Jaka jest najlepsza palma na taras? Do uprawy balkonowej czy tarasowej nadają się niemal wszystkie gatunki palm. Najważniejsze, aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki, przede wszystkim jeśli chodzi o nasłonecznienie. Warto pamiętać, iż nie każda palma lubi być wystawiona na pełne słońce. Wiele gatunków pochodzi z lasów równikowych, gdzie wyższe drzewa osłaniają je przed bezpośrednim słońcem.

Poza odpowiednim stanowiskiem palmy doniczkowe potrzebują regularnego podlewania i w mniejszym stopniu nawożenia. Palmy przesadzamy wtedy, gdy korzenie wychodzą z otworów w dnie donicy. Przy przesadzaniu warto wybrać doniczkę tylko o rozmiar większą od poprzedniej – wówczas korzenie palmy nie będą niepotrzebnie pobudzane do większego rozrostu.

Palmy tolerują zmiany miejsca, jednak do pewnych granic. Stąd najlepiej po wyniesieniu rośliny z zimowej kwatery i okresie aklimatyzacji (palmę stawiamy w zacienione miejsce, później półsłoneczne, dopiero później na pełne słońce, aby liście nie doznały oparzeń) – wybrać dla niej jedno miejsce i pozostawić ją tam do jesieni.. Późną jesienią możemy palmę przenieść jeszcze w nieco cieplejszy kąt tarasu czy balkonu. Więcej informacji na temat zimowania palm w donicach znajdziesz w tym poście.

1. Szorstkowiec fortunego (Trachycarpus fortunei)

Bardzo łatwa w uprawie palma, której odpowiadać będzie zarówno stanowisko cieniste, półcieniste i słoneczne. Tempo wzrostu zależy jednak od ilości światła słonecznego. Nie potrzebuje wiele wody, znosi także krótkotrwale stojącą w korzeniach wodę. Dodatkowo jest to jedna z najodporniejszych na mróz palm. Należy jednak pamiętać, że rośliny w donicach nie wytrzymują tak dużych spadków temperatury jak te wysadzone do gruntu. Podobne wymagania ma Szorstkowiec Wagneriana (Trachycarpus wagnerianus).

2. Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis)

Palma kanaryjska czuje się najlepiej w pełnym słońcu, ale może także bez problemu rosnąć w półcieniu.  Zapotrzebowanie na wodę jest średnie, palma znosi krótkotrwałe przelanie. Wytrzyma także lekkie mrozy.

3. Waszyngtonia robusta (Washingtonia robusta)

Szybko rosnąca, rozłożysta palma, która najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Może też stać w półcieniu. Zapotrzebowanie na wodę jest średnie. Waszyngtonia jest dość wrażliwa na wodę stojącą w korzeniach i zbyt mokrą ziemię. Znosi lekkie mrozy.Podobne wymagania ma Waszyngtonia nitkowata (Washingtonia filifera).

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera.

Wyrażam zgodę na otrzy­my­wa­nie in­for­ma­cji han­dlo­wych o blogowych produktach.