Bezpłatny mini-kurs mailowy 👉🏻 Jak kupić zdrową palmę do ogrodu, na balkon lub taras 🌴 (klik)

Fargesia i Phyllostachys – skąd wzięły się te nazwy?

W Polsce możemy uprawiać głównie dwa gatunki bambusów – fargesie (Fargesia) i fylostachysy (Phyllostachys). Zastanawiacie się, skąd wzięły się ich łacińskie nazwy?

 

Nazwa fargesia pochodzi od nazwiska XIX-wiecznego francuskiego misjonarza, który nazywał się Paul Guillaume Farges i był jednocześnie botanikiem. W 1867 roku został wysłany do Chin, na tereny północno-wschodniego Syczuanu, gdzie jakiś czas później rozpoczął tworzenie zielnika. O. Farges odkrył setki gatunków roślin, wśród nich znalazły się m.in: pałecznik chiński (Decaisnea fargesii), ostrokrzew Fargesa (Ilex fargesii), Bashania fargesii, czy Catalpa fargesii.

 

O. Farges – źródło zdjęcia: http://www.plantexplorers.com/explorers/biographies/french-missionaries/pere-paul-guillaume-farges.htm

 

Natomiast nazwa phyllostachys pochodzi z języka greckiego i oznacza tyle, co “ulistniony kłos”, co odnosi się do ulistnionego kwiatostanu.

Tak, bambusy też kwitną. Co 50,100 lat, a nawet więcej:) Jak wygląda kwiatostan bambusa okrywowego możecie zobaczyć tutaj.

Przeczytaj też o polskich nazwach bambusów.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *