Poznaliście już Piotra, który podzielił się z nami sprawdzonym sposobem na zdrowe, zielone liście palm. Piotr ma też w swoim ogrodzie juki – i to aż 16 odmian, jeśli nie więcej :) W tym wywiadzie zdradzi Ci sekrety uprawy juki ogrodowej. Jeśli dopiero planujesz je posadzić, warto się dowiedzieć, czego potrzebują, a jeśli je już masz – zobaczysz, od czego zależy ich piękny wygląd.
JAK SADZIĆ, UPRAWIAĆ I ZIMOWAĆ JUKI W OGRODZIE?
1. Od kiedy uprawiasz juki w ogrodzie?
Juki ogrodowe uprawiam z 5-6 lat. Mam ich już trochę, a kolekcja stale się powiększa. Pierwszą była najbardziej popularna juka ogrodowa – Yucca filamentosa – nazywana u nas karolińską. Potem przyszła chęć na inne gatunki, aż powstała całą rabata z jukami ogrodowymi. Mam też w swojej kolekcji juki niezimujące w gruncie.
2. Co jest ważne przy sadzeniu juk do gruntu?
Najważniejsze w uprawie juk w ogrodzie jest podłoże i stanowisko. Juka ogrodowa kocha słońce i suszę. Na mokrym stanowisku choruje i gnije. Gdy sadzimy jukę do gruntu, najlepiej jest wykopać dołek i na dno wyłożyć potłuczone donice, gruby żwir lub gruz, aby w ten sposób utworzyć 10-15 cm warstwę drenażu. Następnie mieszam uniwersalną ziemię kupioną w sklepie ogrodniczym z grubym piaskiem, ziemią gliniastą i keramzytem. Podłoże dla juk musi być bardzo przepuszczalne. To już prawie zapewnia sukces w uprawie.
Tutaj możesz kupić profesjonale podłoże do juk
Juka karolińska (Yucca filamentosa), fot. Piotr Mac
Juka karolińska (Yucca filamentosa) ‘Ivory Towers’, fot. Piotr Mac
Juka karolińska (Yucca filamentosa) ‘Color Guard’, fot. Piotr Mac
Juka karolińska (Yucca filamentosa) ‘Bright Edge’, fot. Piotr Mac
Juka rostrata (Yucca rostrata), fot. Piotr Mac
3. Jak pielęgnujesz juki ogrodowe w sezonie?
Na wiosnę wycinam stare liście – te, które po zimie nie wyglądają już estetycznie. Podsypuję juki nawozem np. azofoska lub obornikiem granulowanym. Robię to po to, aby ruszyły po zimowym spoczynku. I to w zasadzie wszystko. Potem rozwijają się w lecie kwiatostany i cieszą oczy. Kiedy kwiatostan przekwita, wycinam pęd kwiatowy jak najniżej się da. Daję wtedy drugą dawkę nawozu i już. Potem nadchodzi okres zimowego spoczynku.
4. A jak zabezpieczasz je na zimę?
Na zimę zabezpieczam juki ogrodowe związując je w chochoły. Wszystkie liście zbieram ku górze i wiążę sznurkiem. Juki, które nie zimują w gruncie przenoszę do pomieszczenia o temperaturze 7-10*C. Tam czekają do wiosny i są tylko skąpo podlewane. Niektóre gatunki mniej odpornych juk ogrodowych zimujących w gruncie dostają foliowe daszki, aby woda nie zalewała stożków wzrostu.
Juka pokryta mgiełką szronu, cudny widok!, fot. Piotr Mac
Zimowy skalniak z jukami, fot. Piotr Mac
5. Twoim zdaniem juki są łatwe w uprawie? Jakie gatunki masz w swojej kolekcji?
Mnie juki przynoszą wiele radości, czuję do nich sentyment i przywiązanie. Myślę, że są naprawdę łatwe w uprawie, nie są grymaśne. Kto nie spróbuje, ten się nie przekona… :)
Mam w swojej kolekcji wiele odmian juk, niektóre od nasionka :) Oto moja lista – juk w ogrodzie i w donicy:
– Yucca rostrata ‘Sapphire Skies‘ (grunt i donica)
– Yucca glauca (grunt)
– Yucca filamentosa ‘Color Guard’ (grunt)
– Yucca filamentosa ‘Ivory Towers’ (grunt)
– Yucca filamentosa ‘Bright Edge’ (grunt)
– Yucca gloriosa ‘Variegata’ (grunt)
– Yucca gloriosa (donica)
– Yucca filamentosa (grunt)
– Yucca alofolia purpurea (donica)
– Yucca filamentosa x elata (donica)
– Yucca glauca x baileyi (donica, później będzie wysadzona do gruntu)
– Yucca rostrata (donica)
– Yucca recurvifolia ‘Banana Split’ (grunt)
– Yucca rupicola (donica)
– Yucca rigida (donica,później będzie wysadzona do gruntu)
– Yucca thompsoniana (donica,później będzie wysadzona do gruntu).
6. Czym juka ogrodowa skradła Twoje serce?
Juki pokochałem za ich niezwykły wygląd i za urok. Przynoszą do ogrodu cieplejsze klimaty. I lubię je też za to, że chętnie wybaczają błędy ogrodnika! :)