Jeszcze nie tak dawno wypuściłam swój pierwszą elektroniczną książkę – ebook o bambusach. Mój pierwszy, długo planowany, a wręcz wyśniony produkt, za pomocą którego chciałam ułatwić Ci wprowadzenie do swojego ogrodu odrobiny egzotyki. A że prowadzę bardzo aktywną grupę miłośników egzotyki na Facebooku, wiem, że zaraz obok bambusomaniaków mamy w Polsce wielu palmolubów! Także palmolubów początkujących, bo borykających się z różnymi dolegliwościami u swoich arek, kencji czy palm koralowych. Dlatego na kolejny produkt zaplanowałam e-booki o tych palmach. Po to, by ułatwić Ci dbanie o palmy 🌿
Dzisiaj zapraszam Cię za kulisy powstawania tych palmowych e-booków.
Palmowe e-booki są wyjątkowe z kilku powodów:
- Postanowiłam wydać 3 wersje w tym samym czasie: jeden e-bok o arece, jeden o kencji i jeden o chamedorze.
- Każdy z nich powstał po to, by odpowiedzieć na realne problemy opiekunów tych palm.
- Wzięłyśmy na tapet właśnie te 3 gatunki palm, bo są najbardziej popularne (to je najczęściej można kupić w kwiaciarni czy centrum ogrodniczym, albo dyskoncie)
- Na mojej grupie, a także wielu innych grupach roślinnych szczególnie w czasie zimowym jest cała masa postów z prośbą o porady dla marniejących palm.
W internecie, czy na różnych grupach znajdziecie wiele pokawałkowanych, ogólnych, czasem też sprzecznych informacji o tym, czego palmy potrzebują i jak je uprawiać. Postawiłam sobie za cel zawrzeć w każdym e-booku informacje i porady od A-Z, tak, by było w nim wszystko, co trzeba wiedzieć, by palma zdrowo rosła. A Paulina postarała się o to, by te materiały były czytelne, przejrzyste i … miłe dla oka 🙂 A że same te palmy uprawiamy – opieramy się na naszym doświadczeniu, oraz na doświadczeniu naszych grupowiczów, którzy także cennymi radami lubią się dzielić.
JAK POWSTAJE TAKI E-BOOK?
Czasem zastanawiam się jak widzą to osoby po drugiej stronie ekranu, które dostają już gotowy produkt i mogą z niego korzystać: czytać, przeglądać zdjęcia, wprowadzać wskazówki w życie. A przecież tekst i zdjęcia to zaledwie ułamek pracy, jaka została włożona w każdy nasz produkt cyfrowy.
Pracę nad tego typu produktami zaczynają się na kilka tygodni (czasem miesięcy – jak to było w przypadku bambusowego e-booka) przed premierą. Na pierwszy rzut idzie porządny research! Przeglądamy fora internetowe, grupy na Facebooku – oczywiście z naszą na czele, pytamy, sprawdzamy, analizujemy – szukamy wszystkiego, co dotyczy palm, a przede wszystkim tego, co sprawia Wam problem w ich uprawie. Zapisujemy te znaleziska w dokumencie i na kolejnych spotkaniach je omawiamy, patrzymy, co powtarza się najczęściej i wybieramy to, co naszym zdaniem będzie najbardziej pomocne i interesujące.
Kolejnym krokiem jest stworzenie spisu treści. To trudny moment, bo trzeba podzielić wiedzę, którą chcemy przekazać na optymalne do przyswojenia części i ułożyć je w odpowiedniej kolejności. Dzięki temu w efekcie czytelnik może swoją palmę zrozumieć lepiej, gdy przejdzie już do części o pielęgnacji. To co nowe osoby może dziwić, a tych, którzy już uprawiają palmy nie zdziwi wcale, to to, że pewne treści w e-bookach są niemal identyczne! To fakt – jest kilka zasad i metod pielęgnacji palm takich samych niezależnie od gatunku np. sposoby na mszyce, podlewanie czy nawożenie. Ale za to kwestie stanowiska, w jakim dana palma ma się znaleźć, jej wrażliwości na różne czynniki już mogą być bardzo różne. Podobnie jak temperatura czy wilgotność powietrza. Możemy Ci od razu zdradzić, że według nas najłatwiejszą w uprawie palmą pod tym względem jest kencja. Dlaczego tak uważamy – to już zdradzamy w e-booku o kencji 😛
Kiedy mamy spis treści – siadam do pisania. To bez dwóch zdań najbardziej czasochłonna i trudna praca, bo wszystko, co o nich wiem, muszę ubrać w słowa. Pamiętając jednocześnie, że e-booki mają swój cel – czyli pomoc Wam, ich czytelnikom, w zrozumieniu swojej palmy. W czasie pisania często jeszcze uzupełnia research, czy sięga do swoich, najczęściej anglojęzycznych, palmowych encyklopedii i poradników. Zawsze liczy się dla mnie konkret i praktyczne, sprawdzone porady podane w prosty sposób, bo nie lubię niepotrzebnie komplikować tego, co wcale nie musi być skomplikowane 😃 A uprawa palm naprawdę taka nie jest, jeśli tylko wiesz, co lubią, a czego nie.
Jednym z ostatnich kroków jest wybór okładki i cała szata graficzna. Tutaj zazwyczaj idzie z górki, bo świetnie się z Pauliną w tym temacie dogadujemy. Przy okazji zobaczcie co sama ma do powiedzenia na temat e-booków:
Paulina: Tworzenie produktów wirtualnych z Sylwią zawsze jest dla mnie strasznie ekscytujące! Ale w przypadku palmowych e-booków cieszyłam się podwójnie. Tak się złożyło, że dosyć niedawno stałam się posiadaczką dwóch pięknych sztuk areki i byłam ogromnie ciekawa, czy dla mnie samej ten e-book będzie ciekawy. Jakież było moje zdziwienie, kiedy siedziałam z czystym tekstem napisanym przez Sylwię i robiłam oczy przy każdym rozdziale, odkrywając kolejne zagadnienia. Z początku wydawało mi się, że przecież palma to prosta roślina: wystarczy postawić w domu i podlewać regularnie. No niestety myliłam się i tym samym obnażyłam wszystko to, czego nie wiem o swojej palmie.
W e-booku oprócz tych podstawowych informacji najbardziej interesujące są PRO TIPY od Sylwii i krótka historia każdej palmy. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, czego nasza roślinka będzie potrzebowała, jakie ma preferencje i co jej bezwzględnie zaszkodzi. I informacje te podane są tak, że ‘siadają’ w głowie – nie trzeba już przekopywać internetów w poszukiwaniu odpowiedzi, dlaczego liście schną.
Na sam koniec opracowujemy kwestie promocji i tego w jaki sposób, gdzie i kiedy powiemy Wam o e-bookach. Ale ta część jest bardzo strategiczna i niekoniecznie ciekawa dla Was, którzy po prostu chcą sprawdzonych informacji o roślinach, więc na tym kończymy :)
Mamy dla Ciebie darmowy fragment, który pomoże Ci ocenić, czy taka wiedza i konkretne porady pomogą Ci zadbać o Twoją arekę, kencję czy chamedorę. Tutaj możesz pobrać darmowy fragment i spis treści.
E-booki znajdziecie tutaj, można je kupić pojedynczo lub w pakiecie :)
🌿🌿🌿 Pakiet e-booków (Areka, Kencja, Chamedora)
Po całej tej pracy, kiedy wypuszczamy taki produkt w świat, zawsze czujemy dreszcz ekscytacji i niepewności jednocześnie! Bo te ebooki to coś, co same stworzyłyśmy najlepiej jak potrafiłyśmy, po to, by ułatwić Ci dogadanie się z palmą. Dlatego kiedy dostajemy takie wiadomości, jesteśmy superszczęśliwe!
KASIA – Jeszcze raz bardzo dziękuję za ebooka! Świetnie napisany, czuć, że masz ogromną wiedzę i pasję do palm. Bardzo mi się też podobały fakty oryginalnego pochodzenia Kencji, klimatu w jakim rośnie i czego potrzebuje, żeby dobrze, zdrowo rosnąć.
Myślałam, że skoro moja Kencja rośnie i ma się dobrze, to że robię wszystko dobrze i jestem w tym dobra i wszystko wiem… ale dzięki tobie wiem, jaki nawóz jest dla niej najlepszy, co oznaczają przebarwienia na liściach (i że różne kolory liści oznaczają różne problemy) – które wcześniej ignorowałam, bo “tylko jeden bądź dwa liście inaczej wyglądają”. Uczysz obserwować i “słuchać” Kencji i czego jej w danym momencie trzeba.
Ebooka czyta się przyjemnie i szybko, a wiedza w nim zawarta jest bardzo wartościowa. Na pewno będę jeszcze nieraz do niego zaglądać, żeby się upewniać, że prawidłowo dbam o moją palmę.
KAMILA – Właśnie skończyłam czytać Twojego ebooka o kencji, odpaliłam fejsa a tu ten post. Ebook o kencji jest super! (Inne z resztą też ) Porządna i łatwo przyswajalna wiedza dla każdego :)
Palm i roślin egzotycznych jest wiele – naszych planów z tym związanych także jest sporo! Jeśli są takie rośliny, o których chcesz wiedzieć więcej właśnie w formie elektronicznej (i ekologicznej ;) książki – pisz śmiało w komentarzu!