Jaka jest najlepsza palma na taras? 

Do uprawy balkonowej czy tarasowej nadają się niemal wszystkie gatunki palm. Najważniejsze, aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki, przede wszystkim jeśli chodzi o nasłonecznienie.

Warto pamiętać, iż nie każda palma wystawiana na taras lubi pełne słońce. Wiele gatunków pochodzi z lasów równikowych, gdzie wyższe drzewa osłaniają je przed bezpośrednim słońcem.

 

palma na taras Washingtonia robusta

 

Poza odpowiednim stanowiskiem, palmy doniczkowe potrzebują regularnego podlewania i w mniejszym stopniu nawożenia. Palmy na taras przesadzaj wtedy, gdy korzenie wychodzą z otworów w dnie donicy.

Przy przesadzaniu warto wybrać doniczkę tylko o rozmiar większą od poprzedniej – wówczas korzenie palmy nie będą niepotrzebnie pobudzane do większego rozrostu.

 

Palmy tolerują zmiany miejsca, jednak do pewnych granic. Stąd najlepiej po wyniesieniu rośliny z zimowej kwatery i okresie aklimatyzacji (palmę stawiamy w zacienione miejsce, później półsłoneczne, dopiero później na pełne słońce, aby liście nie doznały oparzeń) – wybrać dla niej jedno miejsce i pozostawić ją tam do jesieni.

Późną jesienią możesz palmę przenieść jeszcze w nieco cieplejszy kąt tarasu czy balkonu. Więcej informacji na temat zimowania palm w donicach znajdziesz w tym poście.

 

1. Szorstkowiec fortunego (Trachycarpus fortunei)

 

Bardzo łatwa w uprawie palma na taras, której odpowiadać będzie zarówno stanowisko cieniste, półcieniste jak i słoneczne. Tempo wzrostu zależy jednak od ilości światła słonecznego.

Nie potrzebuje wiele wody, znosi także krótkotrwale stojącą w korzeniach wodę.

Dodatkowo jest to jedna z najodporniejszych na mróz palm. Należy jednak pamiętać, że rośliny w donicach nie wytrzymują tak dużych spadków temperatury jak te wysadzone do gruntu. Podobne wymagania ma Szorstkowiec Wagneriana (Trachycarpus wagnerianus).

 

palma na taras - szorstkowiec fortunnego

 

 

2. Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis)

 

Palma kanaryjska czuje się najlepiej w pełnym słońcu, ale może także bez problemu rosnąć w półcieniu. Zapotrzebowanie na wodę jest średnie, palma znosi krótkotrwałe przelanie. Wytrzyma także lekkie mrozy.

 

palma na taras  -Daktylowiec kanaryjski

 

 

3. Waszyngtonia robusta (Washingtonia robusta)

 

Szybko rosnąca, rozłożysta palma na taras, która najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Może też stać w półcieniu. Zapotrzebowanie na wodę jest średnie. Waszyngtonia jest dość wrażliwa na wodę stojącą w korzeniach i zbyt mokrą ziemię.

Znosi lekkie mrozy. Podobne wymagania ma Waszyngtonia nitkowata (Washingtonia filifera).

 
 
 
palmy na tars