Rozpoznaj swoją palmę domową 🌴 tutaj pobierz darmowy ebook 📗

Bambusy do słonecznego miejsca | Egzotyczna Pogawędka #12

bambus do słonecznego miejsca

Egzotyczna Pogawędka to cotygodniowe spotkania na żywo, na których poruszam różne tematy związane z egzotycznymi roślinami: bambusami, palmami, agawami, bananami i nie tylko. Opowiadam jak je wybrać, jak sadzić i uprawiać, co robić a czego niekoniecznie. Staram się pokazać, że rośliny egzotyczne wcale nie muszą być tak trudne w uprawie, jak nam się wydaje. Nagrania z tych spotkań wrzucam także na bloga.

#Egzotycznapogawędka odbywa się co niedziela na fanpage’u mojego sklepu Oaza-Palmy i na Instagramie. Zapraszam, jeśli masz ochotę być na żywo!

Tym razem:

  • opowiem jakie bambusy nadadzą się do słonecznego miejsca
  • jak otrzymać listę tych gatunków w PDF na maila
  • dowiesz się też, jak prawie zabiłam swojego pierwszego bambusa sadząc go w złym miejscu

Poniżej znajdziesz nagranie, a zaraz później transkrypt, jeśli wolisz czytać ?

 

Dzisiaj opowiem Wam o bambusach do słońca.

To jest temat, który wybraliście w ankiecie na naszej grupie Bambusy mrozoodporne i palmy w Polsce.

I przyznam szczerze, że ten wybór w ogólemnie nie zdziwił :) “Jaki bambus mogę posadzić w słonecznym miejscu?” – to jedno z najczęstszych pytań jakie nam zadajecie.

Dlatego dzisiaj ten temat rozbierzemy na kawałki i dowiecie się wszystkiego co najważniejsze: zarówno jakie konkretnie gatunki można w słońcu sadzić – w ogrodzie czy w donicach, a także o czym jeszcze trzeba pamiętać, by bambusy dobrze tam rosły.

____

Bambusy w słonecznym miejscu to dosyć prosty temat, ale jednak niektórym spędza sen z powiek, więc do konkretów :) 

Jeśli macie słoneczne miejsce, niezależnie czy to jest ogród czy doniczka to na pewno każdy bambus drzewiasty filostachys (czyli ten, o bardzo wyraźnych pędach) może być na takim miejscu posadzony. Filostachysy uwielbiają słońce!

Bardzo lubią taką typową „patelnię” – nagrzana ziemia i pełne nasłonecznienie dobrze im służy. Ich wzrost wtedy jest bardzo energiczny. 

Jeśli chodzi o bambusy kępowe, czyli fargezje (nie potrzebują barier korzeniowych i ich maksymalna wysokość zwykle nie przekracza 3 m) wszystkie na pewno świetnie sobie radzą w cieniu i półcieniu. Jednak znajdzie się kilka gatunków, bardzo efektownych, które lubią się ze słońcem. 

Tutaj trzeba być bardzo uważnym właśnie kiedy się przegląda strony sklepów z roślinami: up, czy jest wyraźna informacja o tym, że dany bambus może rosnąć w słońcu.


Jakie konkretnie?

Nie jest tego aż tak dużo, ale może to dobrze, bo często śmiejecie się, że byliście na stronie naszego sklepu i jest tak duży wybór, że ciężko się zdecydować! :)

_____

Jeśli chcecie otrzymać listę, w której będziecie mieli wszystkie bambusy do słońca, do cienia i do półcienia to wystarczy zapisać się na newsletter!

https://newsletter.oaza-palmy.pl/zapisy

____


Co się stanie, jeśli posadzimy bambus w złym miejscu? 

Mogę się z Wami podzielić własnym doświadczeniem, bo posadziłam w pełnym słońcu gatunek bambusa, który słońca nie znosił. Nie zainteresowałam się wcześn jego potrzebami, nie sprawdziłam, czy faktycznie może być w słońcu i efekt był taki, że po prostu męczył się tam strasznie, aż niemal całkiem uschnął. 

Wiosną, kiedy temperatury były lżejsze jeszcze wyglądał całkiem całkiem, ale kiedy przyszło lato i surowe, mocne słońce – co roku wyglądał jak taki smutny, zmarnowany, suchy bambus. Gatunkiem tym była fargezja parasolowata ‘Bimbo’.

