Aby bambusy miały wiosną dobry start, warto zasilić je nawozem. Kiedy dokładnie i czym najlepiej to zrobić – tego dowiesz się z tego wpisu. Na koniec zostawiam jeszcze pro-tip, który sprawi, że Twoje orientalne trawy będą rosły i zimowały jeszcze lepiej. Zaczynamy!

Jeśli wolisz oglądać i słuchać, niż czytać, zapraszam na mój kanał na YouTube, gdzie opowiadam o wiosennym nawożeniu:

CZYM NAJLEPIEJ NAWOZIĆ BAMBUSY?

Najlepszym nawozem dla bambusów jest nawóz naturalny w postaci obornika. Jeśli masz możliwość – wybierz koński, ten sprawdza się najlepiej. Każdy inny też będzie dobry. Ważne, aby nie był zupełnie świeży, a przekompostowany. Bambusy chcemy bowiem zasilić i wspomóc, a nie spalić 🙂

 

NAWÓZ DO BAMBUSÓW – KUPNE ALTERNATYWY

Jeśli nie masz dostępu do obornika, nic to, w sklepach ogrodniczych można kupić całkiem dobre nawozy, które też pomogą bambusom się odżywić na wiosnę. Poniżej znajdziesz moje 3 typy.

kiedy i czym nawozić bambusy na wiosnę

 

  1. Mączka rogowa (bone meal) – to zmielone kości, odpad po produkcji mięsa. Taką mączkę można kupić czasem w Lidlu (Warto poczekać na promocję). Stosujemy 100-150 g mączki na 1 m 2, i po prostu rozsypujemy ją wokół rośliny. Dobrze jest zagrzebać jeszcze mączkę w ziemi, żeby nie wydziobały jej ptaki.
  2. Nawóz do bambusów I traw ozdobnych Compo – to granulki długodziałające z dołączoną do opakowanie miarką. Na 1 m 2 sypiemy dawkę nawozu odmierzoną do 2 kreski na miarce. Wystarczy dawna raz na 3 miesiące – na jesień już nie nawozimy.
  3. Granulowany obornik bydlęcy – częściowo bezzapachowy 😉 Opakowanie 5 l obornika wystarczy nam na 15 m 2. Co jest fajne w tym nawozie, to to, że podobnie jak mączkę kostną można go stosować do wszystkich roślin, także do warzyw. Nie psuje się.

 

kiedy i czym nawozić bambusy

Mączka kostna do nawożenia bambusów i nie tylko

 

kiedy i jak nawozić bambusy na wiosnę

Nawóz długodziałający w granulkach do bambusów i traw ozdobnych – wygodna alternatywa dla obornika.

 

kiedy i jak nawozić bambusy wiosną

Obornik granulowany – można stosować do bambusów i innych roślin ozdobnych, a także warzyw.

 

KIEDY NAWOZIĆ BAMBUSY NA WIOSNĘ?

Najlepiej od momentu, gdy zaczną pojawiać się pierwsze pędy. Zwykle koło początku kwietnia. Także bambusy w donicach wymagają zasilenia, podobnie jak wszystkie doniczkowe rośliny. ZIemia w której rosną ma tylko ograniczony zapas składników, kiedy te się zużyją, jeśli nie dodamy nawozu – rośliny zaczynają głodować.

Jeśli macie jakieś pytania albo swoje sprawdzone sposoby na nawożenie bambusów – napiszcie w komentarzu!

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.