Palmy kokosowe pochodzą z południowo-wschodniej Azji i wysp Pacyfiku. Są one najszerzej wykorzystywanymi palmami na świecie. Z orzechów kokosowych wytwarza się żywność, z włókna kokosowego można zrobić tkaninę. Ich puste skorupki pobudzają wyobraźnię miłośników DIY. Wiesz, że przy odrobinie cierpliwości z orzecha kokosowego kupionego w markecie możesz samemu wyhodować palmę kokosową z kokosu. Co będzie Ci potrzebne? Jak najbardziej świeży orzech kokosowy, który nie powinien być uszkodzony i przy potrząśnięciu słychać w nim wodę kokosową.

 

palma kokosowa - wyhoduj z orzecha

Palma kokosowa w domowym biurze

 

Palma kokosowa jako palma doniczkowa potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza i temperatury powyżej 18 stopni, także zimą. Co bardzo ważne – ziemia w doniczce nie może jej wyschnąć. Może nie jest najłatwiejsza w uprawie, ale na pewno jest bardzo dekoracyjna.

 

JAK WYHODOWAĆ PALMĘ Z KOKOSA?

 

PRO TIP: Aby nieco przyspieszyć kiełkowanie, możesz wcześniej cały orzech kokosowy namoczyć przez 1-2 dni w letniej wodzie.

 

Aby wyhodować palmę z kokosa, wysadzamy orzech kokosowy do doniczki z ziemią. Tak jak wiele innych nasion palm orzechy kokosowe mają 3 otworki, które wyglądają jak wgniecenia. Tylko za takim otworkiem kryje się zarodek. Kokos sadzimy tymi otworkami w dół. Oczywiście trudno całe tak duże nasiono przykryć ziemią, dlatego z orzechem kokosowym postępujemy nieco inaczej niż w przypadku nasion innych palm. (Jak wysiewa się nasiona innych palm możesz sprawdzić tutaj.) Jeśli chcesz wyhodować palmę kokosową z orzecha wybierz odpowiednio dużą doniczkę i wypełnij ją do połowy ziemią kokosową. Teraz „wkręć” nasiono w ziemię, czyli ułóż je na podłożu i poruszając nim to w lewo to w prawo zagłębiamy je w doniczce do 1/3 wysokości nasiona.

 

 

Doniczkę z kokosem stawiamy w bardzo ciepłym miejscu. Może ono być ciemne. Niektóre palmy tropikalne wymagają wysokiej temperatury, ale nie wyższej niż 40°C, jednak większość palm kiełkuje także w temperaturze pokojowej. Czego nie wolno robić? Kłaść doniczki z kokosem np. na grzejniku. W takim miejscu nawet przy umiarkowanej temperaturze będzie za gorąco. Odpowiednim miejscem może być kotłownia lub po prostu dobrze ogrzewany pokój. Lekkie różnice temperatur nie tylko nie szkodzą, ale w przypadku niektórych gatunków pomagają w kiełkowaniu.

 

Na doniczkę z kokosem nałóż foliową torebkę. Ziemia będzie lekko parowała, dlatego trzeba od czasu do czasu ją zwilżyć. Ważne, aby wody nie było za dużo – tylko tyle, aby ziemia była zawsze lekko wilgotna.

 

Palma kokosowa z orzecha


 
MIESZANKA ZIEMI DO WYHODOWANIA PALMY Z KOKOSA

 

Najlepsza mieszanka ziemi powinna dobrze trzymać wilgoć i być przepuszczalna. Mix złożony w równych częściach z ziemi uniwersalnej, ziemi kokosowej i perlitu będzie idealna. Można też na początek wykorzystać samą ziemię kokosową. Jeśli chodzi o głębokość sadzenia to będą to 0,5-1 cm, czyli kokos może niejako leżeć na ziemi. Palma kokosowa może kiełkować od 2-6 miesięcy.

 

Regularnie – raz lub dwa razy w tygodniu – sprawdzamy, czy nie pokazał się korzonek. Aby to zrobić wyjmujemy ostrożnie kokos z doniczki i oglądamy uważnie. Jeśli kiełek jest widoczny – nadszedł czas, aby palmę kokosowa przesadzić do odpowiedniej doniczki. Orzech kokosowy kładziemy poziomo na ziemię w doniczce i zasypujemy ziemią tak, aby całe miejsce z kiełkiem było osłonięte ziemią. Warto wybrać doniczkę wyższą niż szerszą, tzw. „palmówkę”, ponieważ palmy korzenie wypuszczają najpierw mocno w dół, a dopiero później rozwijają się na boki. Ważne jest także, aby nie uszkodzić kiełków i przede wszystkim nie oddzielać ich od kokosa, który jest magazynem pożywienia.

Widziałam kiedyś takie palmy kokosowe w Biedronce. Może ktoś z Was sobie taką sprawił?:) Jak się ma?

 

Piszcie w komentarzach!

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.