Często jest tak, że podlewamy palmy na oko, lub jak nam się przypomni 🙂 Niekoniecznie zwracamy też uwagę ile wody lejemy do doniczki…Czasem może być jej za dużo, lub palma może jej jeszcze nie potrzebować. Kiedy dodamy do tego doniczkę bez otworu w dnie – mamy przepis na palmową katastrofę. Dzisiaj dowiesz się, jak uratować przelaną palmę.

 

przelana palma

 

Na początek może krótko o tym, po czym poznasz, że palma jest przelana? Przede wszystkim kiedy widzisz po niej, że marnieje w oczach, ciemnieją jej końcówki, robi się coraz brzydsza, to jest to już sygnał ostrzegawczy, niestety z tych spóźnionych. Lepiej zapobiegać niż leczyć i w przypadku przelania ma to bardzo duże znaczenie, zaraz opowiem dlaczego.

Zatem jeśli widzisz już, że palma marnieje, jako pierwsze sprawdź palcem ziemię. Jeśli jest wilgotna, albo nawet mokra, bardzo możliwe, że palma jest przelana. Jeśli wiesz, że jest posadzona w donicy bez odpływu – czyli otworu w dnie, mamy jeszcze większe prawdopodobieństwo przelania. 

 

CO ZROBIĆ, GDY PODEJRZEWASZ PRZELANIE?

Trzeba palmę wyjąć z donicy. Nie jest to może wygodne, ale konieczne, jeśli zależy Ci na roślinie. Bez tego nie sprawdzimy co się w pojemniku dzieje. Zatem wyjmujemy palmę z donicy i patrzymy na ziemię. Jeśli jest przelana, będzie mocno wilgotna. Popatrz też na korzenie – zdrowe mają jasny, kremowy kolor. Gdy ziemia jest za mokra zaczynają brązowieć i gnić, a także nieraz pleśnieć. 

 

Jeśli ziemia jest mocno wilgotna, ale korzenie wyglądają w porządku i donica ma otwór, możesz zacząć od tego, że ograniczysz podlewanie i pozwolisz podłożu nieco przeschnąć. Możliwe, że to wystarczy, by palma odzyskała siły. Jeśli jednak czujesz z ziemi zapach stęchlizny, korzenie Cię martwią i doniczka nie ma otworu, trzeba zadziałać konkretniej.

 

Jak uratować przelaną palmę

 

DLACZEGO PRZELANIE PALMY JEST GROŹNE?

To prawda, że palmy podlewamy raz a dobrze, tak by cała bryła korzeniowa mogła się napić. Jednak jeśli będziemy robić to za często i/lub mamy donicę bez otworu w dnie, może się zdarzyć, że nadmiar wody nie zostanie na czas przez palmę zużyty. A my znów dolewamy wody i ją… dusimy. Korzenie także potrzebują nieco powietrza w ziemi, by mogły dobrze funkcjonować. Gdy ziemia jest za mokra, nie ma w nim powietrza i palma się topi.

 

JAK URATOWAĆ ZALANĄ PALMĘ?

Trzeba palmę przesadzić – do nowej ziemi, do donicy z otworem, a także na dnio zastosować drenaż. Tutaj możesz poczytać o więcej o najlepszej donicy dla palm

 

Wyjmij roślinę z pojemnika, usuń ostrożnie nadmiar mokrej ziemi, zostawiając jej tylko trochę dla otulenia korzeni. Nie płucz ich, nie wypłukuj całkowicie ziemi z korzeni. Zostaw tak palmę na jeden-dwa dni, bez doniczki, by ziemia mogła oddać trochę wody. Potem posadź do nowej doniczki, koniecznie z otworem w dnie i warstwą drenażu. 

 

Jak przesadzić palmę – zobacz film krok po kroku

Po posadzeniu, jeśli ziemia, której użyłeś była lekko wilgotna (kupne podłoże zwykle takie jest), nie podlewaj od razu. Poczekaj. Jak długo? To będzie zależało od ziemi, wielkości doniczki, miejsca, w którym palma stoi i temperatury. Sprawdzaj ziemię palcem, czyli zrób tak zwany ‘test palca’. Wtedy będziesz wiedzieć, że należy już palmę podlać. 

 

TIP: Jeśli myślisz teraz o nawożeniu, to po przesadzeniu palmę zacznij zasilać dopiero po 2 miesiącach. Inaczej mogą się popalić korzenie.

Jak prawidłowo podlewać palmy?

 

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.