Roystonea regia – palma królewska, kubańska palma narodowa

Palma królewska (Roystonea regia) to najprawdopodobniej najpiękniejsza palma na świecie. Wygląda tak bajkowo, że aż disneyowsko:) Nietrudno się dziwić kubańczykom, którzy z dumą nazywają ją swoją palmą narodową. W regionach tropikalnych i subtropikalnych jest szeroko rozpowszechnioną rośliną ozdobną. 

 
Roystonea regia na Kubie

Rodzaj Roystonea należy do rodziny arekowatych (Arecaceae). Palmy te pochodzą z Wysp Karaibskich, rosną także w północnej Wenezueli, północnej Kolumbii, Ameryce Środkowej, południowym Meksyku i na Florydzie. Do prawidłowego wzrostu wszystkie gatunki potrzebują tropikalnego lub subtropikalnego klimatu. Są wrażliwe na chłód, ale niektóre z nich w uprawie wytrzymują krótkotrwałe i nieduże spadki temperatur. 

Zazwyczaj porastają brzegi lasów deszczowych, sezonowo zalewane lub otwarte sawanny, bagna – w tym bagna namorzynowe – czy brzegi rzek. Na suchych stanowiskach nie rosną za dobrze. Roystonea oleracea może rosnąć na wysokości do 1600 m n.p.m., inne gatunki spotkać można maksymalnie na wysokości do 800 m n.p.m. Większość z nich rośnie na glebach wapiennych. Młode palmy wymagają pełnego słońca do prawidłowego wzrostu. Kiedy zapewnimy im wilgość, ciepło i żyzną ziemię będą szybko rosły.

Rodzaj Roystonea został utworzony w 1900 roku przez O.F. Cook’a dla palmy królewskiej (Roystonea regia) – endemicznej palmy na Kubie. Wcześniej była ona znana pod nazwą Oreodoxa regiage. Nazwa Roystonea została nadana na cześć amerykańskiego generała pionierów Roya Stone’a, który stacjonował wówczas w  Puerto Rico. Palma królewska porasta zarówno wzgórza jak i doliny Kuby. Rośnie ona także na Florydzie, półwyspie Jukatan, w Belize, Hondurasie i na Kajmanach.

 

 

Jej pień może osiągać do 20 m wysokości, rzadko także do 30 m. Jest szarobiały, prosty i gruby – osiąga do 37-58 cm średnicy. Jest też gładki, nie ma na nim pozostałości po liściach. Obwód pnia zwiększa się dość szybko już po pierwszych latach wzrostu. Charakterystyczne dla palmy królewskiej jest to, że pień nie ma jednakowej grubości na całej długości. Można zaobserwować kilka miejsc, w których obwód jest mniejszy; ta cecha pozwala odróżnić palmę Roystonea regia od Roystonea oleracera. 

 

Korona składa się równo 15 liści. Są one ogromne i ciemnozielone, nie mają ogonka liściowego. Osadka ma równe 4 m długości. Pierzaste liście składają się z segmentów  o długości od 63 do 119 cm oraz szerokości od 2,5 do 4,6 cm. Kiedy są już stare usychają i same odpadają, dlatego palma te jest szczególnie popularną rośliną ozdobną w parkach – nie trzeba bowiem wspinać się na nią i wycinać obumarłych liści.

 
Gładki pień bez pozostałości po starych liściach.
 

Kwiatostan złożony jest z niezliczonej ilości małych kwiatów, ma długość 1 m i tyle samo szerokości. Zarówno kwiaty męskie jak i żeńskie są białe, osadzone na łodyżkach budową przypominającą winogrona. Owoce są nieduże (9-15 mm), owalne i pełne miąższu. Każdy owoc zawiera jedno nasionko. Co ciekawe w miąższu znajdują się maleńkie ostre kryształki, które mogą podrażnić skórę, dlatego należy uważać. Mimo to nasiona są pożywieniem wielu zwierząt, na Kubie karmi się nimi świnie. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wysiewać nasiona palm, sprawdź ten post.

 
 
Podobne do winogron owoce zawierają drażniące kryształki, ale i tak smakują  co mniej wybrednym zwierzętom:)
 

Oprócz tego, że pięknie wygląda i jest łatwa w uprawie, palma królewska jest też rośliną użytkową. Serce palmy wykorzystywane są do przyrządzania zup i sałatek. Suchych gałązek owocostanów pozbawionych nasion używa się w roli mioteł. Liście zaś wykorzystuje się do pokrywania dachów rustykalnych domów oraz do okrywania tytoniu na plantacjach. Nasiona tej innych palm znajdziesz w naszym sklepie.

 
 
Bardzo dziękuję za pomoc w opracowaniu źródeł hiszpańskojęzycznych i zapraszam serdecznie do nauki hiszpańskiego online!
 

 

e-book o palmach

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *