Jak szybko rośnie bambus

Bambusy należą do najszybciej rosnących roślin na świecie. Przyznasz, że niewiele jest roślin, które mogą zyskać ponad 1 m wysokości w ciągu doby. Tak, w ciągu doby!

Te egzotyczne rośliny w Polsce aż tak spektakularnego wyniku nie osiągną, co nie znaczy, że sadząc w ogrodzie swój pierwszy bambus nie będziesz codziennie z linijką sprawdzać, o ile wydłużyły się młode pędy. Zapewniam Cię – będziesz. I to nie linijką, a miarką budowlaną.

Czy jesteś ciekawy, jak szybko rośnie bambus w polskim klimacie?

 

rosnący bambus

 

Jak szybko rośnie bambus w Polsce?

 

To, jak szybko rośnie bambus, zależy od wielu czynników – gatunku, gleby czy klimatu. Tym niemniej – bambus uprawiany w polskim ogródku (albo w polskiej donicy :)) też jest niezwykłą rośliną do obserwowania.

W swojej domowej hodowli nieraz miałam okazję przekonać się, jak w ciągu zaledwie jednego upalnego dnia pęd bambusa może wydłużyć się o jakieś 30 cm. Każdy wtedy z satysfakcją przyzna, że rzeczywiście “rośnie w oczach”.

 

Młode pędy bambusa wiosna w ogrodzie
Filostachys złotobruzdowy ‘Spectabilis’ – 18 maja 2020

 

 

bambus w Polsce
Filostachys złotobruzdowy ‘Spectabilis’ 21 maja 2020

 

 

Jak szybko rośnie bambus?
Filostachys złotobruzdowy ‘Spectabilis’ 22 maja 2020

 

Bambusy kępowe, jak fargesia, w optymalnych warunkach uprawy zyskują około 30-80 cm wysokości rocznie. Bardziej ekspansywne bambusy drzewiaste – fylostachysy – co roku rosną o 90-150 cm wyżej niż w poprzednim roku uprawy. Na dobę mogą urosnąć 20-30 cm.

 

bambusy rosnące w Polsce
Filostachys złotobruzdowy ‘Spectabilis’ 22 maja 2020

 

A co najlepsze – im bambus starszy, tym bardziej poprawia swoje wyniki. Egzemplarze, które w gruncie rosną co najmniej 3 lata, będą rosły szybciej niż te nowo posadzone. 

Słyszałam kiedyś nawet powiedzenie: bambus najpierw spaceruje, potem truchta, a na końcu biegnie. Na filmiku poniżej możecie zobaczyć jak w ciągu dwóch miesięcy urósł fylostachys złotobruzdowy.

 

 

Szybki wzrost bambusów jest nie tylko fascynującym tematem obserwacji. Może też sprawić, że żywopłotem z bambusów osłonisz swój ogródek szybciej niż sadząc na przykład małe tuje.

Co więcej – taki bambusowy gaik produkuje znacznie więcej tlenu niż dorównujący mu wielkością las drzew liściastych. W takim ogrodzie z bambusem to sama przyjemność: patrzeć i oddychać.

 

bambus w ogrodzie

 

 

Ciekawa jestem jak szybko rosną Wasze bambusy? Dajcie znać w komentarzach!

 

 

ROŚLINY NA ŻYWOPŁOT

    Sprawdź pozostałe artykuły

    Podobne wpisy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *