Bezpłatny mini-kurs mailowy 👉🏻 Jak kupić zdrową palmę do ogrodu, na balkon lub taras 🌴 (klik)

Jak wyhodować palmę kokosową z orzecha?

Palmy kokosowe pochodzą z południowo-wschodniej Azji i wysp Pacyfiku. Są one najszerzej wykorzystywanymi palmami na świecie. Z orzechów kokosowych wytwarza się żywność. Z włókna kokosowego można zrobić tkaninę. Ich puste skorupki pobudzają wyobraźnię miłośników DIY. Wiesz, że przy odrobinie cierpliwości z orzecha kokosowego kupionego w markecie możesz samemu wyhodować palmę kokosową z kokosu? Co będzie Ci potrzebne? Jak najbardziej świeży orzech kokosowy, który nie powinien być uszkodzony i przy potrząśnięciu słychać w nim wodę kokosową.

palma kokosowa - wyhoduj z orzecha
Palma kokosowa w domowym biurze

Palma kokosowa jako palma doniczkowa potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza i temperatury powyżej 18 stopni, także zimą. Co bardzo ważne – ziemia w doniczce nie może jej wyschnąć. Może nie jest najłatwiejsza w uprawie, ale na pewno jest bardzo dekoracyjna.

JAK WYHODOWAĆ PALMĘ Z KOKOSA?

PRO TIP: Aby nieco przyspieszyć kiełkowanie, możesz wcześniej cały orzech kokosowy namoczyć przez 1-2 dni w letniej wodzie.

Aby wyhodować palmę z kokosa, wsadź orzech kokosowy do doniczki z ziemią. Tak jak wiele innych nasion palm orzechy kokosowe mają 3 otworki, które wyglądają jak wgniecenia. Tylko za takim otworkiem kryje się zarodek.

Kokos sadzimy tymi otworkami w dół. Oczywiście trudno całe, tak duże nasiono przykryć ziemią, dlatego z orzechem kokosowym postępujemy nieco inaczej niż w przypadku nasion innych palm.

(Jak wysiewa się nasiona innych palm możesz sprawdzić tutaj.)

Jeśli chcesz wyhodować palmę kokosową z orzecha wybierz odpowiednio dużą doniczkę i wypełnij ją do połowy ziemią kokosową. Teraz “wkręć” nasiono w ziemię, czyli ułóż je na podłożu i poruszając nim to w lewo to w prawo zagłębiaj je w doniczce do 1/3 wysokości nasiona.

Doniczkę z kokosem postaw w bardzo ciepłym miejscu. Może ono być ciemne.

Niektóre palmy tropikalne wymagają wysokiej temperatury, ale nie wyższej niż 40°C. Jednak większość palm kiełkuje także w temperaturze pokojowej.

Czego nie wolno robić? Kłaść doniczki z kokosem np. na grzejniku. W takim miejscu nawet przy umiarkowanej temperaturze będzie za gorąco. Odpowiednim miejscem może być kotłownia lub po prostu dobrze ogrzewany pokój.

Lekkie różnice temperatur nie tylko nie zaszkodzą, ale w przypadku niektórych gatunków pomagają w kiełkowaniu.

 Na doniczkę z kokosem nałóż foliową torebkę. Ziemia będzie lekko parowała, dlatego trzeba od czasu do czasu ją zwilżyć. Ważne, aby wody nie było za dużo – tylko tyle, aby ziemia była zawsze lekko wilgotna.

Palma kokosowa z orzecha

MIESZANKA ZIEMI DO WYHODOWANIA PALMY Z KOKOSA

Najlepsza mieszanka ziemi powinna dobrze trzymać wilgoć i być przepuszczalna.

Mix złożony w równych częściach z ziemi uniwersalnej, ziemi kokosowej i perlitu będzie idealny. Można też na początek wykorzystać samą ziemię kokosową. Jeśli chodzi o głębokość sadzenia to będą to 0,5-1 cm, czyli kokos może niejako leżeć na ziemi.

Palma kokosowa może kiełkować od 2-6 miesięcy.

Regularnie – raz lub dwa razy w tygodniu – sprawdzaj, czy nie pokazał się korzonek. Aby to zrobić wyjmij ostrożnie kokos z doniczki i oglądnij uważnie. Jeśli kiełek jest widoczny – nadszedł czas, aby palmę kokosową przesadzić do odpowiedniej doniczki. Orzech kokosowy połóż poziomo na ziemię w doniczce i zasyp tak, aby całe miejsce z kiełkiem było osłonięte ziemią. Warto wybrać doniczkę wyższą niż szerszą, tzw. “palmówkę”, ponieważ palmy korzenie wypuszczają najpierw mocno w dół, a dopiero później rozwijają się na boki. Ważne jest także, aby nie uszkodzić kiełków i przede wszystkim nie oddzielać ich od kokosa, który jest magazynem pożywienia. 

Widziałam kiedyś takie palmy kokosowe w Biedronce. Może ktoś z Was sobie taką sprawił? :) Jak się ma?

 

Piszcie w komentarzach!

  6 odpowiedzi

  1. Ja właśnie przesadzam taką ze sklepowej doniczki. Kupiłam ją za 20 zł w Kauflandzie. Sam orzech czasami zaczyna pleśnieć. Czy to od tego, że nie jest zakryty odpowiednio wysoko?

   1. Orzech nie musi być zakopany głęboko. JNajlepiej przy przasadzaniu zachować ten sam poziom, jaki kokos miał w pierwszej doniczce. A jeśli sama skorupa pleśnieje to zapewne ze względu na wilgoć – orzech nie powinien być polewany wodą przy podlewaniu.

  2. Orzech kokosowy, tzn palma kokosowa wymaga po pierwsze gigantycznej wilgotności powietrza – jak na polskie mieszkania i warunki = niemożliwe; (można się pokusić o nawilżanie powietrza, ale wtedy grzyb siądzie na ściany czy pod oknem lub parapetem);
   po drugie – światło, słońce, długość dnia , jak na polskie warunki = niemożliwe, za krótki dzień, za mało słońca (można się pokusić o odpowienie świetlówki ze spektrum światła słonecznego, ale
   po trzecie: temperatura – na polskie warunki niemozliwe
   po czwarte :jeśli uda nam się zapewnić wilgotność, światło, temperature, wszystko zepsuje nam brak miejsca, gdyż jest to roślina gigantyczna jak na polskie mieszkania i warunki.
   W polskich warunkach klimatycznych nie jesteśmy w stanie zapewnić palmie kokosowej warunków do wzrostu. Wypuści ze 2, może w dobrych warunkach 3 liście, zanim uschnie z braku wilgotności, światła i temperatury i zjedzą ją np przędziorki .
   Jest to roślina, której uprawa jest w 100 % wskazana na niepowodzenie, jest bardzo trudna w uprawie, wręcz niemożliwa jak na polskie warunki. Jedynie palmiarnie i szklarnie ogrodów botanicznych moga się pokusić

    1. Tak, próbowałem. Miałem nawet nawilżacz powietrza. Wypuściła 1 lisc. Szybko zaatakowały ja szkodniki. A jakie rośliny polecam – trzeba poszukać w internecie, opisy, warunki uprawy etc

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *