Bezpłatny mini-kurs mailowy 👉🏻 Jak kupić zdrową palmę do ogrodu, na balkon lub taras 🌴 (klik)

Jak posadzić bambus w donicy? | Egzotyczna Pogawędka #20

bambus w donicy

Egzotyczna Pogawędka to cotygodniowe spotkania na żywo, na których poruszam różne tematy związane z egzotycznymi roślinami: bambusami, palmami, agawami, bananami i nie tylko. Opowiadam jak je wybrać, jak sadzić i uprawiać, co robić a czego niekoniecznie. Staram się pokazać, że rośliny egzotyczne wcale nie muszą być tak trudne w uprawie, jak nam się wydaje. Nagrania z tych spotkań wrzucam także na bloga.

#Egzotycznapogawędka odbywa się co niedziela na fanpage’u mojego sklepu Oaza-Palmy i na Instagramie. Zapraszam, jeśli masz ochotę być na żywo!

Tym razem:

 • opowiemy Wam jak posadzić bambus w donicy
 • co jest Wam do tego potrzebne
 • i co dalej z tym bambusem zrobić

Poniżej znajdziesz nagranie, a zaraz później transkrypt, jeśli wolisz czytać ?

 

Sadzenie bambusa kępowego fargezja rozłożysta 2,5l do donicy z Castoramy

 

CZEGO POTRZEBUJEMY DO POSADZENIA BAMBUSA W DONICY?
 • donica – my mamy akurat taką, która ma 32 cm średnicy. Najlepiej jednak jest kupić od razu większą, 50cm x 50cm x 50 cm – wtedy nie będziemy musieli za rok przesadzać naszego bambusa.
 • ziemię
 • keramzyt
 • perlit
 • obornik (czyli nawóz )

Przed posadzeniem bambusa warto sadzonkę bambusa obficie podlać. Możecie to zrobić dzień przed lub kilka godzin przed posadzeniem bambusa. Moim sposobem na to jest włożenie sadzonki bambusa do miski z wodą na 15 minut. Wtedy macie pewność, że bryła korzeniowa jest odpowiednio nawodniona i dobrze się ukorzeni.

Donicę, którą wykorzystujemy dodatkowo ocieplamy w środku styropianem, jeśli planujemy bambus zimować na zewnątrz. Pocięłyśmy styropian na mniejsze kawałki i wypełniłyśmy nim wnętrze po bokach.

 

JAK POSADZIĆ BAMBUS W DONICY?

KROK I

Na dno donicy wsypujemy warstwę drenażu, u nas to keramzyt. Doniczka powinna mieć otwór w dnie – dzięki niemu i drenażowi z keramzytu, nadmiar wody wypłynie na dno doniczki i wyleci przez dziurkę. W ten sposób unikniemy “mokrych stóp” u naszych bambusów. Jest to groźne, bo mogą zacząć gnić korzenie.

KROK II

Dodajemy ziemię – ważne, żeby była żyzna i luźna w swojej strukturze. Ziemia powinna być uniwersalna o neutralnym pH (5,5 – 6,5).

 

TUTAJ MOŻECIE ZOBACZYĆ NASZĄ EGZOTYCZNĄ POGAWĘDKĘ #10. Opowiadam w niej o tym jaką donicę wybrać (rozmiar i materiał) oraz jaka ziemia będzie dla bambusów najlepsza.

Sadzenie bambusów w donicy | Egzotyczna pogawędka #10

 

KROK III

Dodajemy perlit i mieszamy go z ziemią. Perlit sprawia, że ziemia ma jeszcze bardziej przepuszczalną strukturę. Przy intensywnych opadach i braku drenażu dla bambusa – mogą zacząć gnić jego korzenie, a jak już wiecie tego nie chcemy :) Perlit strawi, że woda przez ziemię będzie lepiej przepływać.

KROK IV

Dodajemy obornik granulowany, jako nawóz dla bambusa. Możemy go wymieszać z ziemią od razu przy sadzeniu. Na taką donicę 32 cm dodajemy około garstkę nawozu.

KROK V

Wyciągamy nasz bambus z doniczki produkcyjnej i wsadzamy do donicy docelowej. Uzupełniamy całość ziemią. Delikatnie dociskamy ziemię, żeby się dobrze ułożył w naszej donicy. Robimy to bardzo delikatnie bo młode pędy bambusa są podatne na uszkodzenia.

 

Ziemia dla bambusów | Egzotyczna Pogawędka #8

 

CO DALEJ?

Zaraz po posadzeniu bambusa należy podlać. Gdy zacznie bambus puszczać nowe pędy to wiadomo, że dobrze się ukorzenił i przyjął :) Najważniejsze to pamiętać o regularnym podlewaniu. Zaczynamy podlewanie od środka, czyli od tych pędów i dookoła, po same brzegi doniczki. Ziemia nie powinna w donicy przeschnąć na wiórek, wtedy bambus może się nie przyjąć. Powinna być zawsze lekko wilgotna.

 

? LISTĘ WSZYSTKICH EGZOTYCZNYCH POGAWĘDEK ZNAJDZIESZ TUTAJ

 

Zacznij tutaj | Playlista Egzotycznych Pogawędek

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *