Jak wysiać nasiona palmy? Instrukcja krok po kroku

wysiew nasion palm

Wysiew nasion palm jest naprawdę łatwy. To rośliny, które kiełkują długo, dlatego dobrze przygotowanie to podstawa sukcesu. 

Nasiona palm warto kupować u sprawdzonych sprzedawców, aby mieć pewność, że są dobrej jakości. 

 

Poniżej znajdziesz instrukcję ich wysiewu krok po kroku!

 
 

1. Moczenie

Nasiona palm mają z reguły twardą (lub bardzo twardą) skorupkę. Aby przyspieszyć kiełkowanie, namocz je w ciepłej wodzie przez kilka dni. Możesz wrzucić je do kubka termicznego lub słoika, który potem ustawisz na grzejniku. Temperatura wody do moczenia – kąpielowa 🙂.

Osobiście nie polecam skaryfikowania nasion, czyli ich mechanicznego uszkadzania np. spiłowywania skorupki pilnikiem. Myślę, że warto poczekać nieco dłużej na kiełkowanie i uniknąć ryzyka, że ten ruch pilnikiem był tym jednym za dużo 🙆‍♀️

 

2. Wysiew

Aby wysiać nasiona palm potrzebujesz oczywiście odpowiedniego podłoża. Podłoże do wysiewu powinno być przede wszystkim lekkie, jałowe i przepuszczalne. Doskonale nadaje się do tego ziemia kokosowa.

Wsyp ziemię do doniczek, nasiona palmy ułóż na wilgotnej, ale nie mokrej ziemi i przysyp je warstwą dwa razy grubszą od ich średnicy.

Jeśli chcesz wyhodować palmę kokosową z orzecha, to postępować musisz nieco inaczej. Tutaj poczytasz jak.

Na co zwrócić uwagę przy wysiewie nasion palm? Dopilnuj, by nie stykały się one ze sobą, ani nie leżały zbyt blisko siebie. Po wykiełkowaniu korzenie mogą się splątać, a chcąc je rozdzielić możesz je niechcący uszkodzić. Najlepiej do wysiewu użyć pojedynczych małych doniczek. Takie małe doniczki wstaw do większego pojemnika z piaskiem lub podobnym materiałem, który powinien być ciągle ciepły i wilgotny.

Pojemnik nakryj przezroczystą folią lub niezbyt grubą szybą, dzięki czemu stworzysz nasionom odpowiedni mikroklimat do kiełkowania. Idealna temperatura do kiełkowania to 25-30 st. C.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są też mini-szklarenki z przykrywką, w których możesz nasionom stworzyć fajny, sprzyjający kiełkowaniu mikroklimat. Przykrywkę ściąga się wygodniej do wietrzenia, niż folię z doniczek 🙂

 

3. Podlewanie

 
Bardzo ważne: podłoże nie może ani przeschnąć, ani być stale mokre. Powinno być zawsze jednakowo, umiarkowanie wilgotne.
Do podlewania warto używać spryskiwacza i tylko delikatnie zraszać ziemię w razie potrzeby. Dbanie o wilgotność gleby to w zasadzie klucz do sukcesu.

4. Wietrzenie

Co jakiś czas trzeba zdjąć folię, pokrywkę ze szklarenki czy szybę dla przewietrzenia. W przeciwnym razie mogą pojawić się choroby grzybowe i nasiona palmy obumrą. Najlepiej robić to raz na tydzień, na 15-3 minut.

 

5. Pikowanie

Po kilku miesiącach pojawi się pierwszy liść, który nie przypomina jeszcze palmy, a raczej źdźbło trawy. Zdejmij wtedy folię/szybę/pokrywkę, a kiedy liść nieco podrośnie możesz ostrożnie przesadzić palmę do nowej doniczki.

Uwaga! Nasiona palmy nie wolno odrywać od siewki! Po pewnym czasie odpadnie ono samo, a nim to się stanie będą jeszcze dla palmy źródłem pożywienia.

Przy przesadzaniu uważaj na delikatne korzenie. Zrób otwór w ziemi na przykład patyczkiem do lodów lub drugą stroną łyżki do herbaty i włóż korzeń do doniczki tak, aby nie był zwinięty tylko prosty. Dołek zasyp ziemią.

Kolejny raz palmy przesadź wtedy, gdy korzenie wychodzą spodem doniczki. I oczywiście rozmawiaj ze swoją nową, własnoręcznie wyhodowaną podopieczną, aby pięknie rosła!

 

Sprawdź też nagranie live’a moim YouTube, na którym opowiadam o tej metodzie wysiewu nasion palm.

    3 odpowiedzi

    1. :) Fajny artykuł, dzięki. Właśnie poszukuję informacji o stworzeniu podłoża w doniczce dla małego Szorstkowca Fortunei (wys.40cm). A ten wpis też się przyda bo mam kilka nasion do wysadzenia :) To moje pierwsze palmy. Pozdrawiam.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *