Na rynku jest mnóstwo nawozów – są te dedykowane palmom, są nawozy do roślin zielonych i inne specyfiki. Ciężko jest wobec tego zdecydować, który z nich będzie najlepszy? Jaki nawóz dla palmy wybrać, żeby rosła jak najlepiej?

 

nawóz do palm - jaki jest najlepszy?

 

Palmy, które uprawiamy w doniczkach na pewno trzeba nawozić. W ziemi, w której rosną mają ograniczoną ilość składników odżywczych i kiedy ich zabraknie – palma słabnie, przestaje rosnąć, staje się też podatna na różne choroby i szkodniki. Zatem wiemy, że zasilanie nawozem jest potrzebne, ale nie wiemy, jaki nawóz dla palm wybrać 🙂 Odpowiedź jest prosta! Możesz zastosować dowolny nawóz do roślin zielonych. W takich nawozach wszystkie składniki odżywcze są mniej lub bardziej zrównoważone, jeśli chodzi chodzi o proporcje.

 

Każdy nawóz powinien mieć na etykiecie napisane, jaki jest jego skład NPK, czyli azotu (N), fosforu (P) i potasu (K). W idealnym wydaniu wartość fosforu powinna być troszeczkę mniejsza niż zawartość azotu i potasu.

Przykładem dobrego składu nawozu do palm jest 8 – 6 – 8, albo 8 – 6 – 10, bądź też 7 – 6 – 10. Wielokrotności tych wartości również są ok, np. 4 – 3 – 4, albo 12 – 9 – 12. Działanie będzie podobne, różnica jest taka, że środki będą albo słabsze, albo bardziej skoncentrowane. Z tego względu koniecznie czytaj dołaczoną etykietkę, która powie Ci, jak często nawóz stosować i w jakiej ilości wody go rozcieńczyć przed podlewaniem.

 

 

To czego zupełnie nie potrzebujesz to nawozy typowo przeznaczone do palm. Takie środki są zwykle droższe niż nawóz do roślin zielonych, a jeśli nie trzeba przepłacać to po co to robić. Zawsze za oszczędzone pieniądze można kupić drugą palmę 😉  Dodatkowo skład 'nawozów do palm’ często nie jest nawet optymalny dla tych roślin. Więc, żeby dla Twojej podopiecznej wybrać nawóz najlepszy, warto spojrzeć na proporcje NPK, czyli to o czym wspomniałam powyżej.

 

Jako nawóz do palm świetnie nadają się nawozy do roślin zielonych, czy liściastych. Rynek nawozów trochę wmawia nam, że powinny być one uzupełnione o jakieś mikroelementy, witaminy czy suplementy. Zanim kupicie nawóz warto poczytać czego palma potrzebuje, nim damy się naciągnąć na różne specyfiki.

 

Bardzo trudno o to, by palma zamarła, czy zginęła z braku nawożenia. Zdarza się jednak tak w przypadku przenawożenia. Warto stosować nawozy według instrukcji z etykietki. To naprawdę nie jest trudne, a zależy od tego wiele. Kiedy już raz się przekonasz, że instrukcje nie gryzą, a wychodzi z tego piękna,zielona palma, przekonasz się do nich 🙂

 
Warto zanim jeszcze nawieziemy palmę – podlać ją. Dopiero potem do kolejnej dawki wody (na przykład za dwa dni) dodajemy nawozu. Nie nawozimy ziemi, która jest sucha, bo to bardziej szkodzi niż pomaga.

Przygotowałam dla Ciebie infografikę, która będzie Twoją ściągawką przy wyborze odpowiedniego nawozu do palm!

 

jaki nawóz do palm wybrać?

 

Dajcie znać w komentarzu jaki jest wasz ulubiony środek do nawożenia palm? A może macie jeszcze jakieś pytania w tym temacie? Piszcie śmiało!

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.