Mały balkon to nie lada wyzwanie, wiem, bo sama taki mam. Z drugiej strony sprawia mi bardzo wiele radości obmyślanie, jak najlepiej poukładać rośliny, aby zmieściła się jeszcze doniczka z granatowcem i oregano (trochę to jak gra w tetris, polecam!). Jak wygląda mój balkon możecie zobaczyć na moim Instagramie (#jumanjinabalkonie). Ma 1,5 x 1,5 m i uwielbiam siedzieć na nim z nogami wspartymi o drewniany stołek i pić napój z hibiskusa i rozmarynu, który niedawno odkryłam. Albo zielone wino z kwiatem niecierpka. Mnie takie małe ‘luksusy’ bardzo poprawiają nastrój i ładują baterie. Dokładnie tak, jak bambusy. Ale, wracając do tytułu tego wpisu – czy znajdzie się jakiś bambus na mały balkon?

 

bambus na mały balkon

źródło: domainehome.com

 

Często dostaję pytania od osób, które są mają niewielką przestrzeń do dyspozycji, a bardzo, baardzo chciałyby mieć tę orientalną trawę na balkonie. Mam dobre wieści – jest kilka gatunków, które sprawdzą się w tej roli doskonale. I są to dobre wieści zarówno dla właścicieli balkonów nasłonecznionych (jak mój), jak i tych bardziej cienistych. 

A oto i one – wszystkie z podanych niżej gatunków bambusów mogą rosnąć na balkonie półcienistym albo zacienionym. Jeśli balkon jest słoneczny, wybór mamy już nieco mniejszy, ale myślę, że gatunki bambusów do słońca są naprawdę piękne. Jeśli zaś macie więcej miejsca do dyspozycji, sprawdźcie, jakie bambusy w donicach możecie wtedy posadzić.

Dlaczego nie każdy bambus nadaje się na mały balkon?

Bambusy rosną silnie i szybko. Niektóre gatunki rosnąc w donicach wymagałyby częstego przesadzania i dzielenia (co 2-3 lata). Jeśli tego nie zrobimy, ich korzenie mogą po prostu rozsadzić donicę. Szkoda roślin, szkoda donicy i szkoda latania ze zmiotką:) Można by było czas ten spędzić z kieliszkiem zielonego wina, podziwiając poruszające się na wietrze liście odpowiednio wybranego gatunku bambusa.


Oto lista 3 gatunków bambusów na mały balkon.
Rosną one dobrze w mniejszych i węższych donicach.


Bambusy na mały słoneczny balkon
  • Fargezia północnosyczuańska 'Deep Purple’ (Fargesia jiuzhaigou 'Deep Purple’) – czerwony bambus 'Deep Purple’, mój numer jeden, jeśli chodzi o małe donice. Bardzo dobrze rośnie w nich przez dłuższy czas. Ma przepiękne bordowo-fioletowe pędy (ich kolor zależy od stanowiska, w którym rośnie) i małe, zielone liście, które mają świeży, chłodny odcień. Za każdym razem kiedy obok niego przechodzę, muszę dotknąć tych liści – są tak miękkie! Myślę, że dla dzieci też będzie to ciekawe doświadczenie sensoryczne 🙂 Tym bardziej, że nawet gdyby przypadkiem jakiś pęd doznał uszkodzeń po takich testach, nic się nie dzieje, roślina będzie żyła i dalej wypuszczała nowe. Ten bambus rośnie bardzo prosto, wręcz kolumnowo. Dzięki temu nie zajmuje wiele miejsca i świetnie nadaje się na coś w rodzaju liściastej ścianki. W cieniu i półcieniu też będzie fajnie rosnąć.

Fargezja Deep Purple - bambus na mały balkon

  • Fargezja lśniąca ‘Volcano’ (Fargesia nitida ‘Volcano’) – to bambus o pędach w ciemnym, czasem prawie czarnym kolorze. Bardzo elegancki. Liście ma większe od czerwonego bambusa, mają kolor zielonego groszku i pięknie kontrastują z ciemnymi pędami. Rośnie bujnie i gęsto, a zostaje przy tym zwarty, dlatego polecam go właśnie jako bambus na mały balkon. Jego nazwa wzięła się stąd, że pokrojem przypomina wulkan wyrzucający lawę – w górnej części liście i pędy bardzo fajnie opadają na boki.

Fargezja lśniąca Volcano - bambus na mały słoneczny balkon

  • Fargezja 'Obelisk’ (Fargesia murielae x nitida) – to bambus, który rośnie bardzo, bardzo pionowo i będzie świetnie nadawał się do posadzenia w dłuższej donicy, aby uzyskać efekt zielonej ścianki. To bardzo odporna krzyżówka bambusa parasolowatego z lśniącym. Z trzech tu wymienionych będzie miała najbardziej wyraźne, bo nieco większe liście. Ma też bardzo fajny, świeżo-zielony kolor.

Fargezja Obelisk - bambus na mały słoneczny balkon

 

Pamiętaj! Na słonecznym balkonie bambus szybciej pije wodę (ma sporo liści, dlatego potrzebuje jej wiele). W gorące dni może wymagać nawet codziennego podlewania. Ziemia nie powinna przeschnąć na wiór. Z drugiej strony – wszystkie bambusy nie znoszą mokrych stóp, czyli nie przesadzamy z nawadnianiem, aby z ziemi nie zrobiło się bagienko. To najgorsza opcja z możliwych, w imieniu bambusów nie polecam:)

Bambusy na mały półcienisty lub cienisty balkon
  • Fargezia północnosyczuańska 1 (Fargesia jiuzhaigou 1) – czerwony bambus
  • Fargezja północnosyczuańska 'Deep Purple’ 
  • Fargezja 'Obelisk’
  • Fargezia lśniąca ‘Volcano’ (Fargesia nitida) – jak wyżej 🙂

A jeśli jesteście ciekawi, jaki bambus rośnie na moim małym balkonie… to jest to bambus Bisseta (Phyllostachys bissetti), czyli drzewiasty bambus o zielonych, wyraźnych pędach, który rośnie silnie. Wybrałam ten bambus z dwóch powodów – chciałam roślinę wysoką, rosnącą pionowo i wysoko, ze względu na to, że miejsca na balkonie jest mało. A po drugie wiedziałam, że na zimę zawiozę go do mamy, gdzie spędzi chłodne dni w tunelu foliowym i w przyszłym roku może wybiorę jakiś inny. Wiem, że mogę go co 2-3 lata bambus Bisseta przesadzać do większej donicy i nie muszę go zimować w pomieszczeniu u siebie. Jeśli jednak chcesz mieć roślinę, której nie będzie trzeba tak często przesadzać, wybierz bambus na mały balkon z listy powyżej. I pamiętaj, bambusy na balkonie nie są tak odporne na mróz, jak te rosnące w gruncie i wymagają dodatkowego zabezpieczenia.

 

ZOBACZ E-BOOK O BAMBUSACH

 

 

Na jednej z naszych Egzotycznych Pogawędek rozmawialiśmy z Gosią o jej bambusach na balkonie – koniecznie posłuchajcie jej historii! 

Bambus na balkonie

Egzotyczna Pogawędka

Jestem bardzo ciekawa, czy macie już na swoim balkonie jakieś bambusy? Jak Wam rosną? Dajcie znać w komentarzach!

 

 

 

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.