By uniknąć tego błędu wybierzcie bambus, który faktycznie do słonecznego miejsca będzie odpowiedni. 

My biednego ‘Bimbo’ później wykopaliśmy i na jego miejsce wsadziliśmy fargezję rozłożystą. Ona praktycznie w tym miejscu już sama rośnie, jest pięknie zielona, ma odpowiednie warunki i naprawdę cieszy oczy.

TUTAJ jest o tym cały wpis na blogu – ze zdjęciami jednego i drugiego bambusa dla porównania

____


O czym trzeba pamiętać sadząć bambus do słońca?

Jeżeli mamy roślinę, która ma dużo liści i jest na powietrzu, to będzie ona dużo piła. Dlatego również w przypadku bambusów tak ważne jest podlewanie. 

Po drugie – ważna jest również ziemia, w której sadzimy bambus (czy to w gruncie, czy w donicy). Musi być przepuszczalna i żyzna. Musi zawierać też elementy, które pozwolą na dłużej wodę zatrzymać np.: kompost czy ziemię kokosową. Ziemię kokosową możemy domieszać do podłoże, które mamy przy sadzeniu rośłin do donic i ogrodu. Nie ma ona żadnych składników odżywczych, ale świetne zatrzymuje wodę.

Bardzo ważna jest też ściółka. To może być cienka warstwa trawy, bambusowe liście. Ściółka powoduje, że woda tak szybko nie paruje.

Kompost się świetnie sprawdza jako domieszka do ziemi. Pokazywałam Wam niedawno na instagramie tam świetnie było widać 2 kawałki poletka: na jednym była ziemia z dodatkiem kompostu, a na drugim ziemia bez kompostu. I była pokazana różnica pomiędzy jednym a drugim jak wygląda właśnie to wsiąkanie wody.

Można też dodać do doniczki hydrożelu – to są kulki, które pęcznieją w wodzie nasiąkając nią. Miesza się jez ziemią i to też powoduje, że woda dłużej zostaje w ziemi.

___


Polecany podcast o podlewaniu i ściółkowaniu

Przy okazji polecam Wam też świetny podcast “Naturalnie o ogrodach” i odcinek o dbaniu o ogród i rośłiny w czasie suszy. Usłyszycie tu wiele porad, jak podlewać i ściółkować, aby oszczędzać wodę i pieniądze.

Podcast dostępny jest TUTAJ

___

Pytania:

Jaka duża doniczka dla bambusa?

Jest o tym odcinek egzotycznej pogawędki: Sadzenie bambusów w donicy.

Przynajmniej 50 x 50 x 50 cm.

Co z bambusem zrobić zimą?

Schować do pomieszczenia, które jest jasne i chłodne. A jeśli nie takiej możliwości to przysuwamy bambus do ściany, i np. owijamy agrowłókniną.

Jak mądrze przesadzać bambusy? Mam na działce rodziców i chciałbym wziąć trochę. Można? Jak dzielić korzeń?

Można, jak najbardziej. To zależy od tego jaki bambus jest duży i czy jest drzewiasty czy kępowy. Nie warto robić tego teraz, bo dopiero wychodzą nowe pędy, a to dla niego duży wysiłek. 

Bambusy możesz podzielić w połowie lata, w dzień bardziej pochmurny lub wczesną wiosną, nim zacznie wydawać nowe pędy. Jak dzielimy? Jak karpy bylin, możesz użyć np. szpadla.

Jaka jest minimalna szerokość żywopłotu dla drzewiastych bambusów, sadzonych w słońcu?

Moim zdaniem idealnie żeby miały ten 1 metr. Jeśli ma się mały ogród, ale marzą nam się drzewiaste bambusy to trzeba pamiętać, że im mniej one mają miejsca tym mniej rosną. Będą niższe i nie będą miały takich grubych, fajnych pędów. 

Czy można podsypywać bambusy kompostem? Chodzi o rośliny które już sa w gruncie.

Oczywiście, że można. To też jest dla nich dodatkowa warstwa ściółki. 

 

? LISTĘ WSZYSTKICH EGZOTYCZNYCH POGAWĘDEK ZNAJDZIESZ TUTAJ

 

Zacznij tutaj | Playlista Egzotycznych Pogawędek

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *