnych forach czy grupach na Facebooku można się spotkać z opinią, że uprawa palmy kokosowej w doniczce skazana jest na niepowodzenie. Jednak choć na pewno nie jest to najłatwiejszy w uprawie gatunek palmy, jeśli tylko wiesz, na co zwrócić uwagę i czego potrzebuje – możesz mieć u siebie piękną królewską roślinę.


Jak uprawiać palmę kokosową?


Podłoże

Ziemia, w której rośnie palma kokosowa, powinna by przepuszczalna i lekko kwaśna. Starszym roślinom wystarczy uniwersalna ziemia ogrodnicza z domieszką piasku. Dla tych młodszych lepiej wybrać specjalne mieszanki dla palm, na przykład taką.

Podlewanie

Palma kokosowa potrzebuje dużo wody. Ziemia może być od czasu do czasu bardzo mokra, ale nie na długo. Woda nie może by zbyt twarda, bo wtedy palma szybko zmarnieje. Przed kolejnym podlaniem należy poczekać, aż wierzchnia warstwa ziemi przeschnie, ale na pewno nie może wyschnąć całe podłoże w doniczce.

Światło

Palma kokosowa przez cały rok potrzebuje bardzo jasnego stanowiska, najlepiej w pełnym słońcu. Młode rośliny, które niedawno wykiełkowały, muszą być jednak stopniowo do słońca przyzwyczajane. Podobnie palmy, które przywieźliśmy dopiero ze sklepu. Warto pamiętać,  że w przypadku palmy kokosowej roślina wielkości człowieka, to roślina młoda, a właściwie siewka;)

 

e-book o palmach

 

Temperatura

Palma kokosowa wymaga przez cały rok temperatury około 20 st. C i jednocześnie wiele światła. Zimą, jeśli nie ma innej możliwości, temperatura może krótkotrwale spaść do 18 st. C. Wtedy palma kokosowa przestaje rosnąć. Jeśli warunki świetlne są odpowiednie, może stać w pokoju mieszkalnym lub biurze, najlepiej w pobliżu okna. Palmę kokosową można latem wystawić na dwór, o ile temperatura jest odpowiednia, szczególnie nocą.

Jeśli chcesz przekonać się, że uprawa palmy kokosowej nie jest skazana na niepowodzenie i poczytać więcej na temat tego, jak dobrze się nią zaopiekować, polecam Ci ten wpis na blogu 'Palmy w Taczanowie’.

A tutaj możecie się dowiedzieć, jak samemu wyhodować palmę z kokosa

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